Jak dbać o paznokcie i skórki? 6 zasad pielęgnacja rozdwojonych i łamliwych paznokci

Mocne, błyszczące paznokcie to nie tylko ozdoba dłoni, ale także oznaka dobrego stanu zdrowia. Przyjrzyj się im uważnie. Jeśli widzisz wypukłości, wgniecenia czy plamki, a końce są łamliwe i rozdwojone to znak, że musisz działać! Niewielkie zmiany w stylu życia i nawykach mogą mieć duży wpływ na ich kondycję. Oto 6 prostych zasad, których możesz użyć w codziennej pielęgnacji.

1. Zadbaj o regularne i prawidłowe przycinanie

Jeśli Twoje paznokcie są słabe i mają tendencję do łamania się – lepiej trzymaj je krótko. Regularne przycinanie zapobiega wyszczerbianiu lub łamaniu. Częstotliwość przycinania zależy od tego jak szybko rosną Twoje paznokcie. Do skracania użyj ostrych nożyczek lub cążek. Przycinaj paznokcie na prosto, a następnie delikatnie zaokrąglij końcówki. Możesz użyć pilnika, aby wygładzić krawędzie. Piłowanie ruchem do przodu i do tyłu wpływa obciążająco na strukturę. Zamiast tego przyjmij metodę piłowania tylko w jednym kierunku. Zainwestuj w miękki pilnik. Mimo że szklane są trwalsze i łatwiejsze w czyszczeniu, ich działanie jest mniej delikatne.

Uwaga! Pamiętaj o dezynfekcji narzędzi do pielęgnacji paznokci! Możesz użyć do tego dedykowanego płynu na bazie alkoholu.

2. Pamiętaj o nawilżeniu dłoni i paznokci

Podobnie jak inne obszary ciała, paznokcie również powinny być dobrze nawilżone. Niestety, regularne mycie rąk może prowadzić do wysuszenia łożyska paznokci i skórek. Po każdym myciu staraj się używać kremu nawilżającego. Wybierz spośród szerokiej gamy kremów do rąk, olejków i balsamów sprawdzone produkty, które pomogą zachować lśniącą i zdrową płytkę. Sprawdź: Kosmetyki do pielęgnacji ciała i wybierz najlepszy produkt dla siebie.

3. Utrzymuj paznokcie suche i czyste

Niektóre prace domowe, jak mycie naczyń, sprzątanie domu silnymi środkami lub prace ogrodnicze, mogą być szkodliwe dla paznokci. Zbyt długie narażenie paznokci na kontakt z wodą może spowodować, że staną się słabe i łamliwe. Zawsze używaj rękawiczek (najlepiej z bawełnianą podszewką), gdy robisz cokolwiek, co wiąże się z moczeniem i brudzeniem rąk. Zapobiega to rozwojowi bakterii, ograniczając ryzyko infekcji.

4. Zadbaj o zbilansowaną dietę i nawodnienie

Sekretem utrzymania mocnych i lśniących paznokci jest konsekwentna, zdrowa dieta. To, co jesz wpływa na cały organizm. Niedobory substancji odżywczych mogą się ujawniać pod postacią kruchych i matowych paznokci, zniekształceń na płytce czy przebarwień (sprawdź: Białe plamki na paznokciach: czemu się pojawiają? Objawy i przyczyny powstawania). Dodaj do swojej diety witaminę E, D, białko, żelazo, cynk i magnez stawiając na orzechy, buraki, soję, fasolę, soczewicę czy produkty pełnoziarniste. Możesz zastosować suplement z biotyną. Zwiększa on grubość paznokci oraz zapobiega ich rozdwajaniu i łamaniu.

Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody. Poziom nawodnienia organizmu wpływa również na kondycję paznokci.

5. Nigdy nie zdrapuj lakieru z płytki

Zdrapywanie lakieru do paznokci to najgorsza rzecz, jaką możesz im zrobić. Sprawia, że powierzchnia paznokcia jest szorstka i nierówna, a tym samym podatna na zakażenia i uszkodzenia. Jeśli lakier do zaczął odpryskiwać, poświęć chwilę, aby namoczyć wacik ze zmywaczem i pozbyć się koloru. Dobrym nawykiem w pielęgnacji jest usuwanie lakieru, gdy tylko straci swój połysk.

6. Wybieraj wysokiej jakości kosmetyki

Niezależnie od tego, czy jest to lakier do paznokci, zmywacz, top, baza czy olejek do skórek, zainwestuj w dobrej jakości produkty renomowanych marek. Wiele lakierów do paznokci lub środków do pielęgnacji zawiera silne chemikalia, które mogą osłabiać paznokcie. Szukaj nietoksycznych produktów do paznokci. Unikaj zmywacza do paznokci, który zawiera aceton.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis