Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Rozkład lamp, intensywność i barwa światła – to kluczowe elementy dobrej aranżacji oświetlenia. Jest pomocne nie tylko przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, ale tworzy też klimat wnętrza. Ułatwia podzielenie łazienki na strefy i pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie. Jak zaprojektować oświetlenie do łazienki i jak wybrać lampy? Podpowiadamy.

Dobrze rozplanowane i dobrane oświetlenie może zupełnie odmienić wnętrze łazienki. Wpływa na odbiór wnętrza, jego klimat i wizualne postrzeganie przestrzeni. Punktowe halogeny, listwy ledowe, podświetlenie obudowy wanny, listwy wklejane między płytki – możliwości jest wiele. Dobre oświetlenie pozwala stworzyć ciekawą aranżację w niemal każdej łazience, niezależnie od metrażu i układu.

 Co powinniśmy wiedzieć projektując oświetlenie łazienkowe?

Wygląd, wielkość i rozmieszczenie lamp są ważne dla klimatu wnętrza. Pamiętajmy jednak, jaka jest podstawowa funkcja oświetlenia w łazience. Jeśli pomieszczenie nie ma okna i dostępu do naturalnego światła, wówczas jest ono kluczowe dla wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych podczas codziennego korzystania z toalety.

Czy jeden rodzaj światła jest wystarczający? Z pozoru odpowiedź na to pytanie jest prosta, bo przecież wystarczy, aby było jasno. Ale warto zastanowić się nad tym głębiej. Do relaksującej kąpieli zdecydowanie przyjemniej jest mieć stonowane i rozproszone, boczne oświetlenie. Do prysznica, makijażu i codziennej toalety potrzebujemy jasne i wyraźne, ale nie oślepiające. Dlatego zwróćmy uwagę na to, aby zaplanować w łazience różne źródła światła, o różnej intensywności i natężeniu. Zadbajmy o barwę, kierunek padania, stopień rozproszenia. Zastanówmy się, jakie zastosowanie będą miały konkretne sekcje oświetlenia w poszczególnych strefach łazienki.

Już na etapie projektowania łazienki zadajmy sobie kilka pytań:

  • Czy do dobrego oświetlenia łazienki wystarczy oświetlenie centralne i lampa nad lustrem? Czy nie powstaną w ten sposób „ciemne” niedoświetlone obszary? Czy lepiej postawić na punktowe lampy w różnych strefach funkcjonalnych?
  • Jaką barwę światła preferujemy? Ciepłą czy zimną? Białą czy żółtą?
  • Czy w kabinie prysznicowej będzie dedykowana lampa? Jeśli tak, to czy będzie odpowiednio zabezpieczona i przystosowana do wilgotnych warunków pod prysznicem?
  • Czy oświetlenie ma być zintegrowane z szafkami? Czy ma doświetlać także wnętrza mebli?
  • Jak dobrać moc żarówek lub listew?

Według standardów do oświetlenia ogólnego w łazience o powierzchni 6 m2 wymagana jest żarówka o mocy 75 W. Z kolei do prysznica lub wanny wystarczy często łagodniejsze rozproszone światło miejscowe.

W małej łazience dobrze dobrane oświetlenie optycznie powiększa wnętrze. Z kolei w dużej łazience warto zadbać o połączenie kilku rodzajów lamp w różnych strefach, np. plafoniery na suficie, kinkiety nad  umywalką, taśmy ledowe w okolicy wanny. Sprawdźmy, jakie możliwości proponują producenci ceramiki, mebli i wyposażenia łazienek, np. oświetlenie łazienki KOŁO. Gotowe zestawy dają spójny pomysł na aranżację, a co więcej – dają gwarancję pełnej kompatybilności elementów.

Źródła światła w łazience

Rozmieszczenie i sposób oświetlenia warto przede wszystkim dopasować do wielkości i układu pomieszczenia. Okno dostarcza dobrego, naturalnego światła przed cały dzień, jednak zwykle i tak wymaga dodatkowego górnego światła i dobrego doświetlenia strefy umywalkowej.

W łazience bez okna potrzebujemy systemu oświetlenia, które równomiernie doświetli wszystkie powierzchnie bez cieni i kontrastów. Niemal w każdym projekcie obowiązkowe jest górne oświetlenie, jednak odchodzi się od jednej centralnej lampy (np. plafonu) na rzecz rzędu punktowych lampek, podświetlonego listwami sufitu lub lamp zawieszonych w równych odstępach. Górne oświetlenie powinno być jasne, wyraźne, ale jednocześnie ciepłe i łagodne. Zbyt mocne może męczyć wzrok i powodować powstanie ostrych cieni.

Dla wygody i ergonomii korzystania z łazienki na co dzień kluczowe jest dobre oświetlenie strefy umywalkowej. Warto wybierać tu jasne i ciepłe światło, unikajmy jednak w tym miejscu halogenów, ponieważ ich światło powoduje powstanie cieni na twarzy. W zależności od stylu i wystroju łazienki, możemy wybierać pomiędzy lampami nad lustro, oprawami lub listwami wokół lub kinkietami po obu stronach lustra. Od niedawna sklepy z wyposażeniem proponują także lustra z wbudowanym oświetleniem, np. automatycznie włączającym się pierścieniem ledowym lub czujnikami ruchu, które włączają wbudowane lampki gdy wyczują ruch w określonej odległości od lustra.

Trzecim kluczowym obszarem jest oświetleniem strefy prysznicowej i wanny. W kabinach zwykle stosuje się oświetlenie górne lub listwy zamontowane na ściankach prysznica. Popularnym i efektowanym rozwiązaniem są wbudowane listwy świetlne w (lub pod) obudowę wanny. Chcąc wyeksponować efektowne wanny wolnostojące, warto zastanowić się nad dedykowanym oświetleniem w tej strefie, np. podłogi wokół. Pamiętajmy, że wanna i prysznic to także strefy relaksu, dlatego warto stosować tu łagodne rozproszone światło miejscowe.

Gdy mamy już dobrze doświetlone najważniejsze obszary łazienki, warto zastanowić się, jak układem oświetlenia podkreślić walory dekoracyjne wnętrza. Mały kinkiet nad wnęką z fototapetą świetnie podkreśli jej atrakcyjny wzór, a ozdobna lampa obok stojącego lustra nada pomieszczeniu status pokoju kąpielowego. Warto poeksperymentować z kierunkiem, natężeniem i barwą światła.

Ogólne oświetlenie łazienkowe

Przy niewielkich wnętrzach dobrze się sprawdza centralna lampa przy suficie. Duża plafoniera lub kilka spotów w regularnych odstępach dobrze doświetlą całe pomieszczenie. Pamiętajmy, żeby tak ustawiać kierunek padania światła, by równomiernie docierało do każdego obszaru łazienki. Powstanie „ciemnych kątów” optycznie pomniejsza łazienkę. Przy małych wnętrzach warto zastosować też sprytny sposób na wizualne powiększenie wnętrza. Płytki o szklistej powierzchni odbijają światło, dodatkowo doświetlając wnętrze.

Wystarczająca ilość światła, czyli jaka? W łazience o niewielkim metrażu i klasycznym kwadratowym lub prostokątnym układzie wystarczą 2-3 żarówki o jasnym świetle.

Lustra łazienkowe z oświetleniem

Śmiało można powiedzieć, że lampa nad lustrem to ta, której warto poświęcić najwięcej czasu podczas aranżacji oświetlenia w łazience. Wybierzmy rodzaj lamp dobrze doświetlający twarz w różnych stron, dający wyraźne, ale nie rażące światło o naturalnej barwie. Wiszące modele, dające promienie od góry utrudniają wykonanie makijażu. Najlepiej, by światło padało z przodu lub z boków lustra.

Coraz częściej w aranżacjach wykorzystuje się listwy ledowe, które można umieścić za ramą lustra lub wkleić między płytki wokół dużej tafli lustra. W łazienkach w stylu klasycznym lub glamour często wykorzystuje się uniwersalne rozwiązania z kinkietami, świetlówkami  lub listwami pod bokach lustra z dekoracyjnymi żarówkami.

Alternatywą są lampy instalowane nad lustrem, punktowo lub jako wychodzące nieco przed jego powierzchnię szerokie modele świetlówek. Nowością są lustra z wbudowanym zintegrowanym układem oświetlającym zza powierzchni tafli.

Oświetlenie strefy kąpielowej łazienki

Światło w dużej mierze buduje klimat wnętrza. W strefie kąpielowej potrzebujemy łagodne i rozproszone oświetlenie, które pozwoli uspokoić nerwy i zrelaksować się po intensywnym dniu. Ta strefa wymaga dedykowanego światła, jednak takiego, które nie oślepia, np. osób kąpiących się w wannie.

Gdzie zatem zamontować lampki? Dobrym rozwiązaniem są lampki punktowe instalowane w podwieszanym suficie oraz listwy obok wanny lub w jej obudowie. Daje to ciekawy efekt wizualny i optycznie powiększa wnętrze. Świetnie sprawdza się przy wannach wolnostojących. Jeśli wanna jest umieszczona na podwyższeniu lub towarzyszy jej dekoracyjny murek, warto zaaranżować w tych elementach ciekawy układ oświetlenia.

Kabiny prysznicowe, szczególnie te typu walk-in, często pozbawione są dostępu światła z innych części łazienki. Dlatego planując oświetlenie, warto zaprojektować tam dodatkowe lampki, najlepiej sufitowe lub w postaci listew doświetlających wnętrze kabiny. Pamiętajmy jednak, aby dobrze zabezpieczyć instalację elektryczną przed dostępem wody.

Dekoracyjne oświetlenie do łazienki

Lampy i listwy świetlne pełnią nie tylko stricte funkcjonalną rolę. Są także ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Dobrze rozplanowany układ oświetlenia to świetne narzędzie w rękach projektanta, by optycznie powiększyć niewielki lub niestandardowy układ łazienki. Pomysłowo zamontowane lampy i kinkiety dają możliwość wyeksponowania największych atutów wnętrza i ukrycia mankamentów.

Dekoracyjne oświetlenie nadaje wnętrzu styl i charakter. Ciekawym zabiegiem jest ukrycie listew świetlnych: za zasłonami, dodatkowymi słupkami, za sufitem podwieszanym lub pod podłogą. Daje to optycznie dodatkową przestrzeń i atrakcyjny efekt wizualny.

Dobrze dobrane oświetlenie to nie tylko ważny czynnik wpływający na wygodę i komfort korzystania z łazienki na co dzień. To także ważny element dekoracyjny, nadający wnętrzu klimat i styl. Ogromny wybór lamp, listew i innego rodzaju oświetlenia daje ogromne możliwości aranżacyjne i w każdej łazience pozwala stworzyć niepowtarzalną stylistykę.

Advertisement

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis