Dlaczego właściwe ocieplenie dachu to priorytet w dzisiejszym energooszczędnym budownictwie?

Nie da się ukryć, że dach stanowi najbardziej wyeksponowaną część każdego domu, a jego powierzchnia jest wystawiona na działanie często niesprzyjających czynników zewnętrznych, w tym również czynników pogodowych.

Bez względu na to, czy Twój dom posiada dach płaski czy skośny, jest pokryty blachą czy też dachówką – każda tego typu powierzchnia musi zostać odpowiednio zaizolowana termicznie, aby mogła spełniać obowiązujące normy oraz realizować swoje funkcje przez długie lata.

Lekkość ogrzanego powietrza

Prawda jest taka, że nawet najpiękniejszy dach w całej okolicy na nic się nie zda, jeżeli nie zostanie odpowiednio ocieplony. Nieocieplona połać dachowa powoduje wychładzanie domu. Straty energii mogą sięgać nawet powyżej 30 proc. Najgorzej sytuacja się przedstawia w przypadku dachu skośnego, przez który ucieka najwięcej ciepła. Przyczyną tego jest skomplikowana struktura więźby dachowej takiej konstrukcji. Ogrzane powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego kieruje się ku górze, a w związku z tym ucieka przez dach. Tylko właściwie wykonana izolacja dachu skośnego jest w stanie wyeliminować to zjawisko i zapobiec dalszemu wychładzaniu całego budynku.

Wartość współczynnika U

Odpowiednie ocieplenie dachu jest istotne nie tylko ze względu na efektywność energetyczną, ale również pod względem funkcjonalności i ewentualnego zagospodarowania takiej przestrzeni. Dach można ocieplić między innymi wełną mineralna, styropianem, celulozą, polistyrenem ekstradowanym, folią termoizolacyjną lub pianką poliuretanową. Ocieplenie powinno zostać wykonane w taki sposób, aby dach spełniał wymogi warunków technicznych, czyli osiągnął współczynnik przenikania ciepła U na poziomie nie większym niż 0,25 W/(m2K).

Oszczędność pieniędzy, zwiększona ergonomia, lepsza izolacja akustyczna

Izolacja dachu zapewnia wymierne korzyści ekonomiczne. Pamiętajmy, że przez nieocieplony dach może uciekać nawet 30 proc. energii cieplnej. Zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych i ich prawidłowa aplikacja pozwala zniwelować straty energetyczne do minimum, poprawiając jednocześnie komfort użytkowania oraz ograniczając wydatki związane z ogrzewaniem.

Ocieplenie dachu oraz poddasza pozwala uzyskać właściwą temperaturę w innych pomieszczeniach mieszkalnych obiektu. Izolacja termiczna sprawia, że zarówno ciepło z zewnątrz, jak i zimno nie przedostaje się do środka budynku. Ocieplając poddasze, zyskujemy naturalne wychłodzenie przestrzeni w lecie oraz zabezpieczoną termicznie powierzchnię w zimie. Takie rozwiązanie to także doskonała izolacja akustyczna. Materiały termoizolacyjne stanowią barierę dla dźwięku, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy budynek znajduje się w pobliżu infrastruktury drogowej, kolejowej czy przemysłowej, które generują uciążliwy hałas. (np. dworce, lotniska, węzły komunikacyjne, zakłady pracy, itp.).

Nr 1 w termoizolacji?

Ocieplenie dachu można wykonać z użyciem wielu materiałów, w tym m.in. wełny mineralnej (w płytach lub matach), styropianu w postaci płyt rozprężnych czy folii paroprzepuszczalnej. Jednym z najskuteczniejszych obecnie materiałów termoizolacyjnych jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa PURIOS, którą aplikuje się metodą natryskową. Ocieplanie dachu tą metodą pozwala na przeprowadzenie termoizolacji bez konieczności wzmacniania konstrukcji dachu. Pianka PURIOS jest w stanie wypełnić szczelnie wszystkie nawet najbardziej niedostępne przestrzenie, natychmiast zwiększając swoją objętość, utwardzając się i przylegając ściśle do powierzchni roboczej. Powstała w ten sposób warstwa nie ma żadnych łączeń ani spoin, nie tworząc mostków termicznych co minimalizuje współczynnik przenikania ciepła.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis