Bycie eko wcale nie musi oznaczać rewolucji. Bardzo często to właśnie małe i – co najważniejsze – regularne wybory mają istotny wpływ, zwłaszcza gdy dotyczą codziennych nawyków, takich jak parzenie kawy i herbaty. Ta rutyna, choć niesamowicie smaczna, może wiązać się z generowaniem dużej ilości odpadów – plastikowych pokrywek, zużytych filtrów czy torebek pakowanych w folię. Na szczęście istnieje kompromis między ekologią oraz pyszną i aromatyczną kawą czy herbatą. To akcesoria wielorazowego użytku – kubek termiczny, filtry czy nawet dzbanek – które są praktycznym sposobem na zadbanie o planetę podczas każdej porannej rutyny.
Czy drobne zmiany mają znaczenie?

Skala problemów ekologicznych może na pierwszy rzut oka przytłaczać, ale wprowadzenie odpowiednich nawyków do codziennego życia – takich jak zainwestowanie w kubek termiczny – ma ogromne znaczenie. Nie wierzysz? Osoba pijąca każdego dnia kawę lub herbatę na mieście może zużyć 365 opakowań – jednorazowych kubków i plastikowych pokrywek. Mnożąc to przez miliony klientów, mamy tysiące ton odpadów rocznie, z których większość nie nadaje się do recyklingu.
Pozornie małe zmiany, czyli np. korzystanie z dzbanka do herbaty z sitkiem czy przerzucenie się na metalowe słomki, przynoszą podwójny efekt: realnie ograniczają ilość generowanych odpadów, jednocześnie kształtując świadome nawyki, które z czasem mogą rozszerzyć się na inne obszary życia oraz najbliższych – dzieci, rodzinę i przyjaciół.
Ekologia to nie wszystko, bo zmiany mogą także okazać się korzystne dla Twojego portfela. W końcu dzbanek do herbaty czy kubek termiczny pomagają każdego dnia oszczędzać pieniądze, chociażby poprzez możliwość przygotowania gorącego naparu w domu, zamiast zamawiania go za kilkanaście złotych w kawiarni.
Kubek termiczny – pierwszy krok do zero waste poza domem

Kubek termiczny to jeden z najbardziej oczywistych i jednocześnie najskuteczniejszych kroków w stronę ograniczania odpadów w codziennym życiu. To z pozoru prosty gadżet, którego wpływ na środowisko i komfort użytkownika jest nie do przecenienia.
Dlaczego warto zainwestować w kubek termiczny? Statystyki są bezlitosne: każdego roku zużywamy miliardy jednorazowych opakowań na napoje. Większość z nich trafia na wysypiska, ponieważ są powlekane warstwą tworzywa sztucznego, która uniemożliwia ich recykling w standardowych warunkach. Każda kawa na wynos to potencjalnie nowy odpad, który rozkłada się latami. Kubek termiczny eliminuje ten problem w całości.
Pamiętaj, że kubek termiczny to nie tylko ekologiczny wybór. To również:
-
optymalna temperatura napoju przez długi czas,
-
szczelność,
-
możliwość używania go na mniej oczywiste sposoby, np. do ulubionego smoothie czy wzięcia na wynos zupy do pracy.
Do tego wiele knajp daje zniżkę za zamówienie kawy czy herbaty we własnym kubku. Chyba nie musimy Cię dłużej przekonywać, że to produkt, który powinien być Twoją pierwszą ekoinwestycją, prawda?
Dzbanek do herbaty – mniej odpadów, więcej smaku

Kolejną, jednak mniej oczywistą propozycją, jest dzbanek do herbaty. Chociaż często bywa niedoceniane, to akcesorium jest nie tylko wygodnym sposobem na jednorazowe przygotowanie większej ilości czarnego, zielonego czy ziołowego naparu. To również przydatny pomocnik w walce o środowisko. Jak to możliwe? Z pomocą dzbanka do herbaty możesz ograniczyć zużycie jednorazowych torebek i zbędnych opakowań, przy okazji pijąc po prostu lepszy napar.
Czy wiesz, że większość dostępnych w sklepach torebek herbaty zawiera mikroplastik? Mowa o włóknach syntetycznych, które wykorzystuje się do ich zgrzewania. Pod wpływem wrzącej wody cząsteczki te mogą przenikać do naparu, a to – jak z pewnością się domyślasz – nie jest najzdrowszym rozwiązaniem. Do tego torebki są często pakowane w papier lub folię oraz karton.
Na szczęście można je łatwo ograniczyć, inwestując w dzbanek do herbaty, który zamówisz np. w sklepie internetowym Coffeedesk. Korzystając z akcesorium, możesz:
-
wyeliminować mikroplastik i zbędne opakowania,
-
parzyć herbaty z wysokiej jakości mieszanek, ale nie tylko – dzbanek przyda się też do ziół czy owocowych napojów,
-
kontrolować intensywność i smak naparu.
Do wyboru masz szklane, ceramiczne i stalowe dzbanki do herbaty – solo lub z zaparzaczem, dostępne w wielu pojemnościach. Dzięki temu bez problemu wybierzesz idealny model.
Małe rzeczy, wielka zmiana

Kubek termiczny oraz dzbanek do herbaty – chociaż możemy nazwać ich dwoma najważniejszymi graczami w codziennej walce o środowisko – nie są jedynymi rozwiązaniami. Jakie inne ekonawyki możesz wprowadzić do swojego życia? Jeśli masz w domu ekspres przelewowy, to zamień papierowe filtry na te wielorazowe, np. z metalu. Nie bój się, akcesoria nie wpływają na smak kawy. Inną opcją są, oczywiście, słomki – stalowe lub szklane, nadające się do mrożonej latte, owocowej herbaty i innego napoju.
Jak zacząć i nie zniechęcić się po tygodniu?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wchodzeniu w tryb „eko” jest podejście zero-jedynkowe: albo trzeba zmienić wszystko od razu, albo to nie ma sensu. Takie myślenie zazwyczaj kończy się frustracją i rezygnacją po kilku dniach. Nic w tym dziwnego, jednak droga do świadomych wyborów powinna być stopniowa i dostosowana do Twoich realnych możliwości.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podejść rozsądnie do zmian:
-
Wybierz jeden produkt, który naprawdę wykorzystasz – jeśli codziennie kupujesz kawę na wynos – zacznij od solidnego kubka termicznego. Pijesz herbatę sypaną? Zainwestuj w dzbanek z dobrej jakości sitkiem.
-
Zorientuj się, co realnie generuje najwięcej odpadów w Twoim domu – być może problemem nie są jednorazowe kubki, a papierowe filtry albo kupowanie herbaty w foliowych torebkach? Dobrze dobrane działanie gwarantuje lepszy i bardziej satysfakcjonujący efekt.
-
Zwracaj uwagę na jakość – o wiele lepszym pomysłem jest zakup jednego porządnego produktu, który posłuży Ci przez lata, niż trzech tanich gadżetów, które szybko trafią do kosza. Przecież chcesz, aby nowe rzeczy posłużyły Ci jak najdłużej, dlatego wybieraj np. metalowe słomki, szklany dzbanek do herbaty czy stalowy kubek termiczny z próżniową izolacją.
Jak widzisz, małe zmiany mogą mieć duże znaczenie. Czasami wystarczy po prostu sięgnąć po designerski kubek termiczny o odpowiedniej pojemności, zainwestować w dzbanek do herbaty z zaparzaczem lub zamienić plastikowe słomki na akcesoria wielorazowego użytku. Takie wybory – o ile zamienią się w codzienne nawyki – pomogą Ci zadbać nie tylko o środowisko, ale także o Twój portfel.