Kuchnia

napoje z procentem

CYDR własnego wyrobu


Przygotowanie
Produkcja domowego cydru różni się od wyrobu wina jabłkowego tym, że nie dodajemy do moszczu cukru (oczywiście nie licząc cukru potrzebnego do otrzymania dwutlenku węgla w cydrze musującym). Dobór odpowiednich owoców to praktycznie największy problem na jaki się natkniemy. Najlepszy cydr wyjdzie z różnych gatunkowo jabłek – 40% kwaśnych, 60% słodkich. Jeżeli są to jabłka kupowane w marketach należy koniecznie wszystkie opłukać pod ciepła wodą aby usunąć konserwant ze skórki. Sok z jabłek najlepiej wycisnąć za pomocą sokowirówki – najpierw jednak jabłka musimy pokroić na kawałki (nie obieramy ze skórki). Można użyć również prasy do owoców jednak wtedy należy wcześnie rozdrobnić owoce do postaci miazgi. Po uzyskaniu soku najlepiej odstawić płyn na 2-3 godziny w chłodne miejsce – po tym czasie na powierzchni pojawi się czapa z resztek owoców którą zbieramy - w ten sposób moszcz który uzyskamy będzie bardziej klarowny. Następnie moszcz przelewamy do balona, dodajemy pożywkę i dobrze namnożone drożdże. Fermentacje należy przeprowadzać w temperaturze około 20-24 stopni Celsjusza.

Cydr musujący
W przypadku cydru musującego nastaw fermentujemy przez 7-10 dni a następnie przelewamy do butelek po piwie. Do każdej butelki (mam na myśli standardową butelkę 0,5 litra) dodajemy łyżeczkę cukru. Następnie kapslujemy i pozostawiamy w ciepłym pomieszczeniu na około 3-5 dni (temperatura również 20-24 stopni Celsjusza). Dodany cukier zostanie odfermentowany przez drożdże w wyniku czego otrzymamy napój musujący. Następnie butelki z domowym Cydrem przenosimy do ciemnego i chłodnego pomieszczenia (np.: piwnica, garaż) i odczekujemy 3 tygodnie. Po tym czasie można spokojnie raczyć się cydrem, najlepiej schłodzonym, w upalne letnie dni.

Cydr zwykły
Troszeczkę inaczej przebiega proces podczas wyrobu cydru zwykłego. W tym przypadku fermentacje przeprowadza się około 2 tygodni. Po tym czasie Cydr powinien zupełnie przestać pracować. Wtedy należy zlać trunek znad osadu i pozostawić na kolejne 2-3 tygodnie w chłodnym miejscu. Następnie wystarczy zlać do butelek, nie ma potrzeby dalszego leżakowania cydru, po rozlaniu do butelek jest on praktycznie gotowy do picia. Najlepiej smakuje zimny z liściem mięty i plasterkiem cytryny.

Propozycje
Istnieje wiele modyfikacji cydrów, do najczęstszych należy dodanie niewielkiej ilości gruszek (około 20%). Dobre efekty daje również dodatek miodu pszczelego – około 0,5 kg na 10 litrów moszczu. Miód dodaje się przed fermentacją – najlepiej rozpuścić go w 2 litrach podgrzanego soku jabłkowego. Należy jednak pamiętać, że dodając miód zwiększy się ostateczna moc Cydru oraz czas potrzebny na jego fermentacje.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation