Łazienka przyjazna użytkownikom, czyli jaka?

Łazienka w domu, czy mieszkaniu to wyjątkowe pomieszczenie. Dlaczego? Z jednej strony korzystają z niej wszyscy domownicy (niezależnie od płci i wieku), z drugiej często jest przestrzenią, gdzie można odpocząć czy zrelaksować się po długim dniu pracy, z kolejnej zaś jest jednym z dwóch (obok kuchni) przestrzeni, gdzie szczególnie zwraca się uwagę na higienę. Jak zatem zaaranżować łazienkę, aby była przyjazna wszystkim użytkownikom, łatwa w utrzymaniu czystości i komfortowa jednocześnie? Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne.

1. Światło

Łazienka powinna być pomieszczeniem jasnym i dobrze oświetlonym, bo w takich przestrzeniach czujemy się lepiej i przyjemniej. Optymalny układ lamp pozytywnie wpływa na klimat danego wnętrza, może je optycznie powiększyć i nadać wyjątkowego charakteru, ułatwia też codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Wybierając oświetlenie do łazienki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

 • oświetlenie górne, które jest obowiązkowe niemal w każdej łazience,
 • oświetlenie strefy umywalkowej wraz z lustrem,
 • oświetlenie strefy prysznicowej lub wannowej,
 • kolor i natężenie światła.

2. Schowki łazienkowe

Łazienka to miejsce, w którym znajduje się wyjątkowo dużo różnego typu produktów:

 • środki czystości, jak szampony czy mydła,
 • detergenty, na przykład proszki do prania,
 • kosmetyki do makijażu czy stylizacji włosów,
 • ręczniki i wiele innych.

Wszystkie te produktu powinny mieć w łazience swoje miejsce. W innym wypadku, nawet świeżo wysprzątana łazienka, sprawiać będzie wrażenie nieuporządkowanej , a nawet brudnej. Warto tego unikać planując schowki w łazience. Mogą to być różnego typu szuflady, szafki do zabudowy czy pudełka. Pomysłów jest wiele i dobrze jest rozważyć je wszystkie tak, by były ozdobne i praktyczne.

3. Czystość w łazience

Kolejną ważną kwestią jest czystość w łazience. Warto zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jej sprzątanie. Jeśli niewiele, być może powinniśmy rozważyć kafle i szafki o gładkiej powierzchni, które łatwo przetrzeć szmatką.

Dodatkowo dobrze zwrócić uwagę na baterię łazienkową. W dzisiejszych czasach wzmożona uwaga w kwestii higieny wydaje się podstawą. Dobrym pomysłem zatem może okazać się bateria bezdotykowa. Umożliwia ona bezkontaktowe umycie rąk. Dzięki temu z jednej strony zmniejszamy ryzyko przeniesienia drobnoustrojów w mieszkaniu, z drugiej zaś nie dotyka się kurków mokrą czy namydloną ręką. W konsekwencji kurki i umywalka dłużej pozostają czyste i nie pochlapane wodą z mydłem.

Inne propozycje zwiększające poziom higieny w łazienkach to między innymi:

 • umywalki z opcją samoczyszczenia,
 • toalety lub deski myjące,
 • baterie z funkcją dezynfekcji termicznej,
 • bezdotykowe dozowniki do mydła i inne.

Przyjemna, poranna toaleta, czy relaksująca kąpiel to marzenie każdego i jest ono możliwe do zrealizowania. Wystarczy jedynie zadbać o kilka elementów podczas aranżacji naszej łazienki, a będziemy cieszyć się piękną, praktyczną i przede wszystkim przyjemną łazienką.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis