Kuchnia

Pyszności na słodko

Poszukiwania smaku: Czekoladowe ciastko lawa czyli chocolate molten lava cake lub fondant czekoladowy

Składniki:

50g czekolady gorzkiej
50g masła
1 jajko
20g cukru(ok dwie łyżki, można częściowo użyć cukru waniliowego)
10g mąki(jedna półkopiasta łyżka)
1 łyżeczka kakao żeby było mocniej czekoladowe


Czekoladowe ciastko lawa czyli chocolate molten lava cake



Przygotowanie:
1. Nastawiam piekarnik na 180 stopni. Rozpuszczam masło z czekoladą w rondelku na małym gazie albo w innym naczyniu w kuchence mikrofalowej. Dodaję kakao i mieszam. Całości staram się nie podgrzewać zbyt mocno jedynie tyle, żeby czekolada się roztopiła bo masę trzeba ostudzić przed wymieszaniem z jajkami.
2. Jajka ubijam z cukrem na gładką masę, pod koniec ubijania dodaję mąkę.
3. Następnie delikatnie mieszam obie masy ze sobą i rozlewam po równo do foremek do ok 1/2-2/3 wysokości.
4. Wstawiam do piekarnika na 10minut. Jeśli nie wiesz ile czasu potrzeba piec w Twoim piekarniku przeczytaj wskazówki na dole.
5. Ciastko podaję udekorowane cukrem pudrem lub kakao i listkami mięty, na sosie malinowym, lub z lodami waniliowymi. Dobrym rozwiązaniem może też być jakiś sos cytrynowy, lemon curd albo owoce leśne czy wiśnie. Generalnie z lava cake dobrze wypadają kwaskowate owoce jako kontrast czekoladowego smaku.

Wskazówki:
1. Nie ubijaj białek osobno, ja wpadłam na to za pierwszym razem myśląc, że ciasto będzie bardziej puszyste i będzie miało więcej objętości a tak nie było wyszły z tego samego przepisu tylko dwa ciastka a po upieczeniu w środku była pianka zamiast oczekiwanej lawy.
2. Nie dodawaj więcej mąki niż jest w przepisie bo lawa będzie zbyt mączna w smaku, gęsta i przez to mniej smaczna, możesz za to dodać ekstra żółtko,będzie bardziej kremowe.
3. Czas pieczenia w każdym piekarniku może się nieznacznie różnić, za pierwszym razem możesz wkładać tylko jedną foremkę na raz i dokładnie obserwować, babeczka po kilku minutach zacznie lekko rosnąć i jej błyszczący wierzch zacznie robić się matowy. Zacznie się jednym słowem ścinać zaczynając od brzegów aż dojdzie do środka. Od momentu kiedy zauważysz, że środek babeczki się upiekł możesz odczekać 15-20 sekund i wyjąć ją z piekarnika. Warto jest zrobić te próby potem zapisać sobie gdzieś te parametry i mieć w rękawie taki szybki deser, który na prawdę robi wrażenie.
4. Nie czekaj z przekładaniem na talerzyk bo kokilka jest gorąca i ciastko mimo, że nie w piekarniku nadal się "piecze".
5. Żeby wyjąć babeczkę z kokilki okrój delikatnie dookoła nożykiem i przewróć na talerz do góry nogami, nie potrząsaj za mocno bo ściany ciastka są cienkie i mogą się rozerwać.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation