Kuchnia

slodkosci

Przekładane ciasto bananowe z orzechami i limonką

Składniki:
Ciasto:
130g miękkiego masła
170-180g jasnego brązowego cukru
2 dojrzałe banany
2 jajka, lekko roztrzepane widelcem (w tej samej temperaturze co masło)
1 łyżeczka startej skórki z limonek (to będzie prawie jedna cała limonka)
1,5 łyżeczki sody
2 łyżki wrzącej wody
100g posiekanych orzechów włoskich
270g mąki pszennej

Nadzienie:
4 dojrzałe banany średniej wielkości
sok wyciśnięty z dwóch limonek
4 łyżki cukru
3 łyżki przesianej mąki kukurydzianej

Dekoracja:
200ml schłodzonej śmietanki 30%
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 garście poszatkowanych orzechów włoskich

Ciasto:
1. Banany na ciasto zmiażdżyć widelcem lub zmiksować w blenderze.

2. Masło utrzeć z cukrem, ucierać przez około 3-4 minuty.

3. Następnie zmniejszyć obroty miksera i dodawać po jednym jajku, po każdym dodaniu przez chwilę miksować, aż składniki się połączą na gładką masę.

4. Do maślanej masy stopniowo dodawać banany, wsypać skórkę z limonki i krótko wymieszać mikserem na najniższych obrotach (jeśli masa się zważy, to proszę się nie przejmować).

5. Sodę zalać gorącą wodą i wymieszać, następnie dodać do maślanej masy z bananami, delikatnie, krótko wymieszać. Wsypać mąkę, orzechy i dokładnie połączyć ze sobą składniki, (ale mieszać krótko).

6. Ciasto przełożyć do tortownicy o średnicy 20cm wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie tylko dno) lub wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Piekłam w temperaturze 180oC na funkcji góra-dół na najniższym poziomie piekarnika przez 65 minut. Po wyjęciu z piekarnika ciasto odstawić do wystygnięcia (można zdjąć obręcz tortownicy).



7. Ostygnięto ciasto przeciąć w poziomie dwa razy (będziemy mieli trzy krążki). Jeśli ciasto jest bardzo nierówne (urósł nam kopczyk), możemy je troszkę wyrównać z wierzchu nożem.

Nadzienie:
8. Banany zmiażdżyć na gładką masę lub zmiksować w blenderze. Następnie wymieszać z sokiem z limonek, cukrem i przesianą mąką kukurydzianą.

9. Masę przełożyć do rondelka z grubym dnem (lub takiego z metalu dobrej jakości, żeby masa się nam nie przypaliła) i podgrzewać na niewielkim ogniu, ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje, tylko nie gotować. Jak już pojawią się pierwsze bąbelki powietrza (jak przy budyniu, czy kisielu), to od razu zdejmujemy z ognia. Nadzienie odstawić na 10 minut do przestygnięcia.

10. Połowę masy nałożyć na pierwszy krążek ciasta, przykryć drugim plackiem i rozsmarować pozostałą masę. Nakryć ostatnim krążkiem ciasta.

11. Schłodzoną śmietankę ubić z cukrem waniliowym i rozsmarować na wierzchu ciasta, posypać orzechami.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation