Kuchnia
Ciasta
Makowa panienka
Składniki na blaty makowo - kokosowe:
8 białek
szczypta soli
150 g drobnego cukru do wypieków
4 żółtka
150 g suchego maku
100 g wiórków kokosowych
100 g zmielonych migdałów
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić białka i szczyptę soli. Ubić do powstania sztywnej piany. Stopniowo, łyżka po łyżce (to bardzo ważne) dodawać cukier, ubijając po każdym dodaniu do rozpuszczenia się cukru. Powinna powstać gęsta piana bezowa. Dodawać żółtka, kolejno, ubijając. Do ubitej masy jajecznej dodać mak, wiórki kokosowe i zmielone migdały - wymieszać do połączenia się składników szpatułką.
Formę o wymiarach 32 x 22 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 20 minut lub do wypieczenia ciasta. Wyjąć, wystudzić i przekroić na 2 blaty.
Składniki na krem:
2 szklanki mleka (500 ml)
125 g drobnego cukru do wypieków
1 cukier wanilinowy (16 g) lub ziarenka z 1 laski wanilii
4 żółtka
40 g skrobi ziemniaczanej*
świeżo otarta skórka z 2 cytryn
2 łyżki soku z cytryny
150 g masła, w temperaturze pokojowej
W większym garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii lub z cukrem wanilinowym. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.
Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać skrobię ziemniaczaną i dalej ucierać, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 200 ml wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.
Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy budyń przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej (podczas studzenia nie wolno mieszać!).
W misie miksera umieścić masło. Dodać sok i skórkę z cytryny i utrzeć, do powstania puszystej masy maślanej. Dodawać budyń, w 3 turach ucierając po każdym dodaniu do połączenia.
Poncz:
50 ml likieru limoncello (lub soku z cytryny)
50 ml wody
Wymieszać.
Ponadto:
pół słoiczka konfitury lub dżemu żurawinowego (lub borówkowego)
pół szklanki wiórków kokosowych, podprażonych na suchej patelni, do posypania ciasta
świeża lub suszona żurawina, do dekoracji
Wykonanie:
Pierwszy z blatów położyć na paterze. Nasączyć połową ponczu. Posmarować równą warstwą konfitury lub dżemu żurawinowego. Na dżem wyłożyć 2/3 kremu budyniowo - maślanego, wyrównać szpatułką. Na kremie ułożyć drugi blat ciasta i nasączyć resztą ponczu. Posmarować resztą kremu i oprószyć podprażonymi na suchej patelni wiórkami kokosowymi (wystudzonymi). Schłodzić w lodówce.
Przed podaniem pokroić w kwadraty i udekorować żurawiną. Przechowywać w lodówce.
Uwaga: zamiast 40 g skrobi ziemniaczanej i cukru wanilinowego można dodać opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (40 g) /bezglutenowego, jeśli jest taka potrzeba/.
Smacznego :-).
MA==