Sypialnia na poddaszu – jak urządzić funkcjonalne wnętrze?

Sypialnia na poddaszu zazwyczaj ma ograniczony metraż, natomiast skosy mogą skutecznie utrudniać swobodne przemieszczanie się po pokoju. Urządzając takie wnętrze, musimy więc wziąć pod uwagę wszystkie niedogodności i stworzyć sypialnię, która przede wszystkim będzie przytulna i jak najbardziej funkcjonalna. Natomiast za pomocą dodatków i odpowiedniej kolorystyki możemy ją optycznie powiększyć.

Sypialnia na poddaszu – jaki styl aranżacyjny wybrać?

Na etapie urządzania sypialni na poddaszu często zastanawiamy się, jaki styl będzie pasować do tego typu wnętrza. Zazwyczaj odchodzi się więc zwłaszcza od stylów surowych, które dobrze prezentują się w przypadku otwartych przestrzeni, na przykład styl industrialny (inaczej loft) lub styl glamour. W sypialni ze skosami postawmy na style, które nawiązują do minimalizmu. Tutaj sprawdzi się zwłaszcza styl skandynawski, który stawia na to, aby wnętrze było jasne i przytulne.

Meble do sypialni na poddaszu – jak wybrać?

Meble do sypialni na poddaszu powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Jeżeli pomieszczenie jest mało ustawne, a skosy znacząco utrudniają przemieszczanie się, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór mebli na zamówienie – wówczas możemy dobrać ich odpowiednie wymiary i maksymalnie „wyciągnąć” z metrażu tego pokoju. W sytuacji, gdy nie chcemy projektować sypialni na zamówienie, to postawmy na minimalizm. Lepiej zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia i zyskać przestrzeń, niż całkowicie ją zagracać.

Łóżko – najważniejszy mebel w sypialni

Aranżację sypialni na poddaszu warto rozpocząć od rozplanowania ustawienia łóżka. Dlaczego? Na etapie projektowania przestrzeni często popełniamy błąd – ustawiamy łóżko pod skosami. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie niepraktyczne. Przyjmuje się, że aby ten mebel był w pełni praktyczny, to odległość między materacem a sufitem powinna wynosić minimum 110 centymetrów, natomiast odległość od zewnętrznej strony łóżka do sufitu minimum 180 centymetrów. Warto odsunąć łóżko od ściany ze skosem, a wolną przestrzeń zagospodarować za pomocą stworzonych na wymiar szafek z półkami. Architekci wnętrz zalecają również, aby łóżka nie ustawiać bezpośrednio pod oknem.

Przy wyborze łóżka zwróćmy uwagę również na to, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne. Nowoczesne meble wyposażone są w dodatkowe szuflady lub schowki, w których możemy przechowywać pościel, zapasowe kołdry, koce, poduszki dekoracyjne lub inne przedmioty, które chwilowo nie są nam potrzebne. Rama łóżka może być wykonana między innymi z: naturalnego drewna, drewna obitego materiałem tapicerskim, stali, okleiny. Warto zwrócić uwagę na przykład na modele Seti, Steel, Odys dostępne w ofercie polskiego producenta mebli – The Beds.

Wspomnijmy również o tym, że najpopularniejszy wymiar łóżka pojedynczego to 90 cm x 200 cm, natomiast optymalny wymiar łóżka podwójnego to 160 cm x 200 cm. W sytuacji, gdy łóżko o 160 centymetrach szerokości nie zmieści się w naszej sypialni, to możemy postawić na mebel o szerokości 140 centymetrów.

Szafa w sypialni – czy jest niezbędna?

Jeżeli sypialnia na poddaszu jest niewielka, to zrezygnujmy na przykład z: szafek nocnych, komody, toaletki, szafki rtv. Postarajmy się, aby ta przestrzeń była wyłącznie miejscem do spania i odpoczynku. Garderobę możemy stworzyć w innym, większym pokoju.

Uwaga: Jeśli zależy nam na tym, aby w sypialni znajdowała się szafa, to warto postawić na drzwi przesuwne. Stawiając mebel pod większym skosem, wybierzmy modele z frontami uchylanymi.

Jaki kolor mebli?

W dość ciemnej sypialni na poddaszu dobrze będą się prezentować zwłaszcza meble białe, w odcieniach naturalnego drewna, drewna bielonego lub postarzanego. Jeżeli mamy już zakupione ciemne meble, na przykład z poprzedniego mieszkania, to wówczas pomalujmy ściany na biało i zadbajmy o dobre źródła sztucznego światła.

Jaki kolor ścian do sypialni?

Pokoje ulokowane na poddaszu zazwyczaj są dość ciemne, dlatego też wybierając kolor ścian, powinno zależeć nam na tym, aby optycznie rozjaśnić wnętrze oraz wizualnie je powiększyć. Najlepszym wyborem będą więc barwy jasne, takie jak: odcienie bieli, szarości, beże, pastele. Unikajmy natomiast ciemnych kolorów i wyraźnych, wzorzystych tapet. Co więcej, ciemne kolory na ścianach skośnych dodatkowo je obniżają.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami koloru i szaleństwa aranżacyjnego, to możemy zdecydować się na przykład na takie połączenie: ściany w jasnej szarości i jedna ściana (zwłaszcza za łóżkiem) pomalowana na pastelowy odcień błękitu.

Sypialnia na poddaszu – oświetlenie

Pokoje na poddaszu zazwyczaj charakteryzują się tym, że nawet za dnia nie są zbyt jasne ze względu na ograniczone źródło światła naturalnego – okna połaciowe. Aranżując przestrzeń, nie zapominajmy więc o oświetleniu. Prócz klasycznych wiszących lamp, dokupmy lampy stojące lub kinkiety, które klimatycznie rozjaśnią pomieszczenie wieczorem. W przypadku dużych skosów warto również zainstalować delikatne oświetlenie LED przy podłodze, najlepiej z czujnikiem ruchu. Wówczas wstając w nocy, unikniemy przykrej niespodzianki w postaci guza.

Sypialnia na poddaszu – jakie dobrać dodatki?

Po raz kolejny powtórzymy, że w sytuacji, gdy dysponujemy niewielkim metrażem w sypialni, a skosy skutecznie zmniejszają funkcjonalność, to postawmy na minimalizm – również w kwestii dodatków. Unikajmy zbędnych bibelotów, które możemy ustawić w salonie, stojących rzeźb czy roślin w okazałych donicach. Na ścianach powieśmy natomiast lustra w ozdobnych ramach, które optycznie powiększą przestrzeń. Możemy również zawiesić zegar, obrazy, grafiki czy zdjęcia w ramkach. Na podłodze połóżmy puszysty, jasny dywan lub dywan w geometryczne wzory – sprawdza się zwłaszcza w wąskich pomieszczeniach. Nie zapominajmy także o: ozdobnych poduszkach, kocach, pledach czy o dekoracyjnej narzucie na łóżko. Nad ramą tego mebla możemy zawiesić także niewielkie lampki.

W kwestii dodatków pamiętajmy również o odpowiednich żaluzjach czy przesłonach. Wiosną i latem okna dachowe dość mocno się nagrzewają, dlatego też ważne jest, aby uchronić naszą sypialnię przed gorącem oraz promieniowaniem słonecznym. Dobrym wyborem będą rolety, które od zewnętrznej strony wyposażone są w warstwę odbijającą promienie słoneczne, lub rolety zewnętrzne.

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis