Sport i fitness

Fitness

Tabata – moc krótkiego treningu metabolicznego

Trwa zaledwie cztery minuty, ale jest tak intensywny, że może zastąpić nawet godzinny trening. Trening Tabata skutecznie pomaga spalić tkankę tłuszczową oraz poprawia wydolność organizmu. Jest tylko jedna zasada: należy ćwiczyć bardzo szybko, nie odpuszczając sobie i nie wydłużając przerw.

Kilkuminutowy trening, który daje spektakularne efekty, to marzenie każdej dbającej o sylwetkę i kondycję fizyczną osoby. Szczególnie sportowca, któremu zależy na szybkim osiągnięciu wysokiej formy. Właśnie taką metodę opracował pochodzący z Japonii i współpracujący z olimpijczykami dr Izumi Tabata pracujący w National Institute of Fitness and Sports w Tokio. Proponowany przez niego trening wskazany jest zarówno dla sportowców (bez względu na dziedzinę, którą się zajmują), jak i amatorów, którzy chcą zrzucić nadwagę i poprawić kondycję swojego organizmu.Szybkie spalanie
Trening Tabata rozwija wydolność aerobową (tlenową) i anaerobową (beztlenową). Ale przede wszystkim to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu. Metoda dr. Tabaty pozwala spalić nawet trzykrotnie więcej tłuszczu w porównaniu do tradycyjnych ćwiczeń aerobowych. Taki efekt uzyskujemy poprzez utrzymujący się po zakończonym treningu podwyższony metabolizm kwasów tłuszczowych. Może to trwać nawet kilkanaście godzin. Dzięki temu tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej, mimo że nie wykonujemy już ćwiczeń.

Metoda dr. Tabaty wydaje się bardzo prosta, a jej skuteczność może budzić wątpliwości. Ale ten, kto trenował według zaleceń Tabaty, zdaje sobie sprawę, że to trening szalenie intensywny i ciężki, przez niektórych nazywany wręcz „brutalnym”.

Moc interwałów
Trening Tabata trwa tylko cztery minuty. Jest interwałowy: ćwiczymy przez 20 sekund i przez 10 odpoczywamy. Należy zrobić osiem takich serii. W ciągu 20 sekund robimy tyle powtórzeń jednego ćwiczenia, ile tylko jesteśmy w stanie. Im szybciej, tym lepiej. Ale nie może być to ćwiczenie przypadkowe – powinno być ono intensywne, angażujące jak najwięcej części ciała, a przez to jak najwięcej mięśni. Nie może być to ćwiczenie, które np. angażuje tylko nogi albo wyłącznie ramiona. Jeśli trenujemy ze sztangą, w czasie 10-sekundowych przerw musimy mieć możliwość szybkiego jej odłożenia i ponownego podniesienia.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation