Ciśnieniomierz to niewielkie urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania. W przypadku nagłego osłabienia, pogarszającego się samopoczucia lub podejrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego sprzęt tego typu pomoże Ci zmierzyć ciśnienie tętnicze i podpowie, czy konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Masz wątpliwości czy domowy aparat to coś dla Ciebie? W tym artykule poznasz aż sześć dobrych powodów, dla których powinieneś zacząć używać ciśnieniomierza już teraz!
Dlaczego warto mierzyć ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów, które warto kontrolować w ramach rutynowych badań medycznych. Może na nie wpływać wiele czynników, takich jak wiek, sposób odżywiania, podaż wody w diecie, przewlekłe choroby, a nawet stan psychiczny. Wiele osób cierpiących na nadciśnienie lub niedociśnienie nie zdaje sobie sprawy z występowania dolegliwości, aż nie pojawią się ich groźne skutki.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do: udaru mózgu, zawału, niewydolności lub przerostu mięśnia lewej komory serca, niewydolności nerek, rozwarstwienia aorty czy zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki oka. Ignorowane objawy niedośnienia mogą skutkować natomiast dużymi problemami z koncentracją, omdleniami, szumami usznymi czy nawracającymi nudnościami.
6 powodów, aby wyposażyć się w domowy aparat do mierzenia ciśnienia
Masz wątpliwości czy cisnieniomierz to coś, co Ci się przyda? Poznaj sześć argumentów za i przekonaj się, że to urządzenie, które może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie:
Pomaga we wczesnej diagnozie
Odpowiednio przeprowadzana i sumienna samokontrola może pomóc Twojemu lekarzowi w zdiagnozowaniu objawów wysokiego ciśnienia krwi wcześniej i szybciej niż w przypadku okazjonalnych odczytów w gabinecie. Monitorowanie zdrowia w domu jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na schorzenia, które mogą przyczyniać się do nadciśnienia, takie jak cukrzyca czy problemy z nerkami.
Ułatwia śledzenie postępów w leczeniu
Własny ciśnieniomierz to dobry sposób na sprawdzenie, czy zmiany w stylu życia lub przyjmowane leki wywierają terapeutyczny wpływ na Twoje zdrowie. Regularne monitorowanie zmian ciśnienia krwi w zaciszu własnego domu może pomóc Twojemu lekarzowi w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszych etapów leczenia, takich jak dostosowanie dawek czy zmiana leków.
Zachęca do częstszej samokontroli i zdrowszego trybu życia
Samokontrola może dać ci silniejsze poczucie bezpieczeństwa i świadomość jakości Twojego zdrowia. Własny aparat pomiarowy dostępny cały czas pod ręką może Cię zmotywować do częstszego monitorowania ciśnienia krwi, a co za tym idzie do zmiany nawyków – zdrowszej diety i aktywności fizycznej.
Zmniejsza koszty opieki zdrowotnej
Kondycja Twojego organizmu zależy od wielu czynników. Regularna samokontrola i zdrowszy styl życia może ograniczyć konieczność wizyt lekarskich w przyszłości – świadomość istniejących chorób i dolegliwości to pierwszy krok do walki o lepsze zdrowie, a co za tym idzie, do niższych rachunków za recepty i konsultacje medyczne.
Ułatwia weryfikację wyników poza gabinetem lekarskim
Niektóre osoby odczuwają skoki ciśnienia krwi spowodowane sterem podczas wizyty lekarskiej. Wtórne wykonanie pomiarów w domowym zaciszy może pomóc w ustaleniu, czy Twoje wyniki w gabinecie były miarodajne.
Może uratować życie w groźnej sytuacji
Czasami nie do końca wiemy, co dzieje się z naszym ciałem. W wyniku szoku lub skonfundowania nie jesteśmy w stanie sprecyzować, jakie objawy odczuwamy lub całkowicie nie rozumiemy przyczyn złego samopoczucia: duszności przypisujemy objawom alergicznym, lub infekcjom płuc, zawroty głowy – złym warunkom atmosferycznym, a ból w okolicy serca nierzadko mylimy z innymi organami wewnętrznymi.
Aby upewnić się, że te lub inne objawy nie są powiązane ze wzrastającym ciśnieniem tętniczym, możemy sięgnąć po domowy aparat. Pomiar zebrany w takiej sytuacji może uratować życie Tobie lub Twoim bliskim. Bardzo wysokie wyniki to dostateczny powód, aby wezwać pogotowie.
Jak używać ciśnieniomierza naramiennego? Wskazówki
Jeśli powyższe argumenty Cię przekonały i chcesz zacząć monitorować wysokość Twojego ciśnienia, warto, abyś wyposażył się w podręczny aparat pomiarowy. Domowy ciśnieniomierz elektroniczny możesz kupić bez recepty. Urządzenia tego typu dostępne są w dobrze wyposażonych aptekach stacjonarnych oraz internetowych, np. w Aptece Manada. Ważne jest jednak, abyś wiedział, jak prawidłowo go używać. Poznaj kilka wskazówek na temat użytkowania sprzętu tego typu.
- Na początku mierz ciśnienie co najmniej dwa razy dziennie – rano przed śniadaniem oraz wieczorem. Za każdym razem wykonuj dwa lub trzy odczyty, aby upewnić się, że wyniki są takie same.
- Nie wykonuj pomiaru od razu po przebudzeniu. Odczekaj kilka chwil i zmierz ciśnienie przed pierwszym posiłkiem.
- Unikaj kofeiny i papierosów przez półgodziny przed pomiarem.
- Nie ruszaj się i nie rozmawiaj w trakcie badania.
- Upewnij się, że wykonujesz wszystkie kroki zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia.
- Nie zakładaj ciśnieniomierza naramiennego na odzież. Aparat powinien być umieszczony bezpośrednio na ciele.
Gotowy do zadbania o swoje zdrowie? Wyposaż się w domowy ciśnieniomierz i postaw na regularną samokontrolę!