Przepisy

66 inspiracji
Baklawa
Składniki:
około 500 g ciasta filo (2 opakowania, czyli około 24 płaty)*
500 g orzechów włoskich
2 łyżeczki cynamonu
¼ szklanki cukru
300 g klarowanego masła, roztopionego**
pistacje drobno posiekane, do dekoracji
Syrop:
1½ szklanki cukru
3/4 szklanki wody
1 łyżeczka wody z kwiatu pomarańczy (dodałam świeżo wycisniętego soku z pomarańczy)

Najpierw przygotować syrop (musi wystygnąć). Do niedużego garnuszka wlać wodę, dodać cukier i wodę z kwiatu pomarańczy. Zagotować, do rozpuszczenia cukru. Gotować na małym ogniu do uzyskania syropu (około 10 minut). Odstawić do ostygnięcia.
Orzechy, cynamon i cukier włożyć do malaksera (można również blenderem) i zmiksować, by orzechy były drobno posiekane (wg mnie najlepiej wygląda jak część jest zmielona a część tylko posiekana).
Przygotować foremkę o wymiarach 23 x 30 cm. Wysmarować masłem. Pracując z jednym płatem ciasta jednocześnie (reszta pozostaje pod ściereczką, by nie wyschła), położyć go na spód foremki i przy pomocy pędzelka posmarować masłem. Na niego położyć kolejny płat ciasta filo i znowu posmarować masłem. Na spodzie powinno być w sumie 8 warstw ciasta filo, każda posmarowana masłem. Następnie wyłożyć połowę przygotowanych orzechów, wyrównać. Na orzechy wyłożyć 4 płaty ciasta filo, każdy dokładnie posmarować masłem. Kolejno wyłożyć resztę orzechów, wyrównać. Orzechy przykryć 12 płatami ciasta filo, każdy z osobna wysmarować masłem, łącznie z warstwą wierzchnią.
Ostrym nożem (może być z piłką) pokroić ciasto w romby, kwadraty lub trójkąty (dowolnie), przecinając je prawie do spodniej warstwy (po upieczeniu byłoby trudno je pokroić).
Piec w temperaturze 140ºC przez około 2 godziny, do zezłocenia ciasta. Wyjąć i gorące jeszcze ciasto polać równomiernie ostudzonym syropem. Ozdobić drobno posiekanymi pistacjami. Odstawić do przestudzenia.
Surówka colesław najpyszniejsza

Składniki:
1 mała główka kapusty białej (ok.1 kg)
1 średnia marchew
1 mała cebula
Sos:
2/3 szklanki majonezu
1/2 szklanki mleka
4 łyżeczki cukru pudru
2 łyżeczki octu balsamicznego (może być ocet winny z białego wina lub zwykły 10% - wtedy 1 łyżeczka)
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka soli
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

Kapustę, marchew i cebulę ścieramy w robocie lub szatkujemy (ścieramy na tarce). Wszystkie składniki sosu dokładnie mieszamy. Zszatkowane warzywa zalewamy sosem i dokładnie mieszamy. Surówkę wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny. Smacznego!

http://kuchniaszerokootwarta.blogspot.com/2012/04/surowka-colesaw-najpyszniejsza.html
Pyszna warstwowa sałatka z serem feta i słonecznikiem -
1 czerwona papryka 6 jajek por (biała część) 10 dag słonecznika łuskanego (prażonego i solonego) 1 puszka kukurydzy konserwowej 27 dag sera Feta Sos do sałatki: 4 łyżki majonezu 4 łyżki śmietany 18% 1 łyżka łagodnego ketchupu 1 łyżka suszonego koperku sól pieprz

Czerwoną paprykę oczyścić, umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Jajka ugotować na twardo, ostudzić i oddzielić białka od żółtek. Białka jajek zetrzeć na tarce o dużych oczkach, a żółtka na tarce o małych oczkach. Por pokroić w plasterki. Kukurydzę osączyć z zalewy. Ser Feta pokroić w dużą kostkę. Do miseczki przełożyć majonez. Dodać do niego śmietanę, ketchup, koperek, sól, pieprz i wymieszać. W przezroczystej misce układać warstwami następujące składniki: połowę czerwonej papryki, białka jajek, połowę sosu, por, słonecznik (trochę odłożyć do dekoracji), kukurydzę, pozostały sos, ser Feta, pozostałą czerwoną paprykę i żółtka jajek. Wierzch sałatki posypać odłożonym słonecznikiem. Gotową sałatkę włożyć na około 1 godzinę do lodówki. Składniki wystarczą na około 8 porcji.
KOTLETY BROKUŁOWE
♦ brokuł,
♦ mąka,
♦ bułka tarta,
♦ sól,
♦ oregano, bazylia,
♦ pieprz.
Opis:

1. Brokuł rozdzielamy na małe różyczki i gotujemy w osolonej wodzie, aby zmiękły.
2. Po ugotowaniu brokułów, odcedzamy je i miksujemy, np. w melakserze.
3. Następnie dodajemy mąkę i mieszamy dokładnie łyżką, Konsystencja "papki" ma być dość gęsta, aby można było z niej zrobić kotlecika.
4. Do "papki" dodajemy przyprawy i możemy już smażyć.
5. Smażymy jak normalne kotlety.
Potrzebne bedą nam piersi z kurczaka oraz:
2 łyżki oliwy rozgrzać na patelni
2 zielone posiekane papryczki jalapeno (są to ostre papryczki, można je spokojnie zastąpić zwykła papryka)
3 posiekane zabki czosnku
Całość wsypujemy na rozgrzana patelnie i smazymy 3minuty.
Następnie dodajemy do tego tak z 230 gram serka kremowego i po chwili dodajemy 1/4 szklanki (mi sie najepiej odmierzyla na szklanki) sera cheddar (można go spokojnie zastąpić serem salami) wszystko mieszać aż sie rozpusci.
Nadzieniem "wypchac" piersi i zabezpieczyć je przed wydostaniem sie nadzienia wykalaczkami, piec w nagrzanym piekarniku przez 30-35minut. Po upieczeniu niezapomnij wyjąć wykalaczek, podawać na cieplo. Jeżeli ktoś chce to może nawet podać do piersi sos guacamole.
Domowe kostki bulionowe

Podstawą każdej dobrej zupy jest dobry bulion. Nie taki z proszku, ani nie taki z kostki, ale prawdziwy warzywny wywar z bukietem dobrych przypraw i smaków.

Ale wiadomo, że nie zawsze ma się czas, aby przygotowanie szybkiej zupy krem poprzedzić długim gotowaniem bulionu. Dlatego od jakiegoś czasu przygotowuję domowe kostki bulionowe - gotuję bardzo aromatyczny bulion, który przelewam do woreczków na kostki do lodu i mrożę. Genialnie proste, prawda?

Sekretem dobrego wegetariańskiego bulionu jest dodanie do wywaru smaku umami, czyli jednego z pięciu smaków rozpoznawalnych przez ludzi obok słodkiego, słonego, gorzkiego i kwaśnego. Umami dopiero kilka lat temu wyodrębniono od smaku słonego a jego naturalnym nośnikiem jest na przykład sos sojowy albo płatki drożdżowe, o których ostatnio pisałam w tym przepisie. Jeśli nie macie w domu płatków drożdżowych, to dolejcie do wywaru dwie lub trzy łyżki sosu sojowego ale naprawdę polecam wam zaopatrzenie się w płatki - podkręcą smak bulionu tak, że już zawsze będziecie ich dodawać.

Składniki:

4 cebule w łupinie
1 seler
2 łodygi selera naciowego
5 marchewek
3 liście pora
3 korzenie pietruszki
4 czosnki w łupinie
4 łyżeczki płatków drożdżowych
1 płaska łyżka soli
10 ziaren pieprzu
3 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
4 litry wody


Przygotowanie:

Cebule umyć i obrać, łupin nie wyrzucać. Każdą nadziać na widelec i opalać nad palnikiem gazowym, tak długo, aż będą porządnie przypieczone z każdej strony.
Do bardzo dużego garnka dodać wszystkie składniki wraz z łupinami cebul, wlać cztery litry zimnej wody i gotować na średnim ogniu. Kiedy wywar zacznie lekko bulgotać zmniejszyć ogień i gotować na minimalnym ogniu przez przynajmniej 3 godziny. Bulion powinien lekko mrugać, ale w żadnym wypadku nie gotować się.
Gotowy bulion odcedzić, wygotowane warzywa wyrzucić. Przy pomocy lejka przelać bulion do woreczków na kostki do lodu. Z podanej ilości otrzymamy około pięciu woreczków, czyli około 125 kostek bulionowych. Delikatnie włożyć napełnione woreczki do zamrażarki, dodawać do gotującej się zupy od dwóch do pięciu kostek.
Pełnoziarniste racuchy na twarogu

Składniki na 2 porcje:

2 jajka (osobno białka i żółtka)
4 czubate łyżki twarogu chudego sernikowego (u mnie Emilka 0%- do kupienia w Netto, Realu)
3 czubate łyżki mąki pełnoziarnistej (standardowo Lubella)
2,5 łyżki ksylitolu lub cukru lub miodu
ok. 5 łyżek kefiru
łyżka skrobii kukurydzianej lub ziemniaczanej lub budyniu w proszku

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywno. Do żółtek dodać twaróg, kefir i przesiać mąkę ze skrobią, dołożyć cukier i dokładnie wymieszać łyżką. Do masy dokładamy ubite białka. Masa powinna być gęsta. Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni teflonowej z dwóch stron, nie przykrywamy patelni. Smażymy na małym gazie, ale długo, do zarumienienia.
Podawać z masłem orzechowym albo powidłem.
Sosy:

Sos pieczarkowy

Ugotuj kilka obranych pieczarek – możesz wrzucić je na kilka minut do wrzątku lub wykorzystać urządzenie do gotowania na parze. Następnie zmiksuj je z dodatkiem 2-3 łyżek jogurtu naturalnego, koperku – opcjonalnie również z 1 ząbkiem czosnku i łyżeczką masła. Przypraw do smaku pieprzem i solą, zamieszaj i w ten prosty sposób otrzymałeś sos, który będzie się doskonale komponował jako dodatek do mięsa – zarówno na ciepło jak i na zimno.


Sos pomidorowy

Bardzo prosty w przygotowaniu, smaczny i pasujący do dań z makaronem, ziemniakami i ryżem. Wystarczy do niewielkiego garnka przelać pokrojone i obrane pomidory z puszki lub kartonika, dodać 1-2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, drobno pokrojoną cebulę oraz przyprawy takie jak: bazylia, papryka ostra, papryka słodka, pieprz, sól, lubczyk. Można także złagodzić smak, dodając 1-2 łyżki jogurtu naturalnego. Całość należy zagotować, od czasu do czasu mieszając. W wersji dla osób bardzo zapracowanych, można uprościć przygotowanie, wkładając wymienione wyżej składniki do miski a następnie umieścić na około 5 minut w mikrofalówce. Doskonałym uzupełnieniem sosu pomidorowego mogą być plastry mozzareli lub świeżo starty parmezan.

Sos szpinakowy

W zależności od ilości sosu jaką chcemy uzyskać, rozmrażamy kilka niewielkich kostek mrożonego szpinaku. Najlepiej jest to zrobić w niewielkim rondelku. Po roztopieniu, podgrzewamy szpinak jeszcze kilka minut, tak aby odparować wodę. Na koniec należy dodać 3-4 łyżki jogurtu, czosnek wyciśnięty przez praskę, a także pieprz i sól. W ten sposób otrzymany sos doskonale pasuje do ryb, mięs oraz dań z razowym makaronem.

Sos marchewkowo- kalafiorowy

Ugotowaną marchewkę oraz kilka średniej wielkości różyczek kalafiora (także podgotowanych) należy zmiksować aż do uzyskania jednolitej konsystencji. W razie konieczności – gdyby sos był za gęsty, można dodać niewielką ilość przegotowanej wody lub bulionu warzywno-mięsnego. Należy pamiętać także o odpowiednim przyprawieniu sosu, najlepiej będą pasować: lubczyk, pieprz, sól, chili, można dodać także rozgnieciony ząbek czosnku oraz 1-2 łyżki jogurtu naturalnego. Tak przygotowany dodatek będzie pasował do dań z gotowanym mięsem, makaronem oraz ryżem.
Tortilla
1 kg maki pszennej
1,5 cup (szklanka) oleju
1 lyzka proszku do pieczenia
1,5 cup (szklanka) bardzo cieplej wody

wymieszac, uformowac kulki, rozwalkowac na placki, smazyc na suchej patelni na srednim ogniu.
Bakłażan z tahini
Składniki: (4 porcje)
2 średnie bakłażany, pokrojone na cienki (5mm) plastry
oliwa

Sos z tahini
65 g pasty tahini
2 łyżki oliwy
1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez praskę
2 łyżki soku z cytryny
100 ml wody
sól i pieprz

do podania:
gęsty jogurt
słodka papryka w proszku
posiekane listki mięty i/lub natki

Wykonanie:
Plastry bakłażana smarować cienko oliwą i smażyć na suchej i mocno rozgrzanej patelni do czasu aż będą miękkie i przyrumienione z obu stron. Odłożyć do przestygnięcia.

W międzyczasie przygotować sos z tahini, tj. wymieszać wszystkie podane składniki i doprawić do smaku solą oraz pieprzem. (Uwaga: Sos musi być raczej “słonawy” bowiem bakłażan nie jest niczym doprawiony.)

Przed podaniem wystudzone plastry bakłażana posmarować sosem z tahini, dodać do każdej porcji 1-2 łyżki jogurtu, a całość posypać słodką papryką i posiekaną miętą (i/lub natką).

Podawać w temperaturze pokojowej jako sałatkę lub dodatek do pieczonego/grillowanego mięsa lub ryb.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona