Styl Diane Von Fürstenberg

@dvf

Diane Von Fürstenberg to jedna z najbardziej znanych i docenianych kreatorek mody na świecie. Już od lat sześćdziesiątych zachwyca publikę swymi fenomenalnie zaprojektowanymi romantycznymi stylizacjami, które uwielbiają nosić gwiazdy kina, muzyki i modelingu. Czym zasłynęła słynąca z niesamowitej wyobraźni oraz kreatywności projektantka i jaki jest jej styl?

Kim jest Diane Von Fürstenberg?

Marka Diane Von Fürstenberg, często określana również skrótem DVF to ukochany dom mody amerykańskiej elity. Stylizacje ometkowane słynnym skrótem DVF dumnie noszą hollywoodzkie aktorki i top modelki. Do fanek niezwykłego i szalenie szykownego stylu Diane Von Fürstenberg należy między innymi Margot Robbie, Nicole Kidman, Karlie Kloss i Chloë Sevigny. Niezwykle pochlebnie na temat każdej jej kolekcji wypowiadają się krytycy mody związani z amerykańską, włoską i francuską edycją prestiżowego magazynu Vogue. 

Warto wiedzieć, że odnalezienie przez nią swojego prawdziwego powołania zajęło niemało czasu. W odróżnieniu od wielu kreatorów, na przykład Paco Rabanne, nie marzyła o tworzeniu ubrań od młodości. Pochodząca z Belgii Diane, która wychowała się w Wielkiej Brytanii, początkowo zamierzała zostać ekonomistką. Moda pochłonęła ją dopiero po ukończeniu studiów, kiedy zdecydowała się przeprowadzić do Paryża. Niezwykła atmosfera La Ville Lumière, czyli Miasta Świateł była pożywką dla jej wyobraźni. Szykowny i bardzo charakterystyczny styl ubierania się paryżanek ogromnie się jej spodobał. Wyglądały zupełnie inaczej niż Brytyjki. Stawiały na nonszalancką, bardzo zmysłową klasykę w stylu retro. Zaczęła się nimi inspirować. Paryska moda bardzo wpłynęła na jej kolekcje.  

@dvf

Narodziny domu mody DVF 

We francuskiej stolicy pracowała jako asystentka fotografa mody. Gdy nasyciła się paryską atmosferą, postanowiła przenieść się do Włoch. W latach 60. zaczęły być uważane za miejsce, gdzie tworzy się najbardziej niezwykłe stylizacje na świecie. Udało się jej dostać na praktykę u Angelo Ferrettiego, cenionego producenta tekstyliów. Ceniono go jako znawcę mody. Był pod wrażeniem talentu i gustu Diane. Błyskawicznie zaskarbiła sobie przyjaźń jego, jak i swoich współpracowników niezwykle pogodnym usposobieniem. 

To właśnie pod skrzydłami Ferrettiego zaczęła tworzyć pierwsze projekty. Rozwijała się. Czuła, że ma w modzie wiele do powiedzenia i powinna w pełni się jej poświęcić. Zaczęła wpadać na genialne rozwiązania, które zachwycały jej otoczenie. Gdy przechadzała się po rzymskich ulicach w zaprojektowanych przez siebie strojach, zawsz robiła furorę. Mijane elegantki wciąż pytały ją, gdzie się ubiera. To utwierdziło ją w przekonaniu, że projektowanie musi stać się jej życiowym zajęciem. Jej sensualne sukienki były utrzymane w nieśmiertelnej estetyce parisian chic. Dodała do nich jednak znaczniej bardziej energetyczne kolory. Zachwycały też oryginalnymi, fantazyjnymi wzorami. Krótko mówiąc, robiły wrażenie i chwytały spojrzenia. 

Włochy nie były ostatnim przystankiem w inspiracyjnym wojażu Von Fürstenberg. Nieoczekiwanie zamarzyła o życiu w Nowym Jorku. Przeprowadziła się tam w 1969 roku. Niedługo potem zaczęła projektować pod swoim nazwiskiem. Udało się jej poznać wiele ważnych osób w branży. We właściwym czasie na jej drodze stanęła słynna Diane Vreeland, redaktorka magazynu Vogue, którą uważano w Stanach Zjednoczonych za modową wyrocznię. Vreeland zachwycił nieszablonowy i niezwykle energetyczny styl młodej projektantki. Po jej pochlebnej recenzjach Von Fürstenberg zaczęła wspinać się na szczyt. W krótkim czasie osiągnęła wielką popularność. Wszystkie mieszkanki Nowego Jorku chciały nosić jej kombinezony, marynarki i barwne trencze.

@dvf

Sukienka kopertowa, czyli oda do kobiecości

Kariera Diane Von Fürstenberg nabrała jeszcze większego tempa, kiedy wpadła na pomysł stworzenia projektu sukienki kopertowej. Kopertówki były prawdziwą rewolucją. Czymś, czego świat mody dotąd jeszcze nie widział. Pierwsze modele ujrzały światło dzienne w 1974 roku i w błyskawicznym czasie zyskały sobie miano kultowych. Zaczął panować na nie prawdziwy szał i to nie tylko w Ameryce, ale i w Europie. Jaki był ich sekret?

Otóż sukienki kopertowe Diane Von Fürstenberg pasowały na każdą okazję i do każdego typu figury. Wspaniale podkreślały kształty. Ponadto były nie tylko oryginalne, ultra kobiece i urocze, ale także komfortowe. Projekt chwalono za nieprzeciętną wygodę sprawiającą, że miało się ochotę nosić je non stop. Kopertowych klasyków po dziś dzień nigdy nie może zabraknąć na nowych pokazach kreatorki. Ich największe amatorki, między innymi była CEO Chanel, Maureen Chique, mogą pochwalić się niezliczonymi modelami kolekcjonowanymi począwszy od lat osiemdziesiątych. 

Każda fanka stylu DVF musi mieć zatem w swojej garderobie kilka romantycznych, eleganckich, kopertowych sukienek. Warto nosić do nich torebki kopertówki, długie ozdobne kolczyki w stylu shine chic i oversizowe żakiety. 

@dvf
Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis