Przetwory

19 inspiracji
by Estera
2 obserwujących
Konfitura z białej czekolady i kwiatów bzu

A jak przygotować taką masę?
Do zagotowanej 36% śmietanki dodaje się dwie łyżki miodu, a następnie całość przelewa do garnka, do którego należy wcześniej wrzucić pokruszoną białą czekoladę. Do tego można także dodać syropu z czarnego bzu. Potem całość trzeba dobrze rozmieszać,

Na końcu dodaje się nieco masła, by całość była bardziej kremowa. Potem masę odstawia się do lodówki na pół godziny i na koniec wystarczy wsypać do niej kwiatki bzu. Można też dodać kwiaty róży.

Taka czekoladowo-kwiatowa konfitura powinna być trzymana w lodówce i ma trwałość około 3 tygodni.
Sok fiołkowy:

około 20 dkg kwiatu fiołka,
1 l wody,
około 60 dkg cukru (tyle ile zaważy wywar z kwiatów),
sok z połowy cytryny

Fiołki zalać wrzącą wodą, przykryć ściereczką i odstawić na kilka godzin. Odlać sok i przecedzić oraz zważyć. Odważyć tyle cukru, ile waży wywar z fiołków i dodać do soku. Dodać sok z cytryny i gotować na wolnym ogniu około pół godziny. Gorący sok przelać do butelek i szczelnie zakręcić.
Syrop z kwiatów czarnego bzu z imbirem:

około 40 rozkwitniętych baldachów czarnego bzu,
1 litr wody,
1 kg cukru,
sok z jednej cytryny,
ok. 5 cm kawałek świeżego imbiru

Baldachy bzu oczyścić i oddzielić same kwiaty (jw najlepiej nożyczkami :))
Wodę z cukrem sokiem z cytryny zagotować na syrop i gorącym zalać kwiaty bzu. Imbir obrać i pokroić w plasterki, dodać do syropu. Naczynie przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 2-3 dni, kilkakrotnie mieszając wywar w tym czasie.
Gotowy wywar przecedzić przez gazę. Rozlać do butelek lub słoików i zapasteryzować.
Syrop z pędów sosny:

500 g młodych pędów sosny (zbieranych w maju lub nawet na przełomie kwietnia i maja, jeżeli mieszkacie na południu kraju)
500 g cukru

Pędy sosny oczyścić z brązowych łusek. Układać warstwami w dużym słoju, każdą warstwę przesypując cukrem. Przykryć gazą lub pokrywką, nie zakręcając jej szczelnie i pozostawić na około 3 tygodnie.
Powstały syrop przecedzić przez gazę i zlać do wyparzonych słoiczków lub butelki.
Konfitura z truskawek

Składniki:

1 kg truskawek,
sok i skórka z jednej cytryny,
700 g cukru.
Wykonanie:
Umyć truskawki pod bieżącą wodą i oczyścić z szypułek. Osuszyć papierem kuchennym.
Przełożyć truskawki do dużej miski, dodać obraną skórkę z cytryny (wcześniej sparzyć ją wrzątkiem), wsypać cukier, wlać sok z cytryny, zamieszać. Całość przykryć czystą ściereczką i włożyć do lodówki na 12 godzin.
Po tym czasie przełożyć truskawki do garnka i zagotować mieszając od czasu do czasu drewniana łyżką. Gotować przez około godzinę w międzyczasie od czasu do czasu zbierając tworzącą się na powierzchni pianę. Konfiturę gotować do momentu, aż nie uzyska pożądanej przez was gęstości. Wyciągnąć skórkę cytrynową i przelać otrzymaną konfiturę do wysterylizowanych słoików, zamknąć i przechowywać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu.
Konfitura z żurawiny
Składniki
ok 200 g żurawiny
3-4 łyżki cukru
1/3 szklanki wody

Przygotowanie

Krok 1.
Na patelnie wrzucam żurawinę, cukier i wodę. Stawiam na średnim ogniu.

Krok 2.
Gdy będzie już gorące to łyżką drewnianą rozdeptuje owoce żurawiny. W innym wypadku mogą zacząć wybuchać i niepotrzebnie oparzyć, dlatego ja zawsze łyżka delikatnie je rozdeptuje, rozcieram tak jakby o dno.

Krok 3.
Jak już delikatnie zacznie gęstnieć to przekładam do wyparzone słoiczka. Zakręcam dokładnie. Stawiam do góry dnem aż wystygnie i gotowe.

Jeśli robię tak „na już” to wkładam do słoiczka i jak ostygnie to trzymam w lodówce.

Idealny dodatek do mięs i serów.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona