Jak urządzić kuchnię praktycznie i bez błędów?

Kuchnia to kluczowe miejsce w domu. Bywa nawet nazywana jego sercem. Tu spędzamy dużą część naszego czasu, przygotowując posiłki, pracując lub po prostu wspólnie bawiąc się z resztą domowników oraz gośćmi. Dlatego warto dążyć do tego, by miejsce to było praktyczne. Pytanie jednak, jak tego dokonać i jakich błędów unikać? Oto kilka wskazówek, które mogą być odpowiedzią na ten problem.

Pamiętaj o strefach

Wyznaczenie stref w pomieszczeniu to podstawa dobrej aranżacji. Kuchnia nie jest tu wyjątkiem. Od tego trzeba zacząć. Łatwo przy tym popełnić błędy, nie poświęcając wystarczająco dużo uwagi na konsekwencje umieszczenia stref w przestrzeni. Należy przemyśleć, jak strefy będą na siebie wpływać i czy ich układ jest faktycznie optymalny, zwłaszcza w kontekście tzw. trójkąta roboczego. Przy aranżacji pomieszczeń nie trzeba się spieszyć.

Wśród stref w kuchni warto wyróżnić strefę zapasów (z lodówką i szafkami z żywnością), strefę przechowywania (z garnkami, sztućcami, pojemnikami), strefę przygotowywania (z małym AGD i przyborami do gotowania), strefę gotowania (z kuchenką, piekarnikiem, blatem, na którym szykowane są posiłki), strefę zmywania (ze zmywarką, zlewozmywakiem, koszem na śmieci, suszarką do naczyń).

Funkcjonalność i ergonomia

Urządzając kuchnię trzeba pamiętać o tym, by głównym kryterium była funkcjonalność i ergonomia pomieszczenia. Należy zatem wziąć pod uwagę wielkość i kształt kuchni. Istotne są także wymagania mieszkańców. Duża liczba sprzętów podniesie funkcjonalność kuchni, ale jednocześnie obniży komfort użytkowania tych przedmiotów i przebywania w pomieszczeniu. Zagracone wnętrze to nie jest przejaw dobrego zagospodarowania przestrzeni. Warto mieć to na uwadze.

Ważne jest oświetlenie i odpowiednie umeblowanie. Korzystanie z głębokich szafek położonych nisko przy ziemi nie będzie komfortowe. Lepiej wówczas zastosować szuflady. W kuchni powinna być optymalna liczba źródeł światła, szczególnie gdy pomieszczenie jest duże i jest w nim kilka istotnych stref, w których często przebywamy. Rozplanowanie oświetlenia to bardzo istotna kwestia.

Przystępując do aranżacji kuchni, dobrze najpierw ustalić ustawienie niezbędnych sprzętów. Trzeba się zastanowić, jakie meble oraz wyposażenie należy w tym pomieszczeniu umieścić. Nowoczesne AGD to podstawa. Istotny będzie także dobór materiałów, aby nie tylko komponowały się ze stylem kuchni i były ładne, ale stanowiły gwarancję trwałości oraz łatwo się je czyściło. Meble i ich wysokość warto dopasować do wzrostu najniższej osoby wśród domowników. Blat kuchenki może być umieszczony nieco niżej niż blaty robocze, co ułatwi przestawianie garnków. Z kolei zlewozmywak powinien być oddalony od kuchenki, by można było komfortowo myć naczynia przy jednoczesnym gotowaniu posiłków. To właśnie o takie rzeczy chodzi, kiedy mówimy o ergonomii w kuchni.

Umiejętnie dobieraj kolory

Często nie uświadamiamy sobie, jak duże znaczenie ma kolor. Jak się jednak okazuje, może on wpływać na nasze samopoczucie. Jest też jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o charakter wnętrza. Kolor może ożywić pomieszczenie. Ciepłe barwy nadają wnętrzu przytulnego charakteru. Beż, biel i inne jasne kolory rozświetlą kuchnię i optycznie ją powiększą. Ciemne barwy dodadzą elegancji i ciężkości, dzięki której można wizualnie podkreślać charakter stref lub wybranych elementów aranżacji.

Szczególnie należy uważać na odcienie. Nawet bardzo zbliżone do siebie tony mogą dać zupełnie różne efekty. Dobrze jest się posiłkować próbkami barw dostarczanymi przez producentów. Warto też pamiętać, że łatwiej dobrać kolor farby na ścianę pod meble niż kolor mebli pod kolor ściany. Dlatego jak najwcześniejszy wybór umeblowania pozwoli uniknąć problemów w tej sferze. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu kolorów można stworzyć piękne, harmonijne wnętrze, w którym każdy będzie miło spędzał czas.

Zwracaj uwagę na detale

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Może się wydawać, że takie niuanse jak uchwyty mebli, kolorystyka płytek na dwóch różnych ścianach czy frezy na meblach, to mało istotne kwestie. Tymczasem to właśnie detal może wpływać na odbiór całej aranżacji pomieszczenia. Te drobne elementy, na które często nie zwracamy uwagi, mogą uwypuklić jego charakter lub wręcz przeciwnie – zniweczyć cały efekt. Przykładowo, jeśli kluczem do naszej kuchni jest minimalizm, a nasze meble będą miały klamki wyraziste w formie i kolorze, nie uda się uzyskać harmonii wnętrza. Klamki od razu będą rzucały się w oczy, sprawiając wrażenie obcego elementu.

Nie tylko krzesła – różnorodność w kuchni

W kuchni warto też wychodzić poza utarte schematy, nadając jej oryginalności i indywidualizmu. Nikt przecież nie powiedział, że to pomieszczenie musi mieć klasyczny układ, nawet w tradycyjnym wnętrzu. Można je urozmaicić, wykorzystując hokery i wstawiając ladę barową. To zresztą świetne rozwiązanie w dużych kuchniach otwartych na salon. Sprawdza się też tam, gdzie jest wyspa kuchenna, pomagając wyznaczać strefy – na przykład między przestrzenią jadalnianą a tą częścią kuchni, gdzie przygotowuje się posiłki.

Kwestia krzeseł jest zresztą wdzięcznym tematem do tego, aby zilustrować problem. Hokery nie są bowiem jedyną alternatywą. Można chociażby wykorzystać ławę, która zresztą często pojawiała się dawniej w kuchniach wiejskich, a teraz wraca na nią moda. Oprócz tego mamy bardziej klasyczne stołki i taborety. Wybór modeli jest zaś naprawdę szeroki – metalowe, drewniane, plastikowe, wysokie i niskie, na trzech lub na czterech nogach. Można się o tym przekonać, przeglądając na przykład taborety kuchenne w CentrumKrzesel.pl. Dowodzi tego także oferta stołów. Okrągłe, kwadratowe, duże stoły jadalniane lub małe stoliki kawowe – rozwiązań jest naprawdę wiele. Warto szukać inspiracji i wychodzić poza schemat, stosując oryginalne koncepcje. Kuchnia nie musi być nudnym pomieszczeniem.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis