Chociaż samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, to wokół pojazdów elektrycznych narosło wiele mitów. Jest to o tyle krzywdzące, że w większości przypadków nie mają one przełożenia na stan faktyczny.
W dalszej części artykułu dementujemy popularne mity głoszone przez osoby obawiające się innowacji technologicznych oraz udowadniamy, że prędzej czy później samochody elektryczne zdominują rynek.
Popularność elektryków w Polsce
Na polskich drogach wciąż najwięcej jest samochodów spalinowych, co wynika z przystępnych cen takich pojazdów, łatwego dostępu do warsztatów oraz rozbudowanej infrastruktury stacji tankowania. Każdy kierowca może więc łatwo kupić nowy lub używany samochód z silnikiem spalinowym i nie martwić się o dostępność stacji ładowania czy skomplikowane awarie.
Nowoczesne pojazdy elektryczne
Okazuje się jednak, że już od dłuższego czasu kierowcy poruszający się na co dzień autami elektrycznymi nie przejmują się takimi rzeczami. Stacje ładowania elektryków są obecnie dostępne w wielu miejscach (galerie handlowe, parkingi osiedlowe, dedykowane stacje), a jeżeli chodzi o awaryjność, to w przypadku samochodów elektrycznych jest zdecydowanie mniej części, które mogą się zepsuć.
Użytkownicy samochodów elektrycznych są otwarci na innowacje, dzięki którym mogą cieszyć się niższymi kosztami eksploatacji oraz ekologiczną jazdą, co w większej skali może mieć ogromny wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi. Chociaż „elektryki” to przyszłość motoryzacji, muszą walczyć z mitami, o których więcej przeczytasz na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/magazine/elektromobilnosc/Mity-o-samochodach-elektrycznych.html.
Mity na temat aut elektrycznych: prawda czy fałsz?
Na temat pojazdów elektrycznych krąży wiele mitów. Poniżej znajdziesz te, które są najczęściej powtarzane, a jednocześnie całkowicie mijają się z prawdą.
-
Współczesne samochody elektryczne nie nadają się na długie trasy – nie jest to prawdą, gdyż obecnie jedno ładowanie baterii może wystarczyć na trasę wynoszącą powyżej 400 km. Dodatkowo infrastruktura ładowania dynamicznie się rozwija, co można zaobserwować również przy autostradach.
-
Auta elektryczne częściej ulegają awariom niż auta spalinowe – okazuje się, że pojazdy elektryczne nie mają komponentów, które często wymagają napraw (takich jak sprzęgła). Są też mniej skomplikowane mechanicznie, co przekłada się na niższą awaryjność.
-
Baterie nie podlegają recyklingowi – można odzyskać wiele elementów, które zostały wykorzystane do produkcji baterii, a na dodatek cały czas trwają prace nad postępami w tym zakresie. Powstają także nowe technologie recyklingu, które zwiększają efektywność odzysku surowców.
-
„Elektryki” nie są przyjazne dla środowiska naturalnego – cały czas zwiększa się udział odnawialnych źródeł energii w transporcie. Dodatkowo emisje z eksploatacji „elektryka” są niższe niż w przypadku auta spalinowego.
-
Ładowanie samochodu elektrycznego trwa bardzo długo – w rzeczywistości nowe „elektryki” mogą korzystać z szybkich ładowarek DC. Wystarczy kilkanaście minut, aby uzupełnić baterię do poziomu umożliwiającego dalszą jazdę.
-
Auta spalinowe są nadal tańsze pod względem kosztów paliwa – za około 9-12 można obecnie przejechać 100 km autem elektrycznym, a w przypadku samochodu spalinowego taka kwota wystarczy nawet na zakup niecałych dwóch litrów paliwa. To natomiast nie pozwoli na pokonanie długich dystansów. W perspektywie kilku lat eksploatacja auta elektrycznego wypada korzystniej finansowo.
-
Trzeba mieć domową stację ładowania – sieć stacji ładowania non stop się rozwija. Polska ma jeszcze wiele pracy przed sobą w tym temacie, ale przy odpowiednim planowaniu podróży można udać się „elektrykiem” w długą trasę. Coraz częściej stacje pojawiają się w miastach, na parkingach galerii handlowych i przy hotelach.
Nie da się zaprzeczyć, że samochody elektryczne z każdym rokiem zyskują na popularności. Wciąż jednak otacza je wiele mitów, które często wynikają z braku wiedzy lub niechęci do zmian. Mity te mogą jednak zniechęcić kierowców do przesiadki na elektryka, dlatego warto poznać fakty i przekonać się, że ekologiczna przyszłość motoryzacji jest już dostępna.