Jak dobrać karnisze do nowoczesnych wnętrz?

Urządzając wnętrze, często zapominamy o karniszu, traktując go jako nieistotny dodatek, którego nie widać. To błąd, bo karnisz nie dość, że jest bardzo widoczny, to wyraźnie wpływa na estetykę pomieszczeń. Podpowiadamy, jak dobrać karnisze do nowoczesnych wnętrz.

Wnętrza nowoczesne – lekkość i blask

Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym są jasne i przestronne. Wynika to nie tyle z ich powierzchni, co ze sposobu aranżacji. Minimalna ilość mebli i dekoracyjnych dodatków, duże okna i jasne kolory to tylko niektóre ze sposobów na wizualne powiększenie przestrzeni.

W nowoczesnych wnętrzach stawia się na prostotę. Nie uświadczymy tu rzeźbionych nóg stołowych, dekoracyjnych wykończeń mebli. Ma być praktycznie, estetycznie, ale jednocześnie elegancko i przytulnie. Tym, co zwraca szczególną uwagę, są starannie dobrane dodatki. Tu nie ma miejsca na przypadkowy wybór. Utrzymane w jednolitym stylu i kolorystyce podkreślają minimalistyczny charakter wnętrza. Mowa tu przede wszystkim o oświetleniu, oprawach luster i grafik naściennych, a także o karniszach. Ich stylistyczne dopasowanie do wnętrza jest jednym z wymogów zachowania spójności i wizualnej lekkości.

Jaki karnisz do nowoczesnych wnętrz

Karnisze oferowane są w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Mamy więc karnisze w przekroju okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Jeśli chodzi o kolorystykę, to począwszy od bieli, poprzez odcienie metalu i drewna, aż do klasycznej czerni możemy szukać tego idealnego. Do wyboru są też różne rodzaje powierzchni, od błyszczącej, poprzez satynową, do matowej. Do tego dochodzi bardzo duża liczba dekoracyjnych zakończeń.

Jak w takim gąszczu ofert znaleźć karnisz idealny? W nowoczesnych, ascetycznych wnętrzach najlepiej sprawdzają się karnisze metalowe. Ich kształt powinien współgrać z innymi dekoracyjnymi meblami i dodatkami. Przykładowo przy oświetleniu w stylu skandynawskim, utrzymanym w geometrycznych kształtach, lepiej sprawdzi się karnisz kwadratowy lub prostokątny. Z kolei we wnętrzu urządzonym na bazie miękko wykończonych mebli i dodatków, lepiej postawić na okrągły karnisz.

Samo zakończenie karnisza w przypadku wnętrz nowoczesnych powinno być raczej dyskretne.

Wielkość wnętrza a rodzaj karnisza

Znamy już kolor i kształt karnisza, wybraliśmy zakończenie. Pozostaje to najważniejsze pytanie: jaki rozmiar karnisza wybrać do nowoczesnego wnętrza. Tu znowu trzeba rozejrzeć się po aranżowanym salonie. Lekkie i delikatne dekoracje każą wybrać cienki karnisz. Te bardziej masywne wręcz proszą o grubszy, który podkreśli charakter wnętrza.

Rozmiar karnisza dobiera się do rozmiaru okna, pamiętając o zostawieniu zapasu na odsłonięte zasłony. Jednak to nie wszystko. Także wielkość pomieszczenia ma wpływ na ostateczny wybór. Tu trzeba kierować się zasadą, że im mniejsza powierzchnia, tym dyskretniejsze powinny być dodatki, w tym karnisz. Duży karnisz w małym pokoju sprawi, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze i dość przytłaczające. Z kolei karnisz w najcieńszym rozmiarze powieszony w dużym, przestronnym salonie będzie wyraźnie za mały. Trzymając się wybranej kolorystyki, w dużym salonie lepiej jest powiesić karnisz o grubszym przekroju.

Przeczytaj także: Klasyczne czy nowoczesne? Jakie karnisze najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu?

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis