Hobby

i reszta

Bluszcz Kanaryjski

Bluszcz należy do rodziny Araliowatych (Araliaceae). W obrębie rodzaju Hedera jest tylko 7 gatunków bluszczy. Zaledwie dwa z nich nadają się do uprawy w mieszkaniu. Są to bluszcz pospolity (Hedera helix) i bluszcz kanaryjski (Hedera Canariensis).

Liście bluszczu z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, pod spodem jaśniejsze, matowe. Bluszcze rosnące w domach dorastają do wysokości 200 cm. Rosną dość szybko – nawet do 40 cm rocznie.

Odmiany o zielonych liściach najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i cienistych. Odmiany o pstrokatych liściach lepiej rosną w pomieszczeniach jasnych. Bluszcz jest pnączem samoczepnym - jeśli pędy na swojej drodze spotkają podporę to zaczynają się wspinać. Do podpór przyczepia się korzonkami przybyszowymi. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych podpór, to jego pędy będą zwisać w dół z doniczki.

Bluszcz doskonale rośnie w mieszkaniu - w każdych warunkach. Najlepiej jednak czuje się w chłodniejszych miejscach – w temperaturze ok. 15°C. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa bluszcz będzie rósł dobrze, pod warunkiem częstego spryskiwania liści miękką wodą.

Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nie wolno dopuścić do jego przeschnięcia. Roślina nie może stać w wodzie – po podlaniu nadmiar wody należy usuwać z podstawki doniczki. Nawozić należy od wiosny do jesieni – nawozem do roślin zielonych, w ilościach podanych przez producenta, jednak nie częściej niż raz w tygodniu.

Bluszcz jest rośliną długowieczną. W mieszkaniu bez problemu mogą rosnąć ponad 10 lat. Sygnałem do przesadzania jest przerastanie korzeni z dołu doniczki.Przed przesadzeniem należy obficie podlać roślinę. Po przesadzeniu rośliny do nowej doniczki nie należy podlewać rośliny przez kilka dni. Starszym roślinom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża w doniczce.

Pamiętaj!

Bluszcz jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny zawierają saponiny – działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Główne pędy należy skracać minimum raz w roku. Prawidłowe cięcie zapewnia roślinom krzewiasty pokrój. Zaniechanie cięcia prowadzi do powstawania długich pędów.

Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub części pędu z jednym liściem. Sadzonki nie powinny być dłuższe niż 10 cm. Końcówki sadzonek warto zanurzyć w ukorzeniaczu, który znacznie przyspieszy ich ukorzenianie.

Bluszcz można również ukorzeniać przez odkłady. W tym przypadku nie odcinamy sadzonek od rośliny macierzystej. Pędy przyginamy i umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Dopiero po ukorzenieniu odkładów odcinamy je od rośliny macierzystej. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15°C, pod przykryciem z folii – która zapewnia wysoką wilgotność powietrza. Można je również ukorzeniać w wodzie.
Dwie odmiany bluszczu kanaryjskiego (Hedera canariensis): o liściach zielonych (na stanowisko półcieniste lub cieniste) oraz o liściach z białym obrzeżem (na stanowisko jasne).
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation