Kuchnia

Pieczywo

CHLEB BEZ ZAGNIATANIA
| COOL & MINTY

Jeśli tak jak ja zazwyczaj nie macie czasu na pieczenie domowego chleba, wypróbujcie przepis na chleb bez zagniatania. Udaje się on nawet tym, którzy zupełnie nie posiadają zdolności kulinarnych. Nie wymaga dokładnego wyrabiania ciasta - wystarczy mąkę, wodę, sól i rozpuszczone w wodzie drożdże zamieszać łyżką; krótko, tylko do połączenia składników. Gotowe ciasto, które jest dość kleiste zostawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej na 2 godziny, a następnie wkładamy na minimum 12 godzin do lodówki. Rewelacyjne jest to, że w lodówce ciasto może być przechowywane nawet 14 dni! Aby upiec bagietki, bułki, chleb, czy pizzę wystarczy odkroić lub oderwać potrzebny kawałek ciasta, dokładnie obtoczyć go w mące, uformować pożądany kształt i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 - 2 godziny. Dobrze wyrośnięte ciasto powinno nabrać lekkości i co najmniej podwoić swoją objętość. Upieczone pieczywo jest wilgotne i sprężyste w środku z bardzo chrupiącą skórką. Najlepsze oczywiście świeże, zaraz po upieczeniu, choć zaskakująco długo zachowuje świeżość (około 3 dni).

SKŁADNIKI

710 ml letniej wody
20 g świeżych drożdży lub 8 g suchych
2 i 1/2 łyżeczki soli morskiej
1 kg mąki pszennej / najlepiej chlebowej
1 łyżka cukru

WYKONANIE

Świeże drożdże kruszymy do miseczki i zasypujemy 1 łyżką cukru. Mieszamy do połączenia składników, a następnie dodajemy 3-4 łyżki wody. Mieszamy. Drożdże suszone dodajemy bezpośrednio do mąki.
Do miski o pojemności około 5 litrów wsypujemy mąkę wymieszaną z solą. dodajemy drożdże rozpuszczone w wodzie oraz pozostałą wodę. Mieszamy łyżką - krótko, tylko do połączenia składników. Mąka powinna być równomiernie nasączona wodą. Ciasto powinno być luźne.
Naczynie przykrywamy folią spożywczą i zostawiamy w temperaturze pokojowej na około 2 godziny. Następnie naczynie z ciastem wkładamy do lodówki na minimum 12 godzin.
W dniu pieczenia oprószonymi mąką dłońmi lub nożem oddzielamy potrzebny kawałek ciasta, a miskę z pozostałym ciastem ponownie przykrywamy i wstawiamy do lodówki, do następnego użycia.
Blat kuchenny lub stolnicę posypujemy mąką i wykładamy w to miejsce ciasto z miski. Oprószonymi mąką dłońmi składamy boki ciasta do środka tworząc owalny kształt bochenka chleba lub inny pożądany kształt np. okrągły. Pracujemy delikatnie, starając się nie ugniatać zbytnio ciasta, by nie zniszczyć jego struktury.
Uformowane ciasto posypujemy mąką i przykrywamy lnianą lub bawełniana ściereczką. Zostawiamy w ciepłym miejscu do napuszenia na około 30-40 minut. Ciasto jest gotowe po podwojeniu objętości.
Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzewamy piekarnik do 225℃ bez termoobiegu i rozgrzewamy w nim kamień do pizzy lub blaszkę. Przygotowujemy keksówkę, lub inne żaroodporne naczynie o pojemności minimum 300 ml; zagotowujemy wodę w czajniku.
Wyrośnięte ciasto ostrym nożem nacinamy od góry w kilku miejscach, co zapobiegnie ewentualnemu pękaniu skórki. Układamy na rozgrzanym kamieniu lub blaszce.
Na dolnym poziomie umieszczamy kratkę, a na niej ustawiamy keksówkę i wypełniamy ją 250 ml gorącej wody.
Chleb pieczemy około 30-40 minut, a bułki około 15 minut. Dokładny czas pieczenia zależy od wielkości bochenka jaki uformowaliśmy. W połowie czasu pieczenia ostrożnie wyjmujemy naczynie z wodą i wypuszczamy parę z piekarnika.
Po upieczeniu pieczywo powinno być złote, a po uderzeniu od spodu powinno wydawać głuchy odgłos.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation