Jak poprawić wygląd brzucha po ciąży?

Brzuch po ciąży zmienia się często nie do poznania. Skóra staje się mniej elastyczna, niekiedy z nadmiarem tkanki tłuszczowej, pojawiają się na niej przebarwienia i mało estetyczne rozstępy. Jeśli poród odbył się metodą cesarskiego cięcia, widoczna jest na nim także blizna po operacji. Czy można poprawić wygląd brzucha po ciąży?

Młoda mama boryka się z wieloma nowościami, a często i trudnościami – dziecko, które poznaje, nowa rola, której się uczy, nieprzespane noce, a do tego jeszcze zmienione po ciąży ciało. Wracamy ze szpitala do domu i często okazuje się, że nasz brzuch nie wygląda tak, jak przed dziewięcioma miesiącami. Czy to normalne?

Oczywiście, że tak. Brzuch po ciąży ma prawo wyglądać inaczej, bo jest to związane z jego rozciąganiem, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w naszym organizmie, a także procesami metabolicznymi i immunologicznymi, które nie pozostają bez znaczenia dla skóry, w tym tej na brzuchu. To dlatego skóra traci jędrność, staje się mniej elastyczna i pokryta rozstępami. Hormony wpływają zaś bezpośrednio na pojawienie się mało estetycznych przebarwień, w tym tzw. linea nigra, czyli ciemnej linii biegnącej od pępka, aż do zespojenia łonowego.

Co możemy zrobić z tymi zmianami?

Przede wszystkim zaakceptować fakt, że powrót do formy sprzed ciąży musi zająć trochę czasu. Na to, jak długo nasza skóra będzie dochodziła do swojego wcześniejszego wyglądu, wpływa wiele czynników m.in. w jakiej kondycji fizycznej byłyśmy przed ciążą i jak pielęgnowałyśmy skórę w jej trakcie. Pamiętać musimy też, że mimo naszych starań, z niektórymi zmianami w ciele i na brzuchu same sobie nie poradzimy. Chodzi tu przede wszystkim o rozstępy i bliznę po cesarskim cięciu.

Czy to oznacza, że jesteśmy na nie skazane do końca życia? Niektóre kobiety nie akceptują przecież takich niedoskonałości i mają do tego prawo. Gdzie szukać pomocy?

Odpowiednie zabiegi pomogą nam wybrać specjaliści medycyny estetycznej, a proszę mi wierzyć – jest w czym wybierać. Jednym ze szczególnie polecanych zabiegów jest laseroterapia, której działanie polega na emisji wiązki światła o określonej długości. Następnie wnika ona w głąb skóry i pobudza fibroblasty do syntezy włókien kolagenowych. W ten sposób dochodzi do poprawy napięcia skóry i jej wygładzenia oraz do rozjaśnienia rozstępów. Należy pamiętać, że dla osiągnięcia optymalnych efektów zabieg taki wykonany powinien być w serii. Dobre rezultaty przynoszą także zabiegi wykorzystujące mikronakłucia, które w przeciwieństwie do laserów pobudzają fibroblasty do pracy nie w sposób termiczny, ale mechaniczny.

W przypadku blizny po cesarskim cięciu warto zadziałać już na etapie gojenia się rany. Ważna jest jej samodzielna mobilizacja w warunkach domowych, a w profesjonalnym gabinecie warto skorzystać z zabiegu endermologii. Podciśnieniowy masaż pobudza tkanki do intensywnej regeneracji, przyspieszając i usprawniając procesy naprawcze skóry. Bliznę po cesarskim cięciu można także usunąć przy pomocy lasera. Pamiętać trzeba tylko, że dotyczy to blizn, których proces gojenia w pełni się zakończył. Warto także wspomnieć, że laseroterapia jest również rozwiązaniem dla kobiet, które borykają się z tzw. bliznowcem, czyli twardą, zgrubiałą, mało elastyczną i często zaczerwienioną blizną po cesarskim cięciu, która powstaje na skutek nieprawidłowości w gojeniu rany.   

Wspomniała pani o utracie jędrności skóry na brzuchu po ciąży. Czasem mimo ćwiczeń i aktywności fizycznej, zbilansowanej diety oraz domowej pielęgnacji nie udaje się jej uelastycznić. Czy wtedy medycyna estetyczna też może nam pomóc?

Ujędrnić i uelastycznić skórę można na wiele sposobów. Długą listę zabiegów poprawiających wygląd brzucha po ciąży można otworzyć choćby endermologią. Podciśnieniowy masaż warto połączyć z zabiegiem fal radiowych i ultradźwięków, który uelastyczni skórę i usunie ewentualny nadmiar tkanki tłuszczowej. Kolejnym polecanym zabiegiem jest HIFU, czyli technologia wykorzystująca ultradźwięki, które podgrzewają tkanki skórne i dodatkowo wprawiają je w wibracje. Dzięki takiemu połączeniu dochodzi do silnego pobudzenia syntezy kolagenu i poprawy wyglądu skóry. Jeśli poza utratą jędrności na brzuchu odłożyło się na nim nieco niechcianej tkanki tłuszczowej, warto rozważyć także przeprowadzenie zabiegu kriolipolizy, która nazywana jest odchudzaniem zimnem. Pozwala ona na pozbycie się nawet 45 proc. tkanki tłuszczowej, a dodatkowo doskonale uelastycznia skórę. Kriolipoliza w Krakowie, oraz wiele innych zabiegów wspomagających etap rekonwalescencji po porodzie jest wykonywana w Klinice Neonia.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis