Zacznij od skóry głowy

@laurralucie

Zazwyczaj skupiamy się na pielęgnacji naszych włosów na ich długości. Stosujemy różnego rodzaju maski, odżywki, olejki – wszystko po to, aby nasze kosmyki były lśniące, miękkie i gładkie. Bardzo często zapominamy jednak, jak ważna dla kondycji naszych włosów jest skóra głowy. To on niej powinnyśmy zacząć nasz pielęgnacyjny rytuał.

@carajourdan

Sucha i wrażliwa skóra głowy

Sucha i wrażliwa skóra głowy wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponieważ bardzo łatwo o jej podrażnienie i przesuszenie, warto sięgać po delikatne szampony i odżywki. Silne detergenty zawarte w kosmetykach mogą naruszać jej barierę ochronną, co przyczyni się do nieprzyjemnych dolegliwości skórnych oraz osłabienia kondycji naszych włosów. Warto pomyśleć też o zrezygnowaniu z farb chemicznych, które mogą uczulić i podrażnić wrażliwy skalp. Na rynku znajdziemy duży wybór farb ziołowych oraz tych przeznaczonych do wrażliwej skóry głowy – bez zawartości amoniaku, alkoholu, substancji zapachowych czy konserwantów. Takie farby, oprócz barwników, w swoim składzie będą zawierały także składniki ochronne i pielęgnacyjne.

Pomocne przy pielęgnowaniu przesuszonej skóry głowy będzie także olejowanie, czyli nakładanie na skórę i włosy specjalnych mieszanek olejów naturalnych. Taki zabieg nie tylko odżywi suche końce, ale natłuści i załagodzi podrażniony skalp. Wystarczy, że przed myciem głowy wmasujesz olejek i pozostawisz go na co najmniej 30 minut.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry skłonnej do alergii i podrażnień, pamiętajmy, że należy to robić bardzo ostrożnie. Sprawdzajmy składy, rezygnujmy ze składników mogących nas podrażnić, a także bacznie obserwujmy reakcje skóry na nowe produkty. Dzięki temu z czasem uda nam się zbudować listę skutecznych i bezpiecznych preparatów, odpowiadających potrzebom skóry i włosów.

@mane_ivy

Przetłuszczająca się skóry głowy

U osób z przetłuszczającą się skórą głowy, podstawowym problemem jest nadprodukcja sebum. Przetłuszczona skóra odbija się negatywnie na wyglądzie włosów, które bardzo szybko stają się nieświeże, fryzura traci objętość i staje się bez życia. Takie środowisko sprzyja także namnażaniu się różnych bakterii, mogących powodować m.in. łupież.  Pielęgnacja przetłuszczającej skóry głowy, tak samo jak w przypadku skóry wrażliwej, powinna być oparta na kosmetykach o delikatnym składzie. Zbyt intensywne detergenty mogą przyczynić się do pogorszenia problemu. Skóra pozbawiona warstwy ochronej, aby ponownie nawilżyć skalp, zaczyna produkować jeszcze więcej sebum.

Stosując kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów pozbawionych silnych detergentów w składzie, może doprowadzić do uregulowania pracy gruczołów łojowych. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku będzie stosowanie łagodnych szamponów na zmianę z mocniejszymi. Dzięki temu dokładnie domyjemy skórę głowy, nie przesuszając jej zbytnio przy kolejnych myciach. Warto też zmienić temperaturę wody na niższą oraz suszyć włosy wyłącznie letnim powietrzem.

@carajourdan

Rytuał mycia włosów

Włosy w zależności od ich naturalnych potrzeb, powinny być myte tak często jak tego potrzebują. Nie ma żadnych przeciwskazań żeby myć włosy nawet codziennie. Pod warunkiem, że wybierzemy do tego łagodne szampony pozbawione silnych detergentów takich jak SLS lub SLES. Dodatkowo, powinnyśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki wykonujemy tą czynność. Należy pamiętać, że wilgotne włosy są bardzo podatne na uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby podczas mycia głowy zachować szczególną ostrożność. Należy odpowiednią ilość szamponu spienić w dłoniach i rozprowadzić na włosach od nasady. Następnie wykonać delikatny masaż skalpu i dokładnie spłukać. Bardzo ważne, by po umyciu wysuszyć włosy u nasady. Pozostawienie ich wilgotnych przez wiele godzin, może być powodem powstawania infekcji skórnych.

@verafursova

Peelingi i masaże

Bardzo ważnym krokiem przy prawidłowej pielęgnacji włosów, o którym często zapominamy, jest wykonywanie regularnych peelingów skóry głowy. Możemy przygotować go samodzielnie w domu (wykorzystując do tego kawę mieloną bądź cukier) lub skorzystać z profesjonalnych kosmetyków dostępnych w aptekach i drogeriach. Regularnie wykonywany peeling głowy pomoże usunąć zalegający, martwy naskórek, a także poprawi ukrwienie i dotleni cebulki włosów. Tak przygotowana skóra będzie skuteczniej reagowała na kosmetyki stymulujące wzrost włosów, np. wcierki.

@justineschlue

Pielęgnacja skóry głowy a stylizacja włosów

Na kondycję naszej skóry głowy mają wpływ nie tylko kosmetyki, ale i stylizacja naszych kosmyków. Ciasne upięcia, kucyki i koki na czubku głowy są wyjątkowo niekorzystne dla kondycji cebulek. Po całym dniu spiętych włosów, wieczorem często czujemy ściągnięcie i ból skóry głowy. Najbezpieczniejszymi fryzurami dla naszego skalpu będą luźne warkocze, niskie koki i kucyki.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis