Wybór odpowiedniego stołu do kuchni, salonu czy ogrodu to kluczowa kwestia dla funkcjonalności tych pomieszczeń i wygody użytkowników. Ten pozornie prosty mebel pełni bowiem różne role w zależności od tego, gdzie go umieścimy. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając stół do różnych pomieszczeń.
Miejsce spotkań, czyli funkcja stołu w Twoim domu
Funkcja stołu z pozoru wydaje się prosta i oczywista, a jest nią komfortowe spożywanie posiłków. Jednak, gdy przyjrzeć się temu dokładniej, dojdziemy do wniosku, że w zależności od umiejscowienia, może on być wykorzystany także w innych celach.
Stół w kuchni może być stosowany np. jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków. Ten w salonie posłuży z kolei jako stanowisko pracy, odrabiania lekcji przez dzieci czy miejsce zabaw i gier z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiedni, wielofunkcyjny stół ogrodowy, np. z opcją zmiany w stół do bilarda, może z kolei stać się centrum rozrywki dla domowników i ich gości.
Trzeba jednak zauważyć, że podstawowym aspektem, który łączy wszystkie stoły, jest ich rola społeczna. To przy nich spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, jemy wspólne śniadania, obiady czy kolacje, przyjmujemy gości i organizujemy imprezy. Poza typowo praktycznymi zastosowaniami dochodzi więc funkcja reprezentacyjna.
Przy wyborze stołu liczą się zatem nie tylko jego parametry fizyczne, takie jak wielkość czy wysokość blatu oraz solidność konstrukcji, ale także kwestie estetyczne — forma, materiał czy kolorystyka. Mebel powinien być elegancki i dopasowany do aranżacji wnętrza, aby tworzyło wspólną całość z resztą wystroju.
Mały, duży, okrągły, czy prostokątny — jaki stół wybrać?
Wydaje się, że stół jest meblem prostym — blatem na czterech nogach. Rzeczywiście tak wygląda klasyczna konstrukcja, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Do wyboru są bowiem blaty okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Nogi mogą być klasyczne lub bardziej finezyjne, umieszczone pod kątem prostym lub skośnie i osadzone na samych rogach blatu lub w różnym oddaleniu od nich. Wszystko to wpływa na ostateczny wygląd mebla oraz jego dopasowanie do przestrzeni i jej aranżacji.
Można też spotkać stoły przełamujące klasyczną konstrukcję, np. z blatem osadzonym na jednym, centralnym cokole czy na przypominających ażurową pajęczynę konstrukcjach z drewna lub metalu.
Sam blat też nie musi być elementem statycznym. Istnieją stoły rozkładane na różne sposoby, z regulacją wysokości czy wreszcie meble wielofunkcyjne, które można przekształcić np. w stoły bilardowe.
Wybór odpowiedniego modelu nie jest więc tak prosty, jak się wydaje. Zasadniczą kwestią będą gabaryty. Wielkość stołu należy dobrać do przestrzeni, w której go umieścimy, ale również do ilości osób, które przy nim zasiądą. Im liczniejsza rodzina czy potencjalne grono gości, których zapraszamy do domu, tym większy powinien być mebel. Z pomocą przychodzą oczywiście stoły rozkładane, które można elastycznie dopasowywać do aktualnych potrzeb.
Pod uwagę należy też brać zakładaną funkcję stołu. Jeśli szukamy stołu jadalnianego, zadbajmy o odpowiednią wysokość blatu i krzesła, które umożliwią wygodne siedzenie i jedzenie. Ważne będzie także miejsce na nogi, lepiej więc unikać w tym przypadku mebli opartych na skomplikowanych konstrukcjach.
Z kolei szukając stołu kuchennego, który będzie również dodatkowym blatem roboczym, zadbajmy o wysokość umożliwiającą wygodną pracę na stojąco, a jednocześnie komfortowe siedzenie. Idealne będą tutaj stoły na cokołach, które można wykorzystać do stworzenia praktycznej wyspy kuchennej.
Kształt blatu jest w dużej mierze kwestią estetyki, choć klasyczne stoły prostokątne zazwyczaj oferują więcej miejsca. Stoły okrągłe mają jednak pewien szczególny urok, który świetnie sprawdza się w kuchni czy ogrodzie.
Szukając stołu do ogrodu, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego go zrobiono. Meble ogrodowe wystawione są bowiem na działanie zmiennych warunków atmosferycznych — deszcz, a zimą również śnieg czy grad, ostre słońce i zmiany temperatury. Może to wpływać na wygląd i stan stołu, dlatego należy wybierać materiały odporne na takie warunki. Doskonałym pomysłem będą stoły metalowe czy szklane, a jeśli wybierzemy drewno, upewnijmy się, że jest odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone właściwymi lakierami.
Niebanalne stoły z funkcją bilarda — do domu i ogrodu
Ciekawym rozwiązaniem, oferowanym m.in. w sklepie Lissy, są stoły z funkcją bilarda. Dostępne są zarówno modele ogrodowe, jak i do domu. Taki stół doskonale sprawdza się w salonie, domowym pokoju rozrywek (tzw. man cave), a nawet w biurowej strefie chilloutu.
Stoły z funkcją bilarda to meble wielofunkcyjne. Zdejmowany blat pozwala na szybkie i bardzo proste przekształcenie mebla w zwykły stół, co znacznie zwiększa zakres jego zastosowań.
Ogrodowe stoły z funkcją bilarda przystosowane są do warunków zewnętrznych. Wykorzystane w nich materiały wykazują dużą odporność na deszcz, słońce i zmienne temperatury, dzięki czemu mebel zachowuje idealny wygląd i swoje właściwości. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku stołu bilardowego na grę mogą wpłynąć nawet najmniejsze nierówności powierzchni.
Domowy lub ogrodowy stół z bilardem dostarczy doskonałej rozrywki, a w razie konieczności zmieni się w klasyczny mebel, przy którym zjemy posiłek czy zorganizujemy spotkanie z przyjaciółmi. To idealny wybór dla tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań i wysokiej funkcjonalności.