Inne

ogrodowo-a

Rabaty żwirowe

Żwir ma szerokie zastosowanie w ogrodach japońskich. Jako materiał na rabatę pomaga podkreślić ciekawe kształty roślin oraz uwydatnić kolor mocno zielonych liści. Dlatego na jego tle doskonale prezentują się np. funkie.


Na żwirowej rabacie doskonale wyglądać będą trawy. Na fotografii widzimy też, iż żwirowa rabata świetnie kontrastuje z zielenią trawnika oraz ładnie komponuje się z elementami z drewna. Żwir, podobnie jak drewno, jest materiałem pochodzenia naturalnego.


Żwirem możemy też wypełniać przestrzenie pomiędzy większymi kamieniami na skalniaku.


Stosując żwir w połączeniu z innymi materiałami ściółkowymi, możemy stworzyć barwną kompozycję.Zobacz...
Żwir może być bardzo ciekawym materiałem do wykorzystania w ogrodzie. Stosując żwir sprawimy, że nasz ogród będzie wyglądał niebanalnie, znacznie ciekawiej niż ogrody sąsiadów. Zastosowanie żwiru jest dość szerokie. Możemy nim wysypywać ścieżki, brzegi ogrodowej sadzawki lub strumyka, a także pokrywać glebę na rabatach z roślinami, tworząc tzw. rabaty żwirowe.

Dlaczego warto założyć rabatę żwirową? Przede wszystkim żwir jest dostępny w różnych kolorach, co daje nam nowe możliwości komponowania barw. Przeważnie wykorzystuje się jasny żwir, który podkreśla urodę roślin (uwydatnia ich kształty i barwy) i sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko.
Rabaty żwirowe są doskonałym rozwiązaniem na zagospodarowanie niewielkich miejskich ogrodów od frontu domu, gdzie często brakuje miejsca na bujną roślinność i gdzie sprawdza się prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu (jasny żwir mniej się nagrzewa niż czarna gleba), nadając im charakter ogrodu japońskiego lub śródziemnomorskiego. Rabaty żwirowe sprawdzają się też w miejscach cienistych, gdzie jasny żwir rozjaśni nieco stanowisko.

Zobacz: jakie rodzaje żwiru wybrać/dostęne kolory...

Żwir na rabacie pełni też rolę materiału ściółkowego (można stosować np. zamiast mielonej kory), zmniejszając wyparowanie wody z gleby (ogranicza przesychanie roślin, pozwala zmniejszyć częstotliwość podlewania), ograniczając wahania temperatury gleby (zimą stanowi warstwę izolującą od mrozu, latem zapobiega nagrzewaniu gleby przez słońce), ogranicza wzrost chwastów. Pod żwirem łatwiej też ukryć elementy systemu nawadniającego lub kable doprowadzające prąd do lamp ogrodowych.

Te liczne zalety żwiru sprawią, że decydując się na założenie rabaty żwirowej, możemy stworzyć w ogrodzie zakątek bardzo ciekawy, estetyczny i łatwy w utrzymaniu.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation