Feng shui może i jest starożytną praktyką, ale praktykujące ją osoby głęboko wierzą, że ma wiele do zaoferowania także domom XXI wieku. Zwracając szczególną uwagę na szczegóły w naszym domowym otoczeniu, możemy stworzyć przestrzenie, które nie tylko nas wyciszą, ale także naładują pozytywną energią. Praktykowanie feng shui w sypialni może skutecznie poprawić samopoczucie, a nawet wpłynąć na jakość snu. Jak wprowadzić równowagę w stylu feng shui w naszym domu?

Przepływ chi w salonie
Salon to jedna z częściej używanych przestrzeni w całym domu. Panująca w nim atmosfera może znacząco wpłynąć na nasze dobre samopoczucie. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się jego układowi i zweryfikować, jakie obszary sprawiają wrażenie ciasnych, ciężkich i zagraconych. Być może w jakimś kącie dzieje się odrobinę za dużo i sami już straciliśmy rachubę, co tam właściwie się znajduje? Pozbycie się niepotrzebnych akcesoriów zdecydowanie ułatwi nam oczyszczenie przestrzeni, a co za tym idzie – zgodnie z zasadami feng shui pozwoli na lepszy przepływ energii. Kolejnym istotnym punktem na liście będzie prawidłowe rozmieszczenie mebli. Warto zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla sofy, która nigdy nie powinna stać przed oknem, a także nie powinna znajdować się w jednej linii z drzwiami.

Przemyślana sypialnia
Aranżacja sypialni dla dobrej energii feng shui ma na celu uczynienie z niej przestrzeni, która zapewni nam dobry sen, uczucie spokoju i wyciszenia. Tutaj także kluczowym elementem jest dobre umieszczenie łóżka, które nie powinno stać za oknem, a także na wprost drzwi. Zwróćmy uwagę, aby stopy nie były skierowane bezpośrednio w ich stronę – według feng shui jest to pozycja śmierci, znana również jako pozycja trumna. Takie ułożenie może zaburzać nasz sen, a co za tym idzie, nieść szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Powinniśmy także zwrócić uwagę na zminimalizowanie w sypialni mebli i wszelkich akcesoriów, a także odsłoniętych półek i szafek. Nadmierna ilość przedmiotów może nieść za sobą negatywną energię oraz wpływać na nas rozpraszająco i drażniąco.

Metalowe elementy w kuchni
Metal jest jednym z pięciu kluczowych elementów feng shui: drewno, ziemia, woda i ogień to pozostałe elementy na liście. Każdy z nich ma określone skojarzenia, a metal kojarzy się m.in. z przejrzystością i precyzją. Od sprzętów kuchennych po drobne elementy, takie jak uchwyty do szafek i naczynia. To nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne tworzywo, które oprócz zapewnienia nam odpowiedniej energii w kuchennej przestrzeni sprawi, że codzienne przygotowywanie posiłków stanie się czystą przyjemnością.

Zagospodarowany przedpokój
Wejście nadaje ton domowi, a zasady feng shui przy wejściu mają wiele do zaoferowania w podnoszeniu jakości naszej przestrzeni. Przedpokój to przede wszystkim pierwsze pomieszczenie, przez które przechodzimy nie tylko my, ale i nasi goście. To właśnie on buduje pierwsze wrażenie i wyraża w jaki sposób witamy tych, których kochamy. Zgodnie z zasadami Feng shui przedpokój powinien być wyjątkowo przemyślanym miejscem, w którym wszystko ma swoje miejsce – klucze, okulary, poczta, kapelusze, płaszcze, czy buty. Nawet gdy pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, zadbajmy o to, żeby ta z pozoru nieistotna część naszego domu stanowiła wizualną kotwicę, która sprawi, że czujemy się dobrze już od pierwszych chwil przekroczenia progu naszego domu.

Odpowiednie kolory
Kolory naszego wnętrza zgodnie z zasadami feng shui powinny zapewniać nam wyciszenie. Dlatego doskonałym wyborem będą tu ciepłe i stonowane odcienie, kolory ziemi, miedź, zgaszone pomarańcze, pastele, kremowe odcienie beży i gorzkiej czekolady. Wykorzystanie w naszym wnętrzu delikatnych kolorów kojarzących się z naturą, takich jak błękit, zieleń, lawenda – prowadzi do wyciszenia, wewnętrznego spokoju i napływu pozytywnej energii. Dodanie subtelnych akcentów w żywych kolorach sprawdzi się świetnie, gdy potrzebujemy odrobiny dodatkowej motywacji. Takie odcienie mogą zadziałać na nas energetyzująco.