Przyczyny suchej skóry głowy: jak pozbyć się problemu? Pielęgnacja cery suchej krok po kroku

Sucha skóra na twarzy i ciele to irytujący problem, który wpływa na wygląd oraz samopoczucie. Bywa także, że trzeba zmierzyć się z suchą skórą głowy – okazuje się, że ta przypadłość dotyka wielu osób. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ nie tylko jest przyczyną dyskomfortu, ale może też prowadzić do wypadania włosów. Sprawdź, jak dbać o suchą skórę głowy, by przywrócić jej równowagę i pozbyć się nieprzyjemnych objawów.
 

Objawy świadczące o przesuszonej skórze głowy

Skóra głowy, czyli skalp, może wytwarzać zbyt dużo lub zbyt mało sebum. Jest to substancja chroniąca przed utratą wilgoci, produkowana przez gruczoły łojowe. Jeśli produkcja sebum z jakiejś przyczyny zostaje zakłócona, skóra ulega przesuszeniu, staje się napięta, swędzi i nieestetycznie się łuszczy. Na mocno przesuszonej skórze głowy pojawiają się białe, delikatne łuski, które są złuszczonym naskórkiem. Łuski te nieco przypominają łupież, jednak są suche, trzeba też pamiętać, że przy łupieżu dochodzi zazwyczaj do nadmiernego przetłuszczania się skalpu. Jeśli ten stan trwa dłużej, może dojść do pojawienia się ran i strupów, a także do wzmożonego wypadania włosów.

Jakie są przyczyny suchej skóry głowy?

Przyczyny suchej skóry głowy mogą być różne, choć zazwyczaj winowajcą jest nieodpowiedni, agresywnie działający szampon przeciwłupieżowy lub do włosów przetłuszczających się albo inny produkt z drażniącymi detergentami lub alkoholem. W detergenty obfitują nie tylko szampony, lecz także maski, odżywki i wcierki do włosów, a także preparaty do stylizacji. Detergenty anionowe, czyli głównie SLS i SLES, to substancje, których warto unikać, wybierając szampon do problematycznej skóry głowy. Częsty kontakt skalpu z takimi substancjami może doprowadzić do silnego podrażnienia i przesuszenia skóry głowy oraz wystąpienia podrażnień.

Niekiedy przyczyną suchej skóry głowy jest także koloryzacja włosów. Choć osoby farbujące odrosty nakładają farbę na włosy u nasady średnio co kilka tygodni, a więc znacznie rzadziej niż szampon, to jednak skutki takiego zabiegu mogą być poważne. Nieumiejętna koloryzacja włosów w warunkach domowych, a nawet w salonie, bywa przyczyną długotrwałego podrażnienia skóry głowy, którego następstwem może być suchość skalpu i uciążliwy świąd oraz zaczerwienienie skóry. Czynnikiem wywołującym suchość skalpu może być również stres, a także zbyt mała ilość niektórych składników odżywczych w organizmie. Warto przyjrzeć się swojej diecie i ustalić, czy nie brakuje w niej witamin A i E oraz kwasów z grupy omega-3. Trzeba pamiętać także o tym, że sucha skóra głowy może być jednym z objawów łuszczycy i egzemy.

Odpowiedni szampon to podstawa – poznaj Nodé od Biodermy

Przemyślana pielęgnacja oparta na wykorzystaniu sprawdzonych kosmetyków wyróżniających się najwyższą jakością, unikanie intensywnie działających preparatów do stylizacji, a także zrównoważona dieta przywrócą skórze głowy prawidłowy poziom nawilżenia i zniwelują nieprzyjemne objawy. Dodatkowym efektem będzie poprawa kondycji włosów. Przede wszystkim pomyśl o tym, by zmienić szampon. Idealnie sprawdzi się produkt bez drażniących substancji w składzie, który jest rekomendowany przy zaburzonej barierze ochronnej skóry. Takim preparatem jest delikatny szampon bez detergentów Bioderma Nodé Fluide. Szampon ten działa na skórę w sposób łagodny. Dzięki niemu bariera skórna zostaje wzmocniona, a w konsekwencji skalp staje się mniej wrażliwy na niekorzystne czynniki zewnętrzne i przestaje się łuszczyć.

Innowacyjna formuła szamponu Nodé Fluide została stworzona zgodnie z zasadą NOn-DEtergence. Nodé to prawdziwy przełom, ponieważ był to pierwszy bezdetergentowy szampon do oczyszczania skalpu oraz włosów. Szampon Nodé Fluide jest bardzo łagodny, dzięki czemu uszkodzona bariera ochronna suchej skóry nie ulega dalszym podrażnieniom i zostaje pobudzona do regeneracji.

Naturalna pielęgnacja suchego skalpu

Produkty obfitujące w drażniące i agresywne substancje nie służą skórze. Kosmetyki Bioderma zostały oparte na ekobiologii, a to sprawia, że lepiej chronią ekosystem skóry oraz wspierają jej naturalne mechanizmy obronne. Dzięki unikalnemu połączeniu związków powierzchniowo czynnych wspomniany wyżej szampon skutecznie myje skórę głowy oraz włosy, ale nie uszkadza płaszcza hydrolipidowego. Co istotne, produkt ten może być stosowany codziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli Twoim problemem jest sucha, swędząca skóra głowy, wypróbuj Nodé Fluide, którego działanie pomoże Ci pozbyć się irytujących dolegliwości.

 
Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis