Jak i czym myć panele? Jak o nie dbać?

Odpowiednie i regularne czyszczenie paneli podłogowych zapewni im dobry wygląd na długie lata. Dowiedz się, jak dbać o podłogę i co jest najbardziej pomocne przy czyszczeniu paneli.

Panele podłogowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Panele podłogowe są bardzo często wybierane jako alternatywa dla podłóg drewnianych. Główne powody to: niższa cena, łatwość i szybkość montażu, szeroki wybór oraz niemal natychmiastowa możliwość użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli podłogowych, które różnią się grubością, strukturą, kolorystyką, sposobem montażu, a także klasą ścieralności (trwałość) i klasą użyteczności (przeznaczenie).

Panele podłogowe zbudowane są zwykle z kilku warstw zespolonych materiałów sztucznych oraz różnych elementów drewna. W zależności od rodzaju i proporcji użytych surowców, wyróżnia się:

  • panele laminowane – zbudowane z płyty HDF lub MDF, laminatu z nadrukowanym wzorem i warstwy ochronnej,
  • panele drewniane – w całości wykonane z różnego rodzaju drewna,
  • panele drewnopodobne – produkowane z połączenia naturalnego drewna i tworzyw sztucznych,
  • panele winylowe – wyróżnia je wodoodporna warstwa PCV.

Panele podłogowe to świetne i niedrogie rozwiązanie. Nie wymagają też specjalnych zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Ich atutem jest łatwość czyszczenia.

Czego nie lubią panele podłogowe?

Większość paneli podłogowych nie jest odporna na wilgoć (wyjątkiem są winylowe). Laminowane, a zwłaszcza ich krawędzie, oraz drewniane mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody. Wilgoć może rozwarstwić i odkształcić panele, przez co puchną i się wybrzuszają.

Kolejna kwestia to wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – od rys po ubytki. Tego typu defekty w fakturze sprawiają, że brud i kurz łatwiej się zbierają, a wilgoć szybciej wnika. Powodem powstawania rys na panelach jest codzienne użytkowanie, ale szczególnie przyczyniają się do tego ostre pazury zwierząt domowych oraz piasek, który działa jak papier ścierny – matowi powierzchnię i uszkadza warstwę ochronną.

Wrogiem paneli podłogowych jest także słońce, które może zmienić ich kolor. W nasłonecznionych pomieszczeniach warto unikać tych drewnianych pokrytych olejem. Lepszym wyborem są panele pokryte lakierem chroniącym kolor przed promieniami UV.

Do czyszczenia paneli nie powinno się używać także zbyt dużej ilości środków chemicznych. Zbyt mocny preparat może uszkodzić laminat lub spowodować powstanie przebarwień. Najlepiej sięgać po specjalny płyn do mycia paneli.

Jak odkurzać panele podłogowe?

Systematyczne usuwanie kurzu i zanieczyszczeń, np. piasku, jest istotne, ponieważ zapobiega porysowaniu paneli. Istotny jest jednak dobór odpowiedniej końcówki odkurzacza. Niewłaściwa ssawka może sprawić, że brud nie będzie wciągany, tylko wznoszony w powietrze. Sprzątanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i będzie szkodliwe dla alergików.

 

Szczotka do paneli podłogowych powinna być miękka i posiadać delikatne włosie. Dzięki temu można swobodnie przesuwać ją po podłodze bez obaw o zarysowanie powierzchni. Warto też pamiętać, by zacząć odkurzanie od górnych części mieszkania (kurz nie osiądzie na wyczyszczonych panelach) i zbieraniu zanieczyszczeń z listew przypodłogowych.

Niedostateczne mycie paneli podłogowych powoduje, że kurz i brud przylegają mocno do powierzchni i mieszają się z osiadającymi kropelkami płynów oraz tłuszczy. Powoduje to powstawanie uporczywych plam, które trzeba usuwać wodą i środkiem chemicznym. Poza tym nieregularne odkurzanie sprzyja powstawaniu rys, a panele szybciej matowieją i tracą właściwości ochronne powłoki. Jeżeli podłoga szybko się zniszczy, trzeba będzie ukryć ją, np. pod dywanem.

Jak i czym myć panele podłogowe?

Najprostszym sposobem na mycie paneli jest użycie wiadra z wodą i ścierki. Wymaga to jednak sporo wysiłku. Trzeba się dużo schylać, a ścierkę mocno i dokładnie odcisnąć z wody.

Zdecydowanie popularniejszą metodą jest tradycyjny mop do podłogi. Ten prosty sprzęt znacznie ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić czas. Wśród różnych modeli warto wybrać taki, który nie pozostawia dużej ilości wilgoci na powierzchni. Nie ma jednak idealnego mopa do paneli. Te płaskie świetnie nadają się do dużych powierzchni, obrotowe zaś dokładnie czyszczą w kątach i przy ścianach.

Czym myć panele? Najlepiej sięgnąć po specjalny preparat do tego przeznaczony lub użyć płynu do mycia naczyń. Domowym sposobem na mycie paneli jest roztwór wody z octem (5 l wody i 2 łyżki octu). Taka mikstura nabłyszcza i dezynfekuje podłogę, ale pozostawia nieprzyjemny zapach.

Jest jednak sposób ułatwiający czyszczenie paneli. To mop elektryczny, który sprawia, że mycie podłogi jest szybkie, skuteczne i praktycznie bezwysiłkowe. Szczególnie na uwagę zasługują mopy elektryczne Kärcher, które nie tylko myją, ale także jednocześnie odkurzają.

 Odkurzanie i mycie paneli podłogowych za jednym zamachem

Sprzątanie przy pomocy mopa elektrycznego może być o 50% szybsze, w porównaniu do tradycyjnych metod. Dodatkowo sprzątanie w ten sposob jest o 20% skuteczniejsze. Dlaczego tak jest?

Elektryczne mopy bezprzewodowe Kärcher z serii FC wyposażone są w dwa zbiorniki – na wodę czystą i brudną. Dzięki temu szybko obracające się pady są stale zwilżane czystym roztworem wody i środka myjącego, a system odkurzający zasysa z nich zanieczyszczenia do oddzielnego pojemnika. Zbieranie zanieczyszczeń i mycie podłogi jest możliwe w jednym przejściu roboczym. Warto zaznaczyć, że mopy elektryczne Kärcher nadają się do czyszczenia każdego rodzaju podłogi. Szczególnie sprawdzą się do paneli, ponieważ pozostawiają niewielką ilość wilgoci. Podłogi są suche już po 2 minutach.

Mop elektryczny Kärcher FC 5 skutecznie zbiera kurz, rozlane płyny, małe okruchy i sierść zwierząt domowych. Dzięki innowacyjnemu napędowi skutecznie usuwa zabrudzenia przy ścianach i w rogach. Ruchoma głowica wyposażona w 2 pady umożliwia dokładne czyszczenie pod meblami i w trudno dostępnych miejscach.

Warto zwrócić uwagę na nowość od marki Kärcher – elektryczny mop FC 7. To innowacyjne urządzenie, wyposażone w 4 pady z mikrofibry, usuwa każdy rodzaj zabrudzeń – zarówno mokrych, jak i suchych. Wyciera, usuwa kurz i zasysa duże cząstki zanieczyszczeń. FC 7 Kärcher posiada 2 tryby czyszczenia, dzięki czemu można regulować ilość podawanej wody oraz prędkość obrotową padów w zależności od rodzaju podłogi i zabrudzenia (poziom 1 – powierzchnie drewniane, poziom 2 – kamienne). Z kolei funkcja Boost umożliwia usunięcie nawet uporczywych zabrudzeń.

Mop elektryczny FC 7 wyposażony jest w wytrzymałą baterię litowo-jonową, której czas pracy wynosi 45 minut, co umożliwia posprzątanie powierzchni nawet 135 m². Urządzenie posiada także inteligentny system monitorowania poziomu napełnienia zbiornika – sygnał informujący o pustym zbiorniku czystej i brudnej wody – oraz zabezpieczenie przed przepełnieniem pojemników.

Jak nabłyszczyć panele podłogowe?

Panele podłogowe z upływem czasu matowieją. Może się do tego przyczynić także niewłaściwa pielęgnacja. Czym nabłyszczyć panele? Istnieje kilka metod. Jednym z domowych sposobów jest mycie paneli octem (wystarczą 2 łyżki na 5 l wody). Podobne działanie ma płyn zrobiony z wody, octu oraz oliwy z oliwek. Takim roztworem należy spryskać umytą ciepłą wodą podłogę, a potem wypolerować suchą szmatką.

Dostępne są także gotowe preparaty do nabłyszczania paneli, które zawierają tzw. polimery. Wnikają one w porowatą powierzchnię podłogi i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza przed drobnymi uszkodzeniami.

Matowe panele odzyskają także połysk przy użyciu froterki Kärcher – szybko i bez trudu! Wystarczy dokładnie odkurzyć powierzchnię, nanieść środek pielęgnacyjny i polerować aż do uzyskania żądanego efektu.

Jak dbać o panele na co dzień?

Ładny wygląd paneli zależy od właściwej ich pielęgnacji. Oto kilka rad, jak pielęgnować podłogę, by przez długi czas była w dobrym stanie.

Przede wszystkim panele wymagają regularnego mycia i odkurzania. Warto czyścić je na sucho, ale nie da się uniknąć wody. Dobrze, by ścierka lub mop nie były zbyt mokre. Można także przyspieszyć schnięcie paneli – wytrzeć podłogę do sucha lub otworzyć okno w ciepłe dni. Do mycia najlepiej używać odpowiedniego płynu.

Poza tym warto zabezpieczać podłogę przed nadmiernym ścieraniem warstwy wierzchniej. Dobrym pomysłem jest położenie wycieraczki przed wejściem do domu, by nie nanosić piachu i błota oraz rozłożenie chodników w newralgicznych miejscach. Konieczne są także nakładki filcowe na nogach mebli. Fotele na kółkach powinny posiadać nakładki gumowe lub być umieszczone na specjalnych matach ochronnych. Trzeba także uważać na naczynia z wodą stawiane na podłodze i rośliny doniczkowe. Warto także przycinać pazury zwierzętom domowym.

Czytaj także na kaercher.com: Czym myć panele podłogowe szybko i bez smug >>

Advertisement

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis