Kuchnia

Przepisy na ciasta i nie tylko

Chleb na zakwasie
Składniki potrzebne do upieczenia chleba na zakwasie:

300g mąki żytniej typ 720,
150g mąki pszennej razowej typ 2000,
150g mąki pszennej typ 650,
3 łyżki zakwasu żytniego,
2,5 łyżeczki soli,
500 ml wody,
2 garści siemienia lnianego,
100g pestek dyni,
2 garści ziaren słonecznika.


Rodzaje mąk można dowolnie zmieniać, ja czasami dodaję mąki gryczanej, orkiszowej albo żytniej razowej, można też stosować swoje ulubione dodatki np., śliwki suszone, orzechy, czarnuszkę itp. Ważne aby zachować proporcje między ilością mąki, wody, zakwasu i soli.

Sposób przygotowanie chleba na zakwasie:

Sposób na przygotowanie zakwasu znajdziecie tutaj.

W dużej misce mieszam wszystkie rodzaje mąki, zakwas i wodę do uzyskania jednolitej masy. Ciasto na chleb na zakwasie zawsze będzie lekko kleiste, nie da się go wyrobić tak, żeby odchodziło od ręki, ja wyrabiam je zawsze dużą plastikową łyżką, bo po wyrabianiu tradycyjnym ciężko domyć ręce.
Odkładam 2 łyżki stołowe ciasta do pojemnika z zakwasem aby go odtworzyć do kolejnego pieczenia a do reszty dodaję sól oraz dodatki i mieszam.
Wyrobione ciasto przekładam do wysmarowanej masłem keksówki (przykładowe wymiary keksówki: 30cm/12cm/8cm), wyrównuję powierzchnię ciasta mokrymi dłońmi (do mokrych rąk ciasto nie przywiera), przykrywam wilgotną ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ważne aby ściereczka była wilgotna bo wtedy powierzchnia ciasta nie wysycha i chleb lepiej wyrasta. Czas jakiego ciasto potrzebuje do wyrośnięcia jest różny, zależy np. od temperatury otoczenia ale na ogół jest to 6 – 8 godzin, po wyrośnięciu ciasto powinno wypełniać niemal całą foremkę.
Chleb piekę w rozgrzanym do temperatury 180oC piekarniku przez godzinę. Po tym czasie wyjmuję gorący chleb od razu z formy, zawijam w lnianą ściereczkę i zostawiam w gorącym uchylonym piekarniku do powolnego stygnięcia.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation