Wyposażenie sypialni – poduszka i ochraniacz na materac

Wybór dobrej poduszki do spania to nie lada wyzwanie – na rynku dostaniemy je w różnych kształtach, wymiarach i z różnym wypełnieniem. Jak wybrać najlepszą poduszkę, która zapewni komfort dla głowy, szyi i ramion podczas snu? Podobna kwestia dotyczy pokrowca na materac – o ile sam materac jest wybierany z uwagą, o tyle ochraniacze są często zaniedbane. Czy warto w nie zainwestować.

Wybieramy poduszki do sypialni

Bez względu na to, czy poszukujemy poduszki do spania o niskim profilu, czy tym wysokim, zwróćmy uwagę na dwie kwestie: czy produkt zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i ramion oraz to, z czego jest wykonana. Nawet najładniejsza z wyglądu, dekoracyjna poduszka na nic się zda, jeśli nie będzie spełniać swego podstawowego zadania, czyli podpierania ciała podczas snu, dzięki czemu mięśnie nie są napięte, a całe ciało odpoczywa i się regeneruje. Najlepsze poduszki to modele ergonomiczne, wypełnione pianką, która się nie odkształca w trakcie użytkowania. Do ich wad zalicza się jedynie cenę – to wydatek około 300 złotych dla dziecka i ok. 400 złotych dla osoby dorosłej, jednak wybierając taką poduszkę mamy gwarancję, że będą nam służyć przez wiele lat. Dlatego być może warto zainwestować w poduszki marki Tempur?

Wielu zawodowych sportowców na całym świecie korzysta z produktów TEMPUR®. Badania naukowe potwierdzają, że dobrej jakości sen jest niezbędny dla regeneracji organizmu, a co za tym idzie osiągania dobrych wyników, na zawodach i w codziennym życiu – mówi Jacek Poznański, Country Manager Tempur Sealy Polska, który rozpoczął współpracę z finalistką  Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro oraz wielokrotnie nagradzaną biegaczką, Sofią Ennaoui (źródło: https://pl.tempur.com/spij-jak-mistrzyni.html).

Tańsze modele mają inne wady, np. poduszki wypełnione materiałem syntetycznym mogą się kłębić wewnątrz, zaś poduszki z pierzem są wysoce alergenne.

Jak dobrać rozmiar poduszki?

Poduszkę do spania wybieramy w jednym z trzech rozmiarów, uwzględniając wzrost oraz szerokość barku:

  • Rozmiar S – dla osób o wzroście do 160 cm i barkach o szerokości do 15 cm.
  • Rozmiar M – dla osób o wzroście między 160 a 175 cm i szerokości barku między 15 cm a 20 cm.
  • Rozmiar L – dla osób powyżej 175 cm i barkach szerszych niż 20 cm.

Podane wyżej wymiar uwzględniają pozycję spania na boku. Jeśli śpimy na plecach, warto wziąć poduszkę o rozmiar większy, ze względu na lepsze ułożenie pleców.

Poduszka do spania Tempur

Oferowane przez firmę Tempur poduszki do sypialni można kupić z uwzględnieniem nie tylko kształtu, ale także stopnia twardości i wykończenia. Nie każdy wie, że to właśnie od właściwie dobranej poduszki i materaca zależy nam komfort snu. Producent posiada dwa typy:

  • Ergonomiczne poduszki – zostały zaprojektowane z myślą o korzystnym podparciu głowy, szyi i ramion. W zależności od tego, czy śpijmy na boku, plecach lub na brzuchu, dopieramy poduszkę do spania z kolekcji Tempur Original, Millenium, Symphony, Sonata lub Ombracio. Każda z nich doskonale podpiera kark, odciążając mięśnie w trakcie snu, zapewniając komfort.
  • Klasyczne poduszki do spania – to produkty o średniej miękkości zapewniające komfort dla głowy, szyi oraz ramion podczas nocnego wypoczynku. Można je nabyć w czterech kolekcjach: Comfort Signature pasująca do nowych pokrowców materaców (kolekcja Original, Cloud i Sensation) lub kolekcji Comfort Hybrid,  Traditional lub Tempur Easy Clean, które są wyjątkowo miękkie, łatwe w praniu oraz antyalergiczne.

Jak dbać o poduszki?

Wysokiej jakości poduszki do spania posiadają specjalne hipoalergiczne pokrowce, które się zdejmuje i pierze w wysokich temperaturach. W pralkach można prać poduszki wypełnione naturalnymi materiałami, np. puchem i pierzem. Regularne dbanie o produkty przedłuży ich czas użytkowania.

Pamiętajmy, że w przypadku, jeśli poduszka jest wykonana ze specjalnej pianki, to nie można być prana w pralce – wyjątek stanowi wspomniana poduszka Tempur Easy Clean. Poduszki piankowe należy przetrzeć wilgotną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Poduszki często posiadają dodatkowy pokrowiec, który można prać w pralkach automatycznych w programie do pościeli lub też manualnie ustawionej temperaturze 90 stopni Celsjusza.

W okresie od wiosny do jesieni warto przynajmniej raz w tygodniu wietrzyć pościel, zarówno kołdry, jak i poduszki. Pozwala to pozbyć się z nich roztoczy, kurzu oraz wirusów i bakterii.  Czas wietrzenia powinien wynosić minimum od 40 minut do nawet 3-4 godzin w przypadku kołdry o dużych wymiarach (200×220 cm).

Poduszki najlepiej przechowywać na co dzień w zamykanych skrzyniach pod łóżkiem lub też w szafie, co chroni je przed kurzem i brudem. Jeśli z konkretnej poduszki korzystamy okazjonalnie, np. jedynie podczas lata, to wówczas należy ją przechowywać w specjalnym pokrowcu.

Ochraniacz na materac – czy jest niezbędny, ile kosztuje?

Głównym zadaniem ochraniacza na materac jest, jak wskazuje sama nazwa, ochrona przez różnego rodzaju uszkodzeniami oraz zabrudzeniami.  Wydawać się może, iż jest to zbędny wydatek, jednak nic bardziej mylnego! Produkt przydaje się w wielu codziennych sytuacjach, zarówno u rodzin z małymi dziećmi, osób obłożnie chorych, jak i podczas wizyty gości oraz właścicieli czworonogów. Alergicy także powinni pochylić się nad kwestią posiadania specjalnego pokrowca na materac, który można prać w wysokich temperaturach 95 stopni Celsjusza, co pozwala wyeliminować alergeny, grzyby, kurz i inne czynniki uczulające. W połączeniu ze specjalną matą, ochraniacz jest w stanie znacznie przedłużyć żywotność samego materaca, który stanowi główny wydatek przy zakupie łóżka.

Rodzaje pokrowców na materac

Wyróżnia się dwa typy ochraniaczy na materace: tradycyjne oraz nieprzemakalne, które dopasowuje się, uwzględniając nie tylko wysokość i szerokość materaca, ale również grubość samego pokrowca.

  • Tradycyjne pokrowce na materac – wykonane z poliestru. Ich głównych zadaniem jest ochrona przez zabrudzeniami przed małymi dziećmi, pomocne są również u kobiet karmiących piersią, jak osób dorosłych. Pokrowiec na materac jest z jednej strony przewiewny, zaś z drugiej odprowadza nadmiar wilgoci, co podnosi komfort czasu spędzanego w łóżku, zwłaszcza w okresie letnim i podczas choroby, kiedy bardziej się pocimy.
  • Nieprzemakalne – ochraniacze dodatkowo podszyte nieprzemakalnym materiałem wykorzystywane są u osób obłożnie chorych i starszych, a także i u małych dzieci, które nie są w stanie w pełni kontrolować swoich czynności fizjologicznych. Osoby lubiące jeść w łóżku i pić różne napoje, np. kawę lub czerwone wino, również powinny rozważyć ten typ ochraniacza.  Produkt daje 100% gwarancję na ochronę przed wilgocią, plamami oraz pochłania nieprzyjemny zapach. Pokrowiec na materac można prać w wysokich temperaturach.

Z czego zrobiony jest ochraniacz na materac? Ile kosztuje?

Wysokiej klasy ochraniacz na materac Tempur jest wykonany ze specjalnych włókien Tencel odprowadzających wilgoć, które jednocześnie są przewiewne oraz miłe w dotyku.  Ten niezbędny element wyposażenia sypialni można kupić w cenie już od 164 złotych (rozmiar 80x200x20-25cm) do maksymalnie 320 złotych (rozmiar 200x200x20-25cm). Sumując wszystkie koszty związane z kupnem łóżka, ten wydatek jest relatywnie niski i nie warto na nim oszczędzać.

Jak prać ochraniacz na materac?

Większość pokrowców można prac w pralkach automatycznych w temperaturze nawet do 95 stopni Celsjusza, co pozwala na pozbycie się wszelkich plam, alergenów, jak i wchłoniętej wilgoci. Większość pokrowców bardzo łatwo się zakłada i zdejmuje, ponieważ posiadają specjalne gumki przez co przypominają prześcieradła, dlatego ochraniacz nie wymaga prasowania – suszy się na rozłożonego w pozycji pionowej lub poziomej. Bardzo ważne jest, aby stosować zalecenia producenta.

Reasumując, wybór poduszki do sypialni to ważna kwestia i nie można tego zostawić ślepemu losowi. Podobnie wygląda kwestia ochraniaczy – to niezbędny element wyposażenia, którego nie można lekceważyć. Inwestując w produkty wysokiej jakości i przy odpowiednim użytkowaniu mamy pewność, że będą służymy naszemu zdrowiu przez wiele lat.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis