Kuchnia

pyszności

Rogaliki trzyskładnikowe
SKŁADNIKI:
3 szklanki mąki,
1 szklanka gęstej śmietany 12% lub 18%,
250g zimnego masła (lub margaryny),
DODATKOWO:
Cukier puder do oprószenia,
Nutella lub marmolada do nadziania
PRZYGOTOWANIE:
Mąkę wysypujemy na stolnicę. Dodajemy zimne masło i siekamy nożem do uzyskania konsystencji kaszy. Dodajemy śmietanę i zagniatamy gładkie ciasto. Ciasto owijamy w folię i chłodzimy w lodówce przez co najmniej 1 godzinę. Po tym czasie ciasto wyjmujemy i dzielimy na 4 części. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy cienko na koło. Koło dzielimy na 12 części.
Powstanie w ten sposób 12 trójkątów. Na podstawie każdego trójkąta umieszczamy porcję nadzienia i zwijamy ciasno rogaliki. Gotowe rogaliki układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Przed pieczeniem warto rogaliki schłodzić w lodówce przez pół godziny. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Zimne rogaliki wkładamy do gorącego piekarnika. Pieczemy 20-25 minut. Rogaliki powinny się ładnie zarumienić. Po upieczeniu studzimy je i oprószamy cukrem pudrem. Uzyskamy 48 minirogalików.
Życzę smacznego
Uwaga:
1) Rogaliki można nadziać nutellą, marmoladą, czekoladą. Nie sprawdzi się dżem, bo jest za płynny. Rogaliki możemy przygotować także bez nadzienia.
2) Ciasto przypomina w smaku kruche ciasto. Przed pieczeniem powinno być mocno schłodzone – tak jak przy cieście kruchym.
3) Zamiast oprószać rogaliki cukrem pudrem możemy je polukrować. Aby przygotować lukier należy utrzeć ze sobą 1 łyżkę mleka i 6 łyżek cukru pudru oraz odrobinę aromatu np. cytrynowego. Cukier puder dodajemy stopniowo.
4) Śmietanę możemy zastąpić serkiem homogenizowanym. Nie można jej jednak zastąpić jogurtem naturalnym – rogaliki nie wychodzą wtedy smaczne.
5) Do rogalików nie ma potrzeby dodawania jajka, cukru ani proszku do pieczenia – uwierzcie mi, wyjdą bez tych składników
6) Rogaliki wychodzą najlepsze jeśli damy masło. Można je zastąpić margaryną lecz smaczniejsze są z masłem.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation