Laboratoryjne badania wątroby wykonywane z krwi – które wykonać w ramach profilaktyki zdrowia?

Wątroba to niezwykle ważny organ w organizmie człowieka. Uszkodzenia wątroby lub zaburzenia jej funkcji mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto rozważyć regularne monitorowanie funkcji wątroby w ramach profilaktyki zdrowia. W tym celu można zdecydować się na laboratoryjne badania wątroby wykonywane z krwi.

Laboratoryjne badania wątroby wykonywane z krwi – dlaczego są istotne dla zdrowia?

Wątroba jest odpowiedzialna za wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest detoksykacja organizmu, czy neutralizowanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn, które mogą pochodzić m.in. z leków i używek czy dostawać się do organizmu wskutek zanieczyszczenia środowiska. Pozostałe funkcje wątroby to np.:

 • wspomaganie metabolizmu substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym;

 • wytwarzanie żółci;

 • magazynowanie soli mineralnych, witamin, żelaza, miedzi;

 • regulowanie procesu krzepnięcia krwi;

 • wspieranie układu immunologicznego.

Ze względu na potencjalne zagrożenie związane z uszkodzeniem komórek lub zaburzeniem funkcji wątroby warto rozważyć regularną profilaktykę jej zdrowia, obejmująca laboratoryjne badania wątroby wykonywane z krwi.

Wskazania do laboratoryjnych badań wątroby z krwi

Laboratoryjne badania wątroby wykonywane z krwi mogą być częścią regularnej profilaktyki zdrowia. Osobom, u których nie występują żadne objawy mogące wskazywać na uszkodzenie komórek lub zaburzenia funkcji wątroby, zaleca się wykonywanie prób wątrobowych raz do roku. Szczególnie powinny mieć to na uwadze osoby, które przebyły zatrucia lub nadużywają alkoholu.

Oprócz tego wskazaniem są dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby wątroby. Należą do nich m.in.:

 • dolegliwości pokarmowe, takie jak np. biegunki, wzdęcia, nudności, wymioty;

 • gwałtowny spadek wagi;

 • ból w okolicach prawej strony klatki piersiowej pod żebrami;

 • powtarzające się krwawienia z nosa i dziąseł.

Po otrzymaniu wyników laboratoryjnych badań wątroby wykonywanych z krwi należy udać się na konsultację z lekarzem. Na podstawie wyników oraz wywiadu medycznego lekarz będzie mógł dokonać oceny stanu zdrowia wątroby i wydać stosowne zalecenia w przypadku ewentualnych nieprawidłowości.

Jakie laboratoryjne badania wątroby można wykonać profilaktycznie?

Podstawowe laboratoryjne badania wątroby, które każdy może wykonywać regularnie w ramach profilaktyki zdrowia, to:

 • ALT (aminotransferaza alaninowa), czyli enzym, którego podwyższone stężenie może być efektem uszkodzenia komórek wątroby. Badanie to wykorzystuje się m.in. w diagnostyce żółtaczki zastoinowej, WZW, marskości wątroby, alkoholowych uszkodzeń wątroby oraz nowotworów;

 • AST (aminotransferaza asparaginowa), czyli enzym obecny m.in. w cytoplazmie i mitochondriach komórek wątroby. Badanie jego poziomu wykorzystuje się w diagnostyce wirusowych i toksycznych uszkodzeń wątroby, żółtaczki, marskości i nowotworów;

 • GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza), czyli enzym, który występuje wątrobie, jelitach, trzustce i nabłonku dróg żółciowych. Badanie jego poziomu umożliwia monitorowanie funkcji wątroby i dróg żółciowych;

 • ALP (fosfataza zasadowa), czyli grupa izoenzymów istotnych w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.

Próby wątrobowe – gdzie je wykonać?

W celu wykonania laboratoryjnych badań wątroby z krwi można skorzystać z usług ALAB laboratoria. Wybrane badania lub pakiety badań wątrobowych można zakupić za pośrednictwem serwisu internetowego ALAB laboratoria. Krew do badanie oddaje się w wybranym spośród dostępnych Punktów Pobrań. W całej Polsce znajduje się ich obecnie ponad 600, co ułatwia dostęp do laboratoryjnej diagnostyki chorób wątroby osobom z całego kraju. Wyniki badań dostępne są do odbioru online.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis