Mieszkanie w stylu vintage – jak urządzić? Wskazówki

Styl vintage potrafi zaskoczyć nawet największego weterana wnętrzarstwa. To pasjonująca podróż w czasie, m.in. dzięki przedmiotom kolekcjonerskim, znaleziskom z targu oraz pamiątkom po starszych członkach rodziny. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu? Z naszymi wskazówkami zrobisz to bez przeszkód!

Styl vintage w polskich domach

Ten wyjątkowy styl długo nie mógł znaleźć sobie miejsca w polskich mieszkaniach. Ludzie przyzwyczajeni do wzornictwa dostępnego z konieczności, które nie dawało możliwości wyboru konkretnego modelu lub koloru, długo nie mogli dostrzec niezwykłego efektu, jaki daje aranżacja w stylu vintage. Na szczęście, coraz częściej zamiast wystawić stare meble na śmietnik, sprzedajemy je w internecie (często w atrakcyjnych cenach). Dzięki temu kupujący może tanio urządzić modne mieszkanie, a sprzedający zarobić na meblu, którego już nie potrzebuje. Nie zapomnijmy też o fakcie, że to rozwiązanie przyjazne dla środowiska! Planując zaproszenie stylu vintage do naszego mieszkania powinniśmy zacząć obserwować otoczenie. Wiele rzeczy możemy znaleźć na strychu, rynku, pchlim targu czy mieszkaniu babci. Po odnowieniu lub odpowiednim ozdobieniu staną się one niezwykłą ozdobą każdego wnętrza.


Jak zaprosić styl vintage do wnętrza?

Styl ten można wprowadzić do wnętrza na dwa sposoby. Pierwszy z nich – w nowoczesnym mieszkaniu zaplanować staromodną aranżację lub – do starego budownictwa wprowadzić współczesne elementy. Zachowując równowagę w projektowaniu wnętrza możemy stworzyć wygodną przestrzeń, gdzie nie zabraknie współczesnych ułatwień, sprzętów czy pomieszczeń. Przejdźmy do przykładowych propozycji. Stara komoda, niski stolik, staromodna tapeta, wazony z dawnych czasów czy fotele, które pamiętamy z mieszkań naszych dziadków – są jak najbardziej trafioną propozycją! Elementy te nie muszą dużo kosztować, a jednak ich poszukiwania wymagają pewnego wysiłku. Żeby je znaleźć musimy przejrzeć kilka, a nawet kilkanaście stron internetowych, przejechać się na targ czy wygrać aukcję internetową. Jak już jednak wspominaliśmy: często uda nam się zdobyć wspaniale meble za grosze, co pewnie uznamy za wystarczające zadośćuczynienie. Zawsze możemy zajrzeć do sklepów, które sprzedają meble nowoczesne, lecz projektowane na podobieństwo mebli vintage. Niestety, ich cena jest zazwyczaj dużo wyższa. 


Dodatki w stylu vintage – co do wnętrza?

Jak wygląda kwestia dodatków? Jak dopełnić wnętrze? Warto pomyśleć o różnych bibelotach, które od lat mają dla nas znaczenie (nie rezygnujmy z czegoś tylko dlatego, że nie pasuje nam do wnętrza – szczególnie, jeżeli ma dla nas wartość sentymentalną). Pomyślmy też o ekstrawaganckich dodatkach, modnych ramkach na zdjęcia, wazonach czy lampach. Nie powinniśmy jednak przesadzać! Meble vintage już same w sobie są niezwykłą ozdobą, a nadmiar dodatków może sprawić, że zaczniemy odczuwać przepych. Meble vintage pasują do jasnych i gładkich ścian, szczególnie białych. To na ich tle mogą wyróżnić się swoim staromodnym blaskiem. Jeżeli chcemy, możemy zainwestować w retro tapety czy rozwiązania z cegłą. Niektórzy preferują jasne odcienie błękitu czy zieleni – one również świetnie zaprezentują się w połączeniu z meblami vintage.

Pomieszczenia w stylu vintage – salon, jadalnia, łazienka…

  1. Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Pasują do niego drewniane, jasne meble o naturalnym wyglądzie. Dobre wrażenie zrobią powierzchnie z zarysowanymi śladami zużycia. Na ścianach warto umieścić tapety retro (o których już wspominaliśmy), otwarte regały (gdzie poza książkami ustawimy też staromodne ramki na zdjęcia oraz wazon z kwiatami). Centrum salonu stanowi kanapa, to tam rodzina spotyka się każdego popołudnia, by porozmawiać i spędzić czas. Naturalna skóra lub stonowane kolory to strzał w dziesiątkę. Całość podkreśli miękki dywan, najlepiej kolorowy – dobrze skomponuje się z jasnymi ścianami.

  1. Jadalnia – to właśnie tam spożywamy posiłki i rozmawiamy z pozostałymi członkami rodziny. W jej centrum warto ustawić drewniany stół z barwnymi akcentami. Dookoła krzesła na niskich nogach lub modne krzesła plecione. W jadalni warto mieć kredens z widocznymi śladami użytkowania (zarysowaniami i odpryskami lakieru). Tu również sprawdzi się dywan, może taki ze sztucznego futra? Stworzy doskonały kontrast ze starym wyglądem mebli oraz lampą z metalowym kloszem – nie zapomnijmy o niej!

Uwaga! Jadalnia nie może być zagracona. To właśnie tam jemy i spotykamy się z rodziną po dniu pełnym obowiązków. Pamiętajmy o tym, by uczynić ją przede wszystkim: modną i przytulną przestrzenią!

  1. Łazienka – styl vintage w toalecie to głównie obecność metalu i drewna. Drewniane szafki ze śladami użycia oraz czarnymi i metalowymi okuciami wpiszą się w wystrój naszego wnętrza. Biała armatura łazienkowa oraz jasne ściany będą dobrze kontrastować z ciemnymi meblami (zupełnie jak w innych pomieszczeniach). Uzupełnieniem będzie dywanik albo rustykalne drabinki – staną się stylowym wieszakiem. Pamiętajmy, że jeżeli mamy tylko jedną łazienkę, musi być dostosowana do potrzeb wszystkich domowników.

 

  1. Sypialnia – ja więc zaprojektować vintage pokój? Musi być w nim łóżko wykonane z metalowych szczebli lub takie, które ma wysokie wezgłowie z efektownym pikowaniem. Powierzchnie drewniane z widocznym usłojeniem stworzą elegancki kontrast z jasnymi ścianami. Pamiętajmy o staromodnych stolikach nocnych i szafie z wieloma szufladami. Wykorzystać można też stare kufry oraz komody. Nastrojowe okażą się duże obrazy. Jeżeli przepadamy za sztuką z lat 50., 60. lub 70. na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Materiały w stylu vintage

Ostatnią rzeczą jaką omówimy będą materiały kojarzące się ze stylem vintage. Lite drewno, metal, skóra, polerowana stal z szorstką skórą lub filigranowe, czarne pręty będą idealnie prezentować się w naszych domach. W połowie XX wieku te elementy przestały być tak często wykorzystywane, a zastąpiły je tworzywa sztuczne. To jeden z powodów, dla których meble vintage nadadzą naszemu mieszkaniu charakteru i uczynią je niezastąpionym miejscem.

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis