DIY: malowanie szafek kuchennych

@dabito

Czasami wystarczy kilka prostych zmian, aby móc cieszyć się totalną metamorfozą naszego wnętrza. Wbrew pozorom, nie zawsze musi kończyć się to generalnym remontem i wysokimi kosztami. Jeśli wiemy jak prawidłowo pomalować szafki kuchenne, będziemy mogli cieszyć się ich pięknym wykończeniem  oraz odświeżonym i całkowicie odmienionym wnętrzem, bez dużych nakładów finansowych. Jak w prosty sposób uzyskać nowe oblicze naszej kuchni?

@villa_pocket

Umiejętność samodzielnego malowania szafek kuchennych nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale także pozwoli na bardziej kreatywny wygląd i wykończenie naszej przestrzeń kuchennej. Więc jeśli szukamy szybkiego, łatwego i opłacalnego ulepszenia jedyne co musimy zrobić to zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi, takich jak odpowiednia farba do szafek kuchennych, wałki, pędzle i papierowa taśma malarska – jeśli marzą nam się różnokolorowe wariacje.

Poszukajmy inspiracji

Pierwszym i oczywistym krokiem od którego powinniśmy zacząć nasz mini remont jest zajęcie wygodnej pozycji w fotelu i dokładne przeszukanie inspiracji na stronach internetowych lub czasopismach poświęconych aranżacji wnętrz. Choć brzmi to banalnie, dokładne ustalenie jak ma wyglądać nasza kuchnia ułatwi nam znacząco dalsze planowanie pracy, a także umożliwi zakup odpowiednich materiałów. W Internecie znajdziemy nieskończoną ilość zdjęć, artykułów, a nawet tutoriali np. jak wykonać konkretny wzór. Z pewnością znajdziemy coś, co doskonale wpisze się w nasze oczekiwania!

@catherine_ryan_

Sprawdźmy materiał i powierzchnię szafek

Zanim zaczniemy wielką metamorfozę, musimy ustalić, z jakiego materiału są zrobione, a także ustalić jakiego rodzaju farba będzie nam potrzebna. Jeśli nasze szafki kuchenne wykonane są z litego drewna będziemy potrzebować innych materiałów niż do szafek z laminatu lub forniru. Dodatkowo, takie powierzchnie będą wymagały od nas odrobiny dodatkowej pracy. Ich błyszcząca i gładka powierzchnia będzie potrzebowała dokładnego oszlifowania, aby zmaksymalizować przyczepność farby.

@ClaireDouglas

Przygotujmy się do pracy

Gdy udało nam się ustalić z czego wykonane są nasze szafki, bez problemu dobierzemy odpowiednią farbę. Wybierzmy także narzędzia, którymi będzie nam najwygodniej wykonać malowanie. Następnie, jeśli jest taka możliwość zdemontujmy szafki, wyjmijmy szuflady i rozłóżmy wszystkie elementy na wcześniej zabezpieczonej powierzchni. Usuńmy wszystkie elementy, które mogą przeszkadzać nam w malowaniu, np. uchwyty. To także doskonały moment, by wymienić stare i zamontować nowe, które będą lepiej pasowały do naszego wystroju. Taka kosmetyczna zmiana może nieoczekiwanie wnieść sporo świeżości do naszego wnętrza.

Dokładnie oczyśćmy powierzchnię

Gdy nasze szafki są zdemontowane i pozbawione wszelkich elementów, kolejnym krokiem będzie ich dokładne oczyszczenie i wygładzenie ich powierzchni. Przyda nam się do tego bloczek z papierem ściernym jeśli chcemy robić to ręcznie lub poręczna szlifierka – jeśli taką posiadamy. Po zakończeniu szlifowania pozbądźmy się pyłu i reszty zanieczyszczeń. Jednak postarajmy się nie moczyć zbytnio powierzchni szafek, by nie musieć zbyt długo czekać na jej wyschnięcie.

@farmhouseliving.com

Zacznijmy malowanie

Gdy szafki będą oczyszczone i osuszone, możemy przystąpić do ich malowania. Zacznijmy od cienkiej warstwy starając się równomiernie rozprowadzać farbę. W zależności od poziomu krycia, koloru i rodzaju farby będziemy potrzebować 2, a nawet 3 warstw, aby uzyskać pożądane efekty i równomierny kolor. Pamiętajmy, aby między warstwami robić wystarczająco długie przerwy, które pozwolą farbie dobrze wyschnąć. Gdy szafki będą już całkowicie suche możemy zamontować uchwyty, a następnie zamontować je w kuchni. Metamorfoza naszej kuchni gotowa!

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis