Kuchnia

przetwory i nie tylko.

domowe mleko migdałowe.

Zawsze robię mleko ze szklanki orzechów i 4 szklanek wody. Uzyskuję wtedy ok 1100 ml gotowego mleka i ok. 1 szkl. orzechowej papki. Jeśli robicie mleko po raz pierwszy, radzę zrobić je z połowy składników.
Do zrobienia mleka potrzebna Wam będzie 1 szklanka migdałów, czyli ok. 150 g. Mleko można zrobić z orzechów w skórce, ale jeśli chcecie się jej pozbyć, należy orzechy zalać wrzątkiem i zostawić na 10 min.
Po odczekaniu 10 min. orzechy płuczemy w zimnej wodzie i obieramy ze skórki. Skórka powinna schodzić bez problemu, zwłaszcza wtedy, gdy migdały nie są stare i zbyt wysuszone. Jeżeli nie chcecie bawić się z obieraniem, możecie pominąć ten krok i przejść do następnego.
Zalewamy orzechy wodą z kranu i zostawiamy na min. 8 godz, najlepiej na noc. Miskę z migdałami można postawić w kuchni, najlepiej w zacienionym chłodnym miejscu.
Namoczone migdały odcedzamy i umieszczamy w blenderze. Następnie wlewamy do migdałów 4 szklanki wody źródlanej lub chłodnej przegotowanej kranówki. Nie używamy wody mineralnej. Upewnijcie się, że Wasz kielich pomieści tyle płynu.Migdały miksujemy kilka minut.
Kolejny krok jest bardzo ważny. Myślę, że jest on decydujący, jeśli chodzi o smak i konsystencję mleka. Mam na myśli sposób w jaki odcedzamy zmiksowane orzechy. Ja używam cienkiej ściereczki, przypominającej pieluchę i składam ją na cztery. Jeśli chcecie użyć sitka, nawet drobnego, drobinki orzechów mimo wszystko mogą się przedostać. Dlatego najlepsza do tego celu będzie ściereczka. Po użyciu należy ją wyprać, dzięki czemu będzie miała wielokrotne zastosowanie. Ścierkę mocujemy na ponad 1 litrowej misce, np. gumką recepturką i przelewamy bardzo powoli mleko.
Bardzo dokładnie wyciskamy całą zawartość ściereczki.
Papka orzechowa ma wiele zastosowań. Można dodać do niej kilka łyżek mleka, trochę cukru i mamy gotowy serek np. do naleśników.
Samo mleko trzymam w lodówce 2 dni, na 3 zaczyna robić się kwaśne.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation