Kuchnia

Zupkowo

UDON

Udon to jedna z najczęściej spożywanych zup w Japonii. Łatwo jest go przygotować, nie zajmuje to więcej niż zrobienie naszego polskiego rosołu, za to oferuje znacznie większą gamę smaków- od delikatnego słodkiego udonu, przez słony, aż po ostry. Nie jest też strasznie drogi w wykonaniu (poza przygotowaniem oryginalnego dashi), dlatego polecam go wszystkim, także początkującym : )

1. Najpierw przygotowujemy dashi- w tym celu najpierw trzeba delikatnie wytrzeć czystą, wilgotną ściereczka płat algi kanbu tak, by nie zetrzeć białego nalotu, który ukaże się po wyschnięciu. Potem kroimy anbu w paseczki i wrzucamy do garnka z przygotowaną wcześniej chłodną wodą (będziemy potrzebowali 1,5 litra wody na jeden płat- zwykle ma on 10x10cm). Powoli doprowadzamy do wrzenia i wyjmujemy algi. Od razu po wyjęciu wlewamy około 50 ml wody, aby wywar przestał się gotować. Dodajemy około 20g suszonej ryby katsuobushi i ponownie gotujemy. Następnie zdejmujemy z ognia, czekamy aż ryba opadnie na dno i przelewamy przez gęste sitko.

- Brzmi okropnie? Polecam wersję dla studentów- kostka rosołowa i do dzieła rumaki! Dla zaawansowanych polecam jednak powyższą wersję- uwierzcie mi, że różnica w smaku jest ogromna.

2. Jeśli mamy już nasze dashi lub “dashi”, wlewamy je do dużego rondla i doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu. Po zagotowaniu zmieniamy palnik na mały.

3. Dodajemy kawałki cebulki dymki, dolewamy mirin, sosu sojowego oraz cukru i mieszamy. Gotujemy to wszystko na małym ogniu jeszcze przez 5 minut.

4. W czasie kiedy dashi będzie się gotowało, wlewamy do innego dużego garnka zimnej wody, solimy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie wrzucamy makaron i (trzeba często mieszać) gotujemy przez 5 minut. Następnie odcedzamy i skrapiamy zimną wodą, żeby nitki się nam nie posklejały.

5. Rozkładamy makaron do 4 miseczek i dekorujemy pozostałą dymką. Zalewamy porcje bulionem.

Życzę smacznego :)
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation