Czy stosowanie kwasów na twarz jest bezpieczne?

Wiele osób unika stosowania kwasów kosmetycznych z obawy, że ich działanie jest zbyt intensywne. Tymczasem preparaty o niższym stężeniu kwasów można stosować we własnym domu, a nie tylko w specjalistycznym gabinecie. Aby móc je samodzielnie nakładać na skórę, trzeba jednak mieć o nich podstawową wiedzę. Poniższy artykuł to cenne źródło najważniejszych informacji na temat tych substancji.

Jak kwasy kosmetyczne działają na skórę?

Kwasy kosmetyczne są stosowane w celu usunięcia martwego naskórka, przy czym ich moc jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich działają powierzchownie, w obrębie warstwy ziarnistej skóry, a inne penetrują jej głębokie warstwy. Kwasy kosmetyczne są wykorzystywane do wykonywania peelingów chemicznych. Jakie jest ich zadanie? Dzięki nim usunięte zostają obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka, zanieczyszczenia i zaskórniki, a dodatkowo skóra zostaje rozjaśniona i wygładzona. Po takim zabiegu obserwuje się poprawę jędrności skóry, wzrasta poziom jej nawilżenia, a do tego wydzielanie sebum jest uregulowane. Niektóre kwasy mają także dodatkowe działanie, np. kwas salicylowy rozjaśnia powierzchowne blizny potrądzikowe.

Kwasy dzieli się na kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), beta hydroksylowe (BHA) i polihydoksykwasy (PHA). Kwasy AHA to kwasy owocowe (w przyrodzie występują przede wszystkim w owocach), które są rozpuszczalne w wodzie. Można je aplikować na całe ciało z wyjątkiem błon śluzowych. Do rozpuszczających się w tłuszczach kwasów BHA należy właśnie działający przeciwzapalnie kwas salicylowy, który ma zdolność przenikania przez warstwę łojową skóry. Jedynym obszarem stosowania tego kwasu jest twarz. W przypadku kwasów PHA mamy do czynienia z substancjami delikatnie złuszczającymi naskórek, nawilżającymi i redukującymi zaczerwienia. Mogą je stosować osoby z trądzikiem różowatym, łuszczycą i AZS.

Jak stosować kwasy w bezpieczny sposób?

W domowych preparatach kosmetycznych stężenie kwasów kosmetycznych powinno być niskie. Produkty o wyższym stężeniu kwasów powinno stosować się po konsultacji z osobą dysponującą specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. Na ogół w kosmetykach domowych zaleca się stężenie do 10%, natomiast osoby wykwalifikowane, stosujące produkty profesjonalne, mogą wybrać silniej działające preparaty. Kwasów nie należy nakładać na skórę w okresie opalania się i narażenia na silne promieniowanie słoneczne. Dodatkowe przeciwwskazania do stosowania kwasów to ciąża, karmienie piersią, antybiotykoterapia i przyjmowanie leków fotouczulających, zakażenia wirusowe, bateryjne oraz grzybicze skóry, a także inne stany zapalne skóry i rany na jej powierzchni.

Kwas migdałowy – dlaczego warto go wypróbować?

Jednym z najpopularniejszych i najłagodniej działających kwasów jest kwas migdałowy. Jest to kwas z grupy AHA. Co ważne, nie powoduje on uwrażliwienia skóry na światło i może być stosowany o każdej porze roku, również latem. Kwas migdałowy polecany jest osobom z przebarwieniami skórnymi oraz z cerą tłustą i łojotokową. Działa przeciwbakteryjnie, zapobiega powstawaniu zaskórników i jednocześnie spłyca zmarszczki oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze.

Samodzielne stosowanie kwasów może być bezpieczne. Wystarczy tylko mieć na względzie zalecenia odnośnie stężenia tych substancji w kosmetykach i pamiętać o przeciwwskazaniach do ich użycia.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis