Idealny, stylowy dom – jak wybrać projekt?

Fot. materiały prasowe

Mieszkanie staje się zbyt małe i podjęliście decyzję o budowie uroczego domku pod miastem? To świetnie! Przed Wami ważny moment – musicie kupić działkę i wybrać projekt domu, w którym będziecie mieszkać przez wiele lat. Jak zaplanować przyszły dom, żeby nie żałować? Co jest obecnie modne w planowaniu wnętrz? Sprawdzamy!

Fot. materiały prasowe

Od czego zacząć poszukiwania idealnego projektu domu?

Zanim przejdziecie do wyboru projektu zastanówcie się, czy dom ma być tylko dla Was, czy w przyszłości chcecie, żeby zostały w nim Wasze dzieci ze swoimi pociechami? Może planujecie zająć się rodzicami na starość i chcecie zapewnić im odpowiednią przestrzeń? Z pozoru może wydawać się to problem odległy i niewymagający przemyśleń już teraz, jednak odpowiedzi na te pytania znacząco wpływają na liczbę sypialni oraz łazienek, jakie powinny znaleźć się w naszym projekcie, a także na układ wnętrz (czy np. na parterze ma znaleźć się sypialnia). 

Szukając wymarzonego domu powinniśmy skupić się też na naszym budżecie oraz pomieszczeniach, bez jakich nie wyobrażamy sobie codziennego korzystania z przestrzeni. Możemy zdecydować się na budynek parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym, z poddaszem do późniejszej adaptacji… rozwiązań jest naprawdę wiele, a każde z nich ma plusy i minusy. Wybór projektu z poddaszem do późniejszej adaptacji pozwala np. podzielić inwestycję w czasie (jeżeli wiemy, że nie posiadamy wystarczająco środków), to też propozycja dla tych, którzy chcą w przyszłości założyć rodzinę, ale aktualnie nie potrzebują dodatkowych pomieszczeń na poddaszu. Z kolei wybór projektu domu parterowego, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, co inwestycja w przyszłość – taki dom jest wygodny dla seniorów czy rodzin z małymi dziećmi (brak schodów ułatwia poruszanie się po budynku). Z kolei dom z poddaszem użytkowym jest najtańszą opcją. Zatem wybierając projekt domu powinniście ocenić swoje potrzeby i możliwości finansowe – nie ma jednej, uniwersalnej rady dla wszystkich planujących budowę domu – to kwestia bardzo indywidualna. 

Projekty domów – gdzie szukać? 

Gdzie kupić projekt domu? Coraz więcej osób decyduje się na gotowe projekty domów dostępnych online. W sieci mamy o wiele większy wybór niż u lokalnego architekta (dostępnych na rynku nowoczesnych projektów domów jest kilkanaście tysięcy!). Wiele z gotowych projektów posiada również piękne aranżacje wnętrz, które pomogą Wam w wyobrażeniu sobie, jak będzie wyglądał dom po wykończeniu i urządzeniu! Poniżej zamieszczamy kilka z nich – to nowoczesne propozycje stylowych, modnych wnętrz. 

Fot. materiały prasowe

Jaki styl dominuje w aranżacjach wnętrz gotowych projektów domów? Jak widać powyżej, aranżacje mocno bazują na stylu skandynawskim i nowoczesnym. Panuje tutaj minimalizm wzbogacony naturalnymi materiałami i ciekawą kolorystyką. Wnętrza są bardzo dobrze doświetlone – w gotowych projektach coraz częściej stosuje się duże przeszklenia (czasami nawet całe przeszklone ściany w salonie). Kuchnia zwykle łączy się z salonem, a jej wykończenie koresponduje z aranżacją pokoju dziennego. Często kuchnię oddziela się od salonu jedynie umownie – np. inną podłogą. Popularne są też wnętrza w stylu glamour lub nowojorskim, jak na poniższej aranżacji. Dominuje tutaj stonowana kolorystyka (beże, szarości), urozmaicona jednak elementami złotymi i srebrnymi w dekoracjach. 

Fot. materiały prasowe

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty…

Zanim jednak przejdziemy do wyboru układu wnętrz, rozmieszczenia pokoi czy ich aranżacji, musimy zastanowić się nad kilkoma bardziej „technicznymi” aspektami, takimi jak występowanie i lokalizacja garażu, spiżarnia obok kuchni itd. To bardzo przydatne pomieszczenia, ale niewiele osób wie, że są one bardzo kosztowne (np. rezygnując z garażu możesz oszczędzić nawet 20 tys. zł). 

Jeżeli marzymy o dużych oknach, nowoczesnym lub tradycyjnym wyglądzie, drewnianej okleinie, konkretnym metrażu lub podpiwniczeniu, warto razem z rodziną przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz na podstawie istniejących w bazach online projektów, przewidzieć koszty, jakich możemy się spodziewać. Niekiedy zmiana wykończenia elewacji czy zmiana wymiarów okien na nieco mniejsze znacznie obniży sumę inwestycji (nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych). 

Warto też skorzystać z pomocy i skontaktować się z Doradcą Projektowym. Często rzeczy, których boimy się najbardziej, można bardzo łatwo zrozumieć lub wyjaśnić, a to ogromnie przyśpiesza proces wyboru projektu. Specjalista podpowie, na czym można oszczędzić, a na czym nie warto (np. na dobrej jakości materiałach budowlanych). 

Wykończenie domu – modne elewacje w 2020 roku

Nie bez znaczenia jest też wykończenie domu. Co dominuje w trendach na 2020 rok i kolejne? Coraz częściej architekci stosują łączenie kilku materiałów. Na elewacjach domów występują drewniane okładziny, imitacje naturalnego kamienia, a także beton architektoniczny. Elementem wyglądu elewacji są też okna – tutaj skupiamy się głównie na ramach, które coraz częściej są ciemne – antracytowe lub wykończone okleiną imitującą ciemne drewno. Jak łatwo zauważycie przeglądając gotowe projekty, często wykończenie domu z zewnątrz koresponduje ze stylem zastosowanym we wnętrzach – to trend, który jest coraz bardziej popularny z roku na rok (prawdopodobnie dlatego, że coraz więcej projektów posiada duże przeszklenia, więc wnętrza naturalnie otwierają się na to, co na zewnątrz – łącząc się z tarasem i ogrodem). 

Zmiany i planowanie wielkości pomieszczeń w nowym domu

Jeżeli wpadliśmy już na projekt spełniający większość naszych potrzeb, ale chcemy go udoskonalić, powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Projekty gotowe chronione są prawem autorskim. W dokumentacji znajduje się określony zakres zmian, których można dokonywać bez zgody autora. Niestety, ale bywa różnie, czasami możemy wprowadzić sporo poprawek, niekiedy mamy niewiele możliwości… Jeżeli więc planujemy zmiany, powinniśmy sprawdzić w opisie projektu, czy autor wyraża na to zgodę. 

Jedne zmiany to te, które wprowadzamy na etapie projektu, a inne to te, których oczekują od nas mieszkańcy domu. Z wiekiem zmieniają się potrzeby, a te warto wziąć pod uwagę np. podczas wybierania wielkości pokoju dla najmłodszych. Oczywiście, trudno przewidzieć wszystkie możliwe zmiany, lecz warto starać się myśleć perspektywicznie, jeżeli chcemy, by dom był funkcjonalny przez długie lata. A najlepiej posiłkować się wskazówkami architekta, co do np. minimalnej powierzchni pomieszczeń. Według zaleceń, wygodny salon powinien mieć 30 m2, łazienka – 7 m2, kuchnia – 10 m2, sypialnia – również min. 10 m2, przedsionek – 3 m2, a hol/komunikacja – doliczamy dodatkowe 30% powierzchni całego domu. Zachowując takie wielkości pomieszczeń możemy mieć pewność, że dom będzie wygodny i łatwy w aranżacji –  a to już połowa sukcesu!

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis