Kuchnia

pyszności1

Hummus z pieczonej dyni i dyniowe falafele

HUMMUS Z PIECZONEJ DYNI:



składniki:

1kg dyni

200g suszonej cieciorki

główka czosnku

sok z całej cytryny

łyżeczka sody oczyszczonej

2 łyżki pasty sezamowej tahini

kilka łyżek oliwy

pół łyżeczki kurkumy

sól

pół szklanki zimnej wody

do podania: kilka łyżek oliwy lub oleju lnianego, szczypta pieprzu cayenne, posiekana natka pietruszki, szałwia lub kolendra



wykonanie:

1. Dzień wcześniej umieszczamy cieciorkę w garnku i zalewamy dużą ilością wody. Pozostawiamy na noc do zmięknięcia.

2. Dynie obieramy ze skórki i kroimy w paski. Każdy z nich smarujemy cienko oliwą, układamy na blaszce do pieczenia i solimy. Od główki czosnku odcinamy końcówkę, tak aby ukazały się ząbki i również lekko smarujemy oliwą. Umieszczamy na tej samej blaszce. Po upieczeniu czosnek da się z łatwością wycisnąć ze skórki. Wkładamy blachę do piekarnika rozgrzanego do 180-190 stopni i pieczemy do miękkości. U mnie zajęło to około 40 minut.

3. Cieciorkę odcedzamy z wody, w której się moczyła i zalewamy świeżą. Dodajemy sodę oraz płaską łyżeczkę soli. Garnek stawiamy na palniku i doprowadzamy do wrzenia. Podczas gotowania na powierzchni będzie zbierać się piana, którą należy usuwać szumówką lub sitkiem. Gotujemy minimum 30 minut. Cieciorka powinna być kompletnie mięciutka, wręcz kremowa po przegryzieniu ziarenka. Ugotowaną cieciorkę ocedzamy i pozostawiamy do wystygnięcia.

4. Cieciorkę, upieczone kawałki dyni, wyciśnięte ząbki upieczonego czosnku, tahini, dwie łyżki oliwy, kurkumę i sok z cytryny umieszczamy w blenderze. Całość miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodajemy zimną wodą i miksujemy jeszcze minutkę.

5. Gotowy hummus wkładamy do lodówki na około 30 minut, aby składniki się przegryzły. Przed podaniem polewamy go delikatnie olejem lnianym lub oliwą, i posypujemy pieprzem cayenne i posiekaną zieleninką.

FALAFELE Z DYNI:



składniki:

200g ziaren cieciorki

1 kg dyni

jedna mała cebula

5-6 łyżek maki pszennej

pół łyżeczki soli

2-3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki

łyżeczka zmielonego kuminu

pół łyżeczki startych kuleczek kolendry

tłuszcz do smażenia



1. Cieciorkę moczymy przez noc. Następnie jedynie odlewamy wodę i płuczemy - do falafeli będziemy używać surowych nasion.

2. Podobnie jak w przypadku hummusu dynię obieramy, kroimy, smarujemy oliwą i lekko solimy, a następnie pieczemy do miękkości w temperaturze 180-190 stopni.

3. Namoczoną cieciorkę, upieczoną dynię, pokrojoną w kawałki cebulę oraz przyprawy umieszczamy w blenderze i miksujemy, aż nabiorą względnie gładkiej konsystencji - nie powinna to być kompletne papka. W strukturze powinny być widoczne wyraźne grudki cieciorki. Następnie przekładamy masę do miski i mieszamy z drobno posiekaną pietruszką i mąką.

4. Kolejny etap uzależniony jest od tego jaką formę obróbki wybierzecie: smażenie czy pieczenie

Aby usmażyć falafele rozgrzewamy w garnku lub głębokiej patelni sporą ilość tłuszczu (taką aby jego poziom wynosił minimum trzy centymetry). Ustawiamy średni ogień i rozgrzewamy olej do takiego momentu, gdy wrzucona na niego odrobinka ciasta od razu zacznie mocno skwierczeć i wypływać na powierzchnię. Następnie przystępujemy do smażenia. Nabieramy na łyżkę stołową porcje ciasta, a drugą łyżką zgarniamy ją na tłuszcz. Falafelki smażymy na brązowo-złoty kolor.

Aby upiec falafele piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Płaską blache wykładamy papierem do pieczenia, a następnie umieszczamy na niej porcje ciasta przy użyciu dwóch łyżek. Pieczemy 20-30 minut, aż leciutko się zrumienią.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation