Kultowe domy mody. Marni

@marni

Marni to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie luksusowych domów mody. Marka została założona we Włoszech. Jej pierwsza kolekcja ujrzała światło dzienne w 1994 roku. Finezyjna i bardzo oryginalna estetyka zawojowała wówczas świat, porywając krytyków, a także gwiazdy filmu, jak i muzyki. Niezrównany styl Marni zadziwia i zachwyca po dziś dzień. 

Marni wkracza do świata mody

Marka Marni należy do grupy ubóstwianych przez ikony stylu oraz najbardziej wpływowe trendsetterki. W stylizacjach opatrzonych metką owego domu mody lubi pokazywać się na czerwonym dywanie na przykład Chiara Ferragni, czy Olivia Palermo. To intrygujące ubrania, które zawsze zwracają uwagę. Stylu marki nie sposób bowiem pomylić z żadną inną. Estetyka promowana przez Marni jest jedyna w swoim rodzaju – nonszalancka, wibrująca barwami i deseniami, nieprzewidywalna i poprawiająca nastrój.

Założycielką kultowego włoskiego domu jest Consuelo Castiglioni. Kreatorka urodziła się i wychowała w szwajcarskim włoskojęzycznym Lugano. Ma chilijskie korzenie. Od początku swej kariery identyfikowała się z nurtem slow fashion. Chciała tworzyć rzeczy piękne i bardzo jakościowe, ale także respektujące ekologię. Takie, jakich nie ma się zamiaru wyrzucić z szafy nawet po latach częstego użytkowania. Consuelo Castiglioni przyczyniła się do spopularyzowania tej ważnej koncepcji we Włoszech, gdzie zdecydowała się swego czasu przeprowadzić.

Marni w błyskawicznym czasie osiągnęło wielką popularność. Pierwszy butik marki w Mediolanie stał się kultowym miejscem, jakie uwielbiała odwiedzać włoska śmietanka artystyczna. Kolejny otwarto w Rzymie. 

@marni

Moda, czyli zabawa

Od momentu założenia Marni wiedziano, że będzie marką przełamującą skostniałe estetyczne reguły. Chciano, aby niosła ze sobą świeżość i wyznaczała nowe niespotykane dotąd trendy. Każda kolekcja miała udowadniać, że moda nie powinna być śmiertelnie poważnym przedsięwzięciem, ale przede wszystkim fantastyczną zabawą.

Trzeba przyznać, ż przełamywanie stylizacyjnych schematów wychodziło Consuelo Castiglioni znakomicie. Projektowane przez nią ubrania i dodatki, choć tak różne od tych dostępnych w innych luksusowych butikach, nie były jednak zbyt teatralne i nienoszalne. Cechowała je po prostu wielka oryginalność. Wyróżniającą ją cechą była zręczność w żonglowaniu stylami. Castiglioni umiejętnie łączyła kroje wymyślone dekady wcześniej wraz ze swoimi innowacjami, tworząc z nich arcydzieła. Co ciekawe, to głównie dzięki niej zaczęto doceniać na włoskich salonach modowy eklektyzm. 

Oglądając pokazy Marni, ma się poczucie, że przesłaniem marki jest hasło „nic Cię nie ogranicza, każdego dnia możesz być kimś innym”. Zmieniają się komponenty, jednakże zasady gry pozostają te same. Ubieranie się ma nam przynosić ogromną frajdę. Jednego dnia śmiało możemy więc sięgać po neonowo różowy kombinezon, jaki wprawia nas w optymistyczny nastój. Kolejnego możemy stać się buntowniczką kochającą ramoneski z barwnymi naszyciami i skórzane spodnie. Jeszcze innym razem bez przeszkód może zachwycić nas strój w futurystycznym wydaniu. Consuelo Castiglioni twierdzi, że bycie modowym kameleonem jest niezwykle stylowe. 

@marni

Królestwo fantazyjnych wzorów

Świat Marni to królestwo fantazyjnych niepowtarzalnych wzorów. Wzorów niebanalnych, obok których nie sposób przejść obojętnie. Consuelo Castiglioni ma ogromną słabość do maksymalizmu. Szalenie pociągają ją hipnotyzujące printy, jakich mnóstwo mogłoby stać się detalami płócien mistrzów abstrakcyjnego malarstwa, nierzadko tych związanych z op artem. Stroje Marni wyglądają czasem, jakby drzemała w nich jakaś ukryta siła. Wzory tworzą optyczne złudzenia – wibrują i pulsują. 

W wielu projektowanych przez siebie kreacjach Castiglioni łączy dwa lub trzy desenie – to jej znak rozpoznawczy. Można by sądzić, że to zabieg bardzo ryzykowny, wręcz przesadzony, jednakże w wykonaniu kreatorki o tak niezwykłym wyczuciu wzoru, za każdym razem udaje się znakomicie.

Jeżeli należymy do fanek estetyki marki Marni, koniecznie powinnyśmy mieć w garderobie mnóstwo wzorzystych ubrań. Must have’ y to sukienki, spódnice, koszule, kombinezony, czy swetry w paski, kratkę, kwiaty i groszki. Świetnie mieć też pod ręką marynarki i kurtki uszyte z materiałów, na jakich pojawiają się figury geometryczne lub akcenty animalistyczne. 

@marni

Moc tkwi  w szczegółach

Marni to oczywiście nie tylko modowe szaleństwa. Kluczem stylizacyjnego sukcesu każdej kolekcji domu mody jest idealne wyważenie pomiędzy nonszalancją, a klasyką. Kropkami nad „i” wszystkich odważnych kreacji włoskiej marki są klasyczne niezwykle szykowne dodatki. Marni słynie z kolekcji galanterii skórzanej. Ich torebki to prawdziwe galanteryjne cacka, które można uznać za mistrzowskie rzemiosło. Często mają odcień czekoladowego brązu, bieli, burgundu i karmelu, a także charakterystyczne złocone okazałe detale. To akcesoria, które sprawiają, że każda kreacja zaczyna prezentować się fantastycznie. 

@marni
Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis