Nawilżenia potrzebuje każdy rodzaj skóry – nie tylko sucha, ale również tłusta czy mieszana. Co ciekawe, to właśnie cery problematyczne najbardziej wymagają dobrego kremu nawilżającego, który pomoże przywrócić właściwe funkcjonowanie płaszcza wodno-lipidowego. Co wpływa na naturalne nawilżenie skóry? Jaki dobrać właściwy krem nawilżający?
Co wpływa na naturalne nawilżenie skóry?
Za promienny, młodzieńczy blask skóry odpowiada estrogen, który pobudza do wytwarzania kwasu hialuronowego. Najwyższe stężenie estrogenu występuje u kobiet dwudziestoletnich. Potem stopniowo spada. Dlatego skórę w każdym wieku należy nawilżać, stosując właściwie dobrany krem nawilżający do twarzy.
Mitem jest, że tylko cera sucha potrzebuje nawilżenia. Również skórę tłustą i problematyczną – niedoskonałości i nadmierne wydziela łoju mogą być wynikiem naturalnej reakcji skóry, która w ten sposób broni się przed wyparowywaniem wody. Gdy dostanie potrzebne nawilżenie, wyreguluje się też wydzielanie łoju i tym samym zredukują się niedoskonałości.
Dlaczego skóra się odwadnia?
Nawilżenie skóra może też tracić w wyniku czynników zewnętrznych, przede wszystkim promieni ultrafioletowych czy suchego i gorącego powietrza z ogrzewania w budynku. Niedobór wody w naskórku może wynikać również z niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów oraz stosowania używek. Jeśli płaszcz hydrolipidowy skóry się osłabi, to nawet cera normalna czy tłusta może stać się odwodniona.
Jak rozpoznać odwodnioną skórę?
Skóra odwodniona jest poszarzała, brakuje jej blasku i tak zwanej witalności. Staje się też mniej elastyczna i pojawia się na niej siatka cienkich zmarszczek. Można zauważyć, że owal nie jest już wypełniony – skóra traci swój koloryt, sprawia wrażenie przemęczonej i ziemistej. Może być szorstka i podrażniona. Jeśli po umyciu i demakijażu czujesz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, to znaczy, że cera potrzebuje porządnej dawki nawilżenia.
Jaki krem nawilżający wybrać do odwodnionej skóry?
Pierwszym wyborem powinien być krem zawierający w składzie kwas hialuronowy, który dzięki właściwościom higroskopijnym jest w stanie gromadzić duże ilości wody. Wielkocząsteczkowy kwas HMW tworzy na skórze rodzaj filmu ochronnego, który zatrzymuje wodę w głębszych warstwach naskórka. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy LMW przenika jeszcze głębiej do naskórka i pomaga transportować w głąb skóry inne składniki aktywne. Oba rodzaje substancji są wskazane, ponieważ pełnią w kremach nieco odmienne i równie ważne role.
Dobrze jeśli krem zawiera też składniki wzmacniające barierę lipidową, na przykład ceramidy lub olejki roślinne. Kluczem jest dobranie kremu nawilżającego do konkretnych potrzeb skóry tłustej, suchej, dojrzałej czy trądzikowej.
Jak jeszcze podnieść nawilżenie skóry?
Dostarcz odpowiednią ilość wody – przyjmuje się, że na 30 kg masy ciała powinno się wypijać 1 l wody dziennie. Warto też uzupełnić dietę o produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6, takie jak ryby i naturalne oleje. W walce z przesuszeniem skóry kluczowe są witaminy C i E, czyli antyoksydanty, które neutralizują przyczyny starzenia się skóry w walce z wolnymi rodnikami. Dbając o kondycję skóry, warto też ograniczyć spożywanie alkoholu, którego picie skutkuje uszkodzeniem płaszcza wodno-lipidowego.