Kuchnia

BABKI

Kulicz - rosyjska baba paschalna


Tarta
Tarta ziemniaczana po rosyjsku
Pascha
Pascha z serem i owocami
Wiśniowe naleśniki
Naleśniki kokosowe z wiśniami
Pieczone jabłko
Jabłka po petersbursku
Oładki czekoladowe z jabłkami
Oładki czekoladowe z jabłkami
napoleonka
Napoleonka po rosyjsku

Kulicz - rosyjska baba paschalna

Kulicz - rosyjskie tradycyjne ciasto wielkanocne. Pieczony jest w specjalnej bardzo wysokiej formie o małej średnicy, co nadaje tej babie wyjątkowy wygląd.
Kulicz - rosyjska baba paschalna
Kulicz - rosyjska baba paschalna
anemon anemon moje przepisy (211)
[Pin It]
Składniki
- drożdże: 25 gramów
- mleko (letnie): 4 łyżki
- cukier: 1 łyżeczka
- mąka: 2 łyżki

- mąka (pszenna typ 650): 500 gramów
- mleko (ciepłe): 0.5 szklanki
- jajka: 2 sztuki
- żółtka: 2 sztuki
- masło: 75 gramów
- margaryna (dobrej jakości): 75 gramów
- cukier (aromatyzowany wanilią ¾ szk.): 0.75 szklanki
- rodzynki: 100 gramów
Liczba porcji: 16
Czas przygotowania: 215 min.
Sposób przygotowania

1

Przygotować rozczyn: pokruszone drożdże wymieszać z łyżeczką cukru, gdy drożdże się rozpuszczą, dodać 4 łyżki mleka i 2 łyżki mąki, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

2

Całe jajka i żółtka zmiksować z cukrem, aż będą puszyste i wyraźnie powiększą swoja objętość, następnie odstawić w ciepłe miejsce np. do nagrzanego do 50*C piekarnika i wyłączonego, aby masa się podgrzała.

3

Gdy rozczyn będzie gotowy, wlać do niego ciepłe mleko i rozmieszać. Nie przestając mieszać, dodać ciepłą masę jajeczną. Miskę przykryć lniana ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia /ok.45 min./.

4

Gdy masa podwoi swoją objętość dodawać na zmianę po łyżce roztopionego, ciepłego tłuszczu i mąki. Dokładnie wyrobić, można mikserem, aż ciasto będzie odstawało od ścianek miski. Pod koniec wyrabiania dodać rodzynki, wcześniej namoczone w rumie lub ciepłej wodzie i odsączone. Jeszcze przez chwilę wyrabiać, aby rodzynki połączyły się z ciastem. Nakryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.

5

W tym czasie przygotować formy, wysmarować je masłem i obsypać bułką tartą, a na dno położyć krążek wycięty z papieru do pieczenia.

6

Zamiast form można wykorzystać metalowe, litrowe puszki po owocach. Ja piekłam w dwóch garnkach /bez elementów plastykowych/, jeden o pojemności 1i ½ litra, a drugi 2 litry.

7

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiać ręcznie, bardzo delikatnie podsypując mąką / ja dodałam 2 łyżki/, zbyt duża ilość mąki spowoduje, że ciasto będzie niesmaczne. Jeśli ciasto będzie się kleiło nadal, to po prostu trzeba trochę dłużej wyrabiać, aż ciasto będzie błyszczące i nie będzie się kleiło do rąk.

8

Z ciasta formować kuleczki wielkości dużej śliwki / kulicze/ i wkładać do wcześniej przygotowanych foremek, wypełniając je do 1/3 wysokości. Nakryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.

9

Gdy ciasto podrośnie do ¾ wysokości formy, wstawić je do nagrzanego piekarnika do 160*C i piec ok.35 minut do tzw. suchego patyczka. Ostudzone kulicze polukrować i posypać kandyzowaną skórką pomarańczową.

10

*Przepis na to tradycyjne ciasto Wielkanocne znalazłam na rosyjskiej stronie internetowej: http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=1694#post1694 W stosunku do oryginału zmniejszyłam ilość cukru i drożdży oraz obniżyłam temperaturę i skróciłam czas pieczenia. Ciasto jest bardzo smaczne, aromatyczne, wilgotne i długo zachowuje świeżość. Dodatkowym atutem jest bardzo dekoracyjny wygląd.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation