Kuchnia

Babeczki, ciasteczka, rogaliki . . .

Muffiny dyniowe | Kwestia SmakuSKŁADNIKI

12 SZTUK
300 g mąki pszennej np. tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
170 g cukru
szczypta soli
skórka starta z 2 pomarańczy
2 łyżki cukru wanilinowego lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 jajka (duże L)
250 ml (czyli 200 g) purée z pieczonej dyni*
60 ml mleka
150 g masła, roztopionego
DODATKOWO (OPCJONALNIE):
wiśnie świeże lub mrożone (po 3 na muffinkę)
powidła śliwkowe (po 1 łyżeczce na muffinkę)
śliwki mrożone lub świeże (po 2 połówki)
pestki dyni (po 1 łyżce)
cukier puder
DODAJ NOTATKĘ
PRZYGOTOWANIE

Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami lub przygotować specjalne papierowe foremki (jak na zdjęciu, nie wymagające użycia metalowej formy). Masło roztopić i ostudzić.
Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Jeszcze raz przesiać w celu dokładnego wymieszania składników. Dodać cukier, sól, skórkę z pomarańczy, wanilię. Wymieszać i odstawić.
W drugiej misce roztrzepać widelcem jajka razem z purée z dyni. Dodać roztopione masło i mleko, wymieszać widelcem.
Teraz wszystkie składniki delikatnie łączymy za pomocą łyżki: do sypkich, przesianych składników dodajemy masę jajeczną i krótko oraz delikatnie mieszamy łyżką - ciasto ma być lekko grudkowate, ale surowa mąka nie powinna być widoczna. Nie można zbyt długo mieszać składników.
Ciasto wyłożyć do papilotek, na wierzchu można położyć owoce lub pestki dyni jeśli ich używamy. Wstawić do piekarnika. Piec przez około 18-20 minut, do suchego patyczka. Posypać cukrem pudrem.
WSKAZÓWKI

* jak upiec dynię: około 2 kg dyni umyć i pokroić na około 6 części, usunąć pestki. Położyć na blaszce skórką do dołu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Piec przez około 1 godzinę, lub do czasu aż dynia będzie miękka. Łyżką wydrążyć miąższ z upieczonej dyni i zmiksować go blenderem na gładkie purée (nie trzeba odciskać ani odsączać dyni przed zmiksowaniem). Odmierzyć potrzebną ilość. Resztę można trzymać w lodówce przez kilka dni i przygotować np. PLACKI DYNIOWE lub INNĄ POTRAWĘ. Można też zamrozić na dłużej.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation