Zaskórniki powszechnie kojarzone są raczej z okresem dojrzewania, jednak często pojawiają się także u osób dorosłych. Niektórzy uważają, że nic nie da się z nimi zrobić. Mimo że tego typu zmiany skórne uzależnione są także od genetyki, w wielu przypadkach odpowiednie nawyki pielęgnacyjne są w stanie sporo zmienić. Warto podjąć ten wysiłek, głównie ze względu na konsekwencje. Zaskórniki są zmianą estetyczną, jednak ich zaniedbanie może prowadzić do powstania stanu zapalnego, a w konsekwencji poważniejszego trądziku.
1. Zaskórniki – co to jest?
2. Rodzaje zaskórników
3. Przyczyny powstawania zaskórników
4. Jak pozbyć się zaskórników? Kosmetyki i domowe sposoby
5. Zaskórniki i wągry – jak zapobiegać?
Warto wiedzieć, że choć o zaskórnikach najczęściej mówi się w kontekście twarzy, nie tylko ta skóra jest narażona na powstawanie nieestetycznych zmian. U dorosłych zaskórniki często pojawiają się na plecach lub dekolcie.
Zaskórniki – co to jest?
Zaskórniki to zmiany skórne powstające na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez złuszczanie martwych komórek naskórka i łój. Najczęściej zaobserwować je można na obszarach, w których gruczoły łojowe występują w największym zagęszczeniu i gdzie dochodzi do intensywnej produkcji sebum, jednak tak naprawdę pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Dotyczą głównie osób borykających się z trądzikiem, jednak mogą wystąpić także przy braku jakichkolwiek innych problemów skórnych i w różnych okresach życia.
Rodzaje zaskórników
Zaskórniki można podzielić na dwa typy:
• zaskórniki zamknięte – o jasnym zabarwieniu. Przyjmują postać grudek, drobnych białych punkcików na skórze. Powstają na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez sebum i cząsteczki warstwy rogowej naskórka,
• zaskórniki otwarte – mają charakterystyczny, niemal ciemny kolor. Potocznie nazywane są wągrami. Otwarte zaskórniki powstają wskutek zebrania się nadmiaru łoju i tkanek naskórka u ujścia mieszków włosowych i gruczołów. Zabarwienie to efekt utlenienia i nadkażenia przez rozwijające się bakterie.
Bardziej niebezpieczne są zaskórniki otwarte. W niektórych przypadkach mogą przekształcać się w bolesne zmiany zapalne i blizny.
Przyczyny powstawania zaskórników
Zanim padnie odpowiedź na pytanie, jak usunąć zaskórniki, warto poznać przyczyny ich powstawania. Obiegowa opinia głosi, że zmiany te są spowodowane niestaranną pielęgnacją, jednak to tylko część prawdy. Powody są dużo bardziej złożone i często tylko w pewnym stopniu zależne od codziennych nawyków. Skąd zatem biorą się zaskórniki na powierzchni skóry?
Najczęstsze powody to:
• uwarunkowania genetyczne,
• problemy hormonalne,
• zażywanie niektórych leków, zwłaszcza endokrynologicznych,
• ciągły stres powodujący zintensyfikowaną pracę gruczołów łojowych, pocenie, a nawet zmianę pH skóry,
• narażenie na zanieczyszczenia środowiska (smog, pyły, brud).
Na niektóre z tych czynników nie mamy wpływu. Na inne można zadziałać pośrednio, na przykład wykorzystując odpowiednie metody pielęgnacji skóry oraz zaawansowane kosmetyki odpowiedzialne za regulację pracy gruczołów łojowych i oczyszczanie przy ujściach gruczołów łojowych. Warto skonsultować się z dermatologiem oraz endokrynologiem.
Jak pozbyć się zaskórników? Kosmetyki i domowe sposoby
Niestety, nie istnieje jedna, zawsze działająca recepta na usunięcie zaskórników otwartych i zamkniętych. Z pewnością warto wykorzystać specjalistyczne kosmetyki, których katalog znajduje się na: https://www.superpharm.pl/blog/maseczka-na-zaskorniki-domowe-oraz-polecane-kosmetyki-przez-eksperta. W codziennej pielęgnacji warto natomiast zrezygnować z produktów mocno wysuszających skórę – efekt jest odwrotny od zamierzonego. Skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej rozpoczyna produkcję sebum na wyższym niż dotąd poziomie. Problem narasta. Niewskazane są także kosmetyki z wazeliną czy parafiną. Takie składy prowadzą do zapychania porów.
Co zatem stosować? Niezbędne jest regularne oczyszczanie twarzy delikatnymi piankami przeznaczonymi do konkretnego typu cery. Skóra tłusta wymaga innych środków niż mieszana czy sucha. Warto sięgać po preparaty o działaniu antybakteryjnym, regulującym produkcję sebum i złuszczającym. Często znajdują się w nich retinoidy, kwas salicylowy czy kwasy AHA. Pomocne okażą się maseczki oczyszczające i peelingi, na przykład peelingi enzymatyczne czy peeling kawitacyjny. Warto korzystać z usług kosmetyczki lub kosmetologa. W czasie całej kuracji należy pamiętać o dokładnym nawilżaniu skóry, aby nie doprowadzić do ponownego powstawania nadmiaru sebum.
Zaskórniki i wągry – jak zapobiegać?
Walka z zaskórnikami wymaga systematyczności. Gdy już znikną, warto podjąć działania, dzięki którym powstawanie zaskórników w przyszłości będzie ograniczone. Jaka profilaktyka sprawdzi się przede wszystkim? Trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry, dzięki któremu nie dojdzie do ponownego zastoju sebum. Warto zwrócić uwagę na dietę bogatą w witaminy i minerały. Pomoże ograniczenie składników takich jak czekolada, tłuste potrawy i przekąski, gdyż zwiększają one ryzyko łojotoku i zatykania porów.