Trendy, które opanują wnętrza w 2022

@roseandgreyinteriors

Od tysięcy lat trendy panujące w aranżacji wnętrz były pomocnym elementem estetycznym w drodze do stworzenia miejsca przychylnego uzyskaniu wewnętrznego spokoju. Wystarczy wspomnieć chociażby starożytną, chińską sztukę feng shui, w której skrupulatnie zaplanowany układ w mieszaniu zapewniać ma odpowiedni przepływ energii, czy też starożytny Rzym, dla którego inspiracją były kolory ziemi i geometryczne kształty, naśladujące piękno harmonii natury. Z biegiem lat pojawia się coraz więcej badań, które wskazują na bezpośredni wpływ jaki nasze domy mają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ze względu na drastyczną zmianę stylu życia, do jakiej zmusił prawie każdego wybuch globalnej pandemii, najnowsze trendy w aranżacji wnętrz skupiają się przede wszystkim na tym, abyśmy czuli się w nich swobodnie.

@zebodeko

Po pierwsze – bliskość natury

Pierwszym podstawowym trendem panującym w 2022 roku jest stworzenie przestrzeni ściśle inspirowanej naturą. Królować będą ziemiste barwy, czekoladowe i karmelowe brązy, kolor koniaku i przypalonej umbry, które nadadzą wnętrzom głębi i eleganckiego charakteru. Jednak zestawione z pastelami oraz wielobarwnymi akcentami. Ważną barwą przewodnią będzie także odcień fioletu Very Peri. Wybrany przez Pantone kolor roku jest symbolem globalnego ducha chwili i przemian, przez które obecnie przechodzimy.  

Spore znaczenie będzie miało także przywrócenie naturalnych surowców – kamionki, terakoty, marmuru i trawertynu, których głównym zadaniem będzie wzmocnienie naszej więzi z otaczającym nas światem. Ich surowa, chropowata i niedoskonała faktura doda wnętrzu prawdziwej duszy, jednocześnie imitując uspokajającą i wyciszającą atmosferę panującą na zewnątrz. Doskonałym dopełnieniem będą gliniane akcesoria, skórzane meble, drewniane elementy, a także bujna roślinność. Wszystko to, co sprawi, że będzie przytulnie, komfortowo i przestronnie.

@decoholic.org

Po drugie – funkcjonalność

Poruszając się wciąż wokół pandemicznej rzeczywistości, nietrudno zauważyć, że domy stały się areną naszego życia. Jest to przestrzeń, w której pracujemy, śpimy, trenujemy, rozwijamy pasje i udzielamy się towarzysko. Każdy metr kwadratowy mieszkania i każdy obiekt znajdujący się w naszym zasięgu powinien pełnić jakąś rolę. Rok 2022 to czas pożegnania się z emocjonalnymi „zagracaczami” z których tylko sporadycznie ścieramy kurz. Pora na stworzenie w pełni użytkowej przestrzeni, w której wszystko tworzy funkcjonalną całość. Przekształcanie jednego pomieszczenia, które teraz będzie miało za zadanie pełnić kilka funkcji to wyzwanie na nadchodzące miesiące. Kuchnia jako sala konferencyjna? Zastąp niewygodny blat dużym stołem, przy którym po pracy zjesz posiłek z rodziną. Siłownia w salonie? Żaden problem!

@stylowi.pl

Klasyczne i zrównoważone akcenty

Ponownie nawiązujący do natury trend, który skupia się na docenieniu tego co już mamy, co zostało nadszarpnięte zębem czasu, lecz wciąż nie straciło swojej użyteczności. Designerzy z całego świata zachęcają, by w nadchodzącym roku docenić antyki i wszystko co zamieścilibyśmy w kategorii „vintage”. Takie elementy nadadzą przestrzeni charakteru i doskonale wpasują się w obowiązujący styl, bazujący na naturalności, fakturze i prostocie. Jednakże moda na stare meble i akcesoria nie oznacza, że nie powinniśmy niczego w nich zmieniać. Projektanci dają nam wolną rękę do przerabiania ich i znajdowania im zupełnie nowych zastosowań. Ograniczyć może nas tylko wyobraźnia!

@stylowi.pl

Nieoczywiste łączenie stylów

Zdaniem dekoratorów powinniśmy skupić się na wynajdywaniu unikatowych rzeczy, które ożywią wystrój i nadadzą mu osobistego charakteru. Skrupulatnie gromadząc jedyne w swoim rodzaju przedmioty codziennego użytku, będziemy mogli łączyć je ze sobą w nieoczywisty sposób. Powinniśmy ze śmiałością podchodzić do komponowania zestawów, które wcześniej zdawały się wykluczać. Antyczne krzesła przy nowoczesnym, rozkładanym blacie? Takie kompozycje nie zdziwią nikogo w 2022 roku.

Doskonałym pomysłem będzie budowanie swojej oazy otaczając się stylowymi lecz funkcjonalnymi dekoracjami, na przykład przywiezionymi z podróży. Nie tylko wprowadzą oryginalne elementy do naszego wnętrza, ale także przyczynią się do poprawy nastroju przywodząc na myśl wspaniałe wspomnienia.

@stylowi.pl

Materiały i tkaniny

W tej materii także królować będzie natura. Zdecydowana przewaga materiałów naturalnych bez wątpienia zdominuje nasze wnętrza.  Akcesoria wykonane z lnu, drewna, bambusa czy juty odegrają kluczową rolę w upiększaniu naszego mieszkania, ale będą także funkcjonalne i wytrzymałe. Ich długowieczność wpisuje się w coraz częściej praktykowaną w aranżacji wnętrz filozofię życia less waste.

@andy_villasana

Na okrągło…

Dominujący minimalizm oraz surowość naturalnych akcentów, łagodzić będą meble i dodatki o nietypowych kształtach. Zaokrąglone krawędzie i obłe kształty sprawiają wrażenie miękkich i delikatnych, co dodatkowo podsyci przytulną, domową atmosferę. Okrągłe stoliki, dywany, kanapa o łagodnych liniach i kształcie, a nawet antyczny fotel bujany – to wszystko znajdziemy w najmodniejszych aranżacjach tego roku.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis