Inne

porady

Odkryj zbawienną moc tych mało znanych produktów
123RF
Sok z kiszonych buraków

Jak wykorzystać bogactwo buraków i wydobyć z nich najwięcej wartości odżywczych? Radzimy przygotować zakwas buraczany. Jego zdrowotne działanie jest nieocenione! Buraki słyną z właściwości antynowotworowych. To przeciwutleniacz zwany betaniną chroni nas przed działaniem wolnych rodników. Wspomagają również leczenie białaczki i wzmacniają organizm po chemioterapii. Zapobiegają anemii oraz doskonale wpływają na układ krwionośny. Uśmierzają dolegliwości związane z przebiegiem menopauzy i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy.

Sok z kiszonych buraków skutecznie walczy z wirusami, wzmacnia odporność oraz łagodzi przebieg wielu chorób. Jest doskonałym źródłem żelaza, magnezu, potasu, kwasu foliowego, witaminy C. Zawiera dwa razy więcej witamin z grupy B niż surowe warzywa. Poprawia pracę układu nerwowego, koncentrację i pamięć. Piękne włosy, skóra i paznokcie również są jego zasługą. Powstałe w wyniku fermentacji bakterie kwasu mlekowego regulują pracę jelit oraz pobudzają trawienie.

Jak przygotować sok z kiszonych buraków? Potrzebujemy pół kilograma buraków, czosnek, natkę pietruszki, skórkę z razowego chleba, cukier i sól. Buraki umyj, obierz, pokrój w kawałki i ułóż w słoiku lub garnku (najlepiej kamiennym).

Następnie zalej je litrem letniej, przegotowanej wody. Dodaj pozostałe składniki: chleb, pokrojony czosnek, łyżkę cukru i soli. Tak przygotowany sok przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie sfermentowany sok przecedź i przelej do butelek. Wstaw do lodówki. Przed podaniem przypraw dowolnie cukrem, solą i natką pietruszki. Buraki możesz wykorzystać do sałatek.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation