Hobby
mój raj
Łosie rogi - Platycerium alcicorne (syn. P. bifurcatum)
To jedna z najpiękniejszych paproci z rodziny paprotkowatych
Prawidłowa polska nazwa to Płaskla łosioroga. Jest epifitem. Znakomicie nadaje się do wiszącego pojemnika, dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory, albo w doniczce.
Zapewnijmy płaskli światło rozproszone, może być cieniste. Roślinkę chronimy przed bezpośrednim słońcem np. roletą, firanką itp. W ciepłym pokoju należy ją zraszać (1–2 razy w tygodniu ).
Podlewać najlepiej raz w tygodniu, zimą rzadziej, między podlewaniami należy pozwolić, aby podłoże w doniczce przeschło. Nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Najlepiej nawadniać przez zanurzenie pojemnika z rośliną w misce z wodą na około 15 minut.
Podczas wzrostu zasilajmy ją co 2-3 tygodnie. Może być uniwersalny nawóz płynny. W miarę wzrostu przesadzajmy, nie częściej niż co 2-3 lata.
Platycerium można rozmnażać oddzielając małe rośliny, które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy – taki odrost musi mieć własne korzenie, aby mógł funkcjonować samodzielnie. Roślinę można też rozmnażać przez podział rozrośniętych okazów.
Nowe roślinki hodujemy w kompoście. Dla zmniejszenia niebezpieczeństwa infekcji podczas rozmnażania warto zalać przygotowane podłoże wrzącą wodą i pozostawić do obcieknięcia i wystygnięcia.
Uwagi
Nie wolno jej nabłyszczać. Nie należy dotykać liści - powoduje to powstawanie wyraźnych śladów. Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze. Spłukujemy je delikatnym prysznicem. Zamierających tarczowatych liści nie zrywamy. Na ich miejscu powstają nowe, natomiast stare zbierają zapasy wilgoci (działają bowiem jak gąbka).
MA==