Marimekko. Moda poprawiająca nastrój

@marimekko

Marimekko jest jedną z najbardziej znanych fińskich marek. To świat niezwykłych ubrań i jedynych w swoim rodzaju domowych gadżetów. Projekty Marimekko są unikalne. Od razu chwytają spojrzenia ze względu na użyte w nich energetyzujące barwy, jak i piękne wyrafinowane wzory. Stały się synonimem fińskiego wyśmienitego gustu oraz nowoczesnego wzornictwa.

Nowa era fińskiego designu

Marka Marimekko została założona w 1951 roku. Jej twórcami byli Armi i Viljo Ratia. Ich projekty początkowo były uznawane za zbyt śmiałe. Ich pierwszymi najwierniejszymi klientkami były kobiety związane ze sztuką. Potem jednak stopniowo zaczęła się do nich przekonywać klientela dotychczas określana mianem bardzo konserwatywnej. I tym Finkom stylizacje proponowane przez Marimekko w końcu zawróciły w głowie.

W latach sześćdziesiątych marka zaczęła odnosić wielkie sukcesy. Stała się rozpoznawalna nie tylko w Finlandii, ale i poza jej granicami. Wraz z początkiem istnienia na rynku Marimekko rozpoczęła się nowa era fińskiego wzornictwa.

@marimekko

Magia wzorów, prostota krojów

Sukienki, płaszcze, czy swetry posiadające metkę Marimekko można rozpoznać w mgnieniu oka. Minimalizm od zawsze łączy się tam mistrzowsko wraz z maksymalizmem. Rzadko kiedy udaje się stworzyć udane połączenia tych tak różniących się od siebie estetyk. Projektantom tworzącym dla Marimekko udaje się to doskonale. Co wyróżnia styl marki?

Na pewno są to pełne prostoty kroje. Podczas ich projektowania unika się niepotrzebnego skomplikowania. Nie ma tu mowy o dekoracyjnych drapowaniach i falbanach. Formy ubrań Marimekko są wręcz ascetyczne.

Są połączeniem odzieżowych tradycji europejskich wraz z japońskimi. Marka lubi stawiać na kroje kimonowe lub te nawiązujące do strojów noszonych przez samurajów, na przykład spodni hakama. W tym przypadku widać niekiedy podobieństwa ubrań Marimekko do kolekcji współczesnych japońskich kreatorów – jako pierwszy nasuwa się na myśl Issey Miyake

Minimalistyczne kroje łączone są z intrygującymi printami – animalistycznymi i kwiatowymi. To stylizacyjny strzał w dziesiątkę. 

@marimekko

Bajkowy dom w stylu Marimekko

Styl wnętrz promowany przez markę Marimekko ma w sobie wielką dawkę ciepła i oryginalności. Już od początku jej projektanci stawiali na najnowocześniejsze formy i niezwykle wyrafinowane połączenia barwne. Chcieli, aby przedmioty codziennego użytku dodawały wnętrzom przytulności, każdego dnia poprawiając ludziom nastrój. Poza tym miały być to rzeczy jakościowe, nabywane na lata. Materiały, z jakich je wykonywano, a także formy, jakie im nadawano, musiały być zatem najwyższej klasy.

Znakiem rozpoznawczym Marimekko stały się wzorzyste tekstylia oraz porcelanowa zastawa stołowa. Kubki, talerze, poduszki, czy koce opatrzone charakterystycznymi wzorami chcieli mieć wszyscy dbający domową przestrzeń. Potem furorę w świecie dekoratorskim zrobiły wazony Marimekko. Były nietypowe, miały dużo wspólnego ze szkłem artystycznym. Zawsze stawiano je w fińskich domach na honorowych miejscach. 

@marimekko
Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis