Kuchnia
sushi
Sushi maki - zrób to sam!
50 dag krótko ziarnistego ryżu
opakowanie wysuszonych i sprasowanych wodorostów nori
Zalewa octowa:
8 łyżek octu ryżowego
3-4 łyżki cukru łyżkę sosu sojowego
Dodatki:
20 dag bardzo świeżego
najlepiej surowego (ewentualnie może też być lekko podwędzony) filetu z łososia lub tuńczyka
dojrzały jędrny owoc awokado
pęczek szczypiorku
trochę młodego marynowanego imbiru (ze słoika)
pasta wasabi
Wypłucz ziarna ryżu, kilkakrotnie zmieniając wodę, osącz je na sitku, przełóż do szerokiego rondla, zalej zimną (źródlaną, oligoceńską lub mineralną) wodą, przykryj i odstaw na 30 min. Osącz ryż na sitku, znów włóż do rondla, zalej świeżą wodą w proporcji 1:1,25 (na szklankę ryżu weź 1 i 1/4 szklanki wody, może nawet odrobinę mniej) i postaw garnek na ogniu. Gdy woda zawrze, zmniejsz ogień, przykryj garnek i gotuj 10-15 min. W tym czasie, a także przez kolejne 10-15 min po zdjęciu ryżu z ognia nie odkrywaj rondla - ziarna mają "dochodzić" pod przykryciem!
W porcelanowej miseczce wymieszaj ocet ryżowy z cukrem i sosem sojowym. Następnie trochę przestudzony ryż przełóż do szerokiej, porcelanowej lub ceramicznej salaterki, wlej zalewę octową i dokładnie, a zarazem delikatnie, by nie połamać ziarenek, mieszaj i mieś dłonią lub drewnianą łyżką do chwili, aż odpowietrzony będzie ładnie się kleił. Naczynie z już zakwaszonym ryżem (taki ryż nazywa się sari) szczelnie przykryj czystą wilgotną ściereczką lub folią, by nie wysechł. Odstaw je na bok, ale nie do lodówki, bo sushi z wyziębionego sari nie jest smaczne. Filet łososia pokrój na cienkie paski.
Szczypior wypłucz i osusz, umyj i obierz awokado. Przekrój owoc na pół, usuwając pestkę, po czym pokrój go na podłużne cienkie kliny. Rozłóż matę bambusową na stole lub blacie kuchennym, wyrównaj ewentualne załamania. Na macie ułóż pojedynczy płat wodorostów nori. Nabierz w dłonie trochę ciepłego ryżu i lekko ugniatając, uformuj go w wałek, po czym przełóż na zielony dywanik nori. Jeśli wałek ryżu nie sięga wzdłuż od brzegu do brzegu płata nori, uformuj następny i doklej do końca poprzedniej porcji. Spłaszcz wałek dłonią tak, by zajmował ok. 2/3 powierzchni nori.
Teraz na środku pasa ryżu, równolegle do jego dłuższego boku, ułóż po 2-4 paseczki łososia, a obok nich kilka szczypiorków i kawałki awokado (możesz wziąć inne dodatki). Ewentualnie posmaruj je delikatnie pastą wasabi. Zacznij ścisło i równomiernie zwijać rulon, zaczynając od końca nori przykrytego ryżem. Dzięki temu część nadzienia, która może w czasie rolowania być lekko wypychana do przodu, przesunie się na pusty fragment płata i wejdzie do środka sushi. Przy rolowaniu pomagaj sobie leżącą na spodzie matą bambusową. Dzięki niej płaty nori podczas zawijania nie będą narażone na podziurawienie, bo nacisk twoich palców równomiernie rozłoży się na powierzchni całej maty. Starannie przyklep koniec nori wzdłuż do całego wałka. Owiń ten wałek matą, przekręć tak, by spojenie było na dole i jeszcze chwilkę lekko tocz go wahadłowo w lewo i prawo, by samo spojenie nori i składniki wewnątrz dokładnie się skleiły, a sushi uzyskało regularny kształt walca. Na końcu z wyczuciem uklep palcami boki zawiniętej w matę rolady, by nie wypadał z nich ryż. Zwilżonym zimną wodą ostrym nożem odkrawaj z uformowanego walca równe porcje sushi (za każdym razem oczyść nóż i wypłucz zimną wodą). W opisany sposób możesz przygotować najróżniejsze rodzaje sushi maki.
Sushi maki możesz spożywać od razu po przygotowaniu albo w wersji na zimno.
Źródło: red.
poprzednie 2/4 następne
MA==