Materac, który wybrać by dobrze się wyspać?

Sen jest najważniejszym elementem regeneracji organizmu, w tym zarówno sił fizycznych, jak i zdolności umysłowych. Jego ilość i jakość mają dominujący wpływ na stan zdrowia, samopoczucie i witalność człowieka. O tym, jak się wysypiamy, decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest mebel służący do snu.

Nie wersalka, ale łóżko z dobrym materacem

Wielu Polaków sypia na wersalkach i kanapach. Często z braku innych możliwości: w małych mieszkaniach, jakich wiele jest w Polsce, potrzebne są meble rozkładane, bo tylko na takie jest miejsce. Są to meble mniej lub bardziej wygodne do spania, ale niezdrowe, bo konstruowane głównie z myślą o siedzeniu. Czasem za twarde, czasem za miękkie, nierzadko „wyleżane” przez lata użytkowania, ponadto pełne roztoczy wywołujących alergie.

Każdy natomiast, kto może sobie na to pozwolić, powinien sypiać w łóżku, na odpowiednio dobranym materacu. Wybór jest ogromny i każdy może dobrać materac optymalny dla swojej wagi ciała, wzrostu i upodobań.

Jak dobrać materac

Podłoże, na którym śpi człowiek, nie powinno być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Jego podstawowym zadaniem jest stworzenie podparcia dla kręgosłupa. Dobry materac dopasowuje się więc do naturalnych krzywizn ciała. Powinien być dłuższy od śpiącego na nim człowieka. Nowoczesne materace potrafią jednak znacznie więcej. Na przykład termoelastyczny materac Hilding Salsa dopasowuje się także do temperatury ciała, a złożony jest z aż siedmiu stref twardości. Dzięki specjalnym nacięciom i profilowaniu nie gromadzą się w nim wilgoć ani bakterie.

Na ogół przyjmuje się, że osoby ważące więcej potrzebują bardziej twardego materaca. Wiele zależy też od ulubionej pozycji ciała przy zasypianiu. Kto zasypia i śpi przeważnie na boku, potrzebuje materaca, który pozwoli kręgosłupowi przyjąć linię prostą poprzez odpowiednie zagłębienie ramion i bioder. Śpiący na wznak lub na brzuchu powinni natomiast szukać takiego, który zapewni należyte podparcie kręgosłupowi na odcinku lędźwiowym.

Uniwersalnym rozwiązaniem są materace siedmiostrefowe, jak na przykład Hilding Zorba. Ich konstrukcja obejmuje różne strefy twardości odpowiednio dla głowy, ramion, pasa, bioder i nóg. Powoduje to, że całe ciało jest równomiernie podparte. Materace Hilding można kupować w Internecie. Na czas wysyłki są zabezpieczane opakowaniem tekturowym, dzięki czemu docierają do zamawiającego czyste i nieuszkodzone.

Pozostałe zasady doboru materaca

Miękkość materaca to teoretycznie wygoda i komfort, ale jeśli jest zbyt duża, kręgosłup podczas snu będzie wygięty. Nie zregeneruje się wtedy, a rano może boleć. Na dłuższą metę będzie to sprzyjało deformacjom. Z kolei zbyt twarde podłoże może powodować problemy z ukrwieniem, drętwienie i poczucie dyskomfortu.

Powinny o tym pamiętać także małżeństwa i pary: wspólny materac dla dwojga może być bardzo złym pomysłem, zwłaszcza przy dużej różnicy masy ciała obojga śpiących. W takiej sytuacji lepiej będzie kupić dwa pojedyncze materace o tej samej wysokości i zsunąć je razem.

Alergicy powinni zwrócić uwagę na materiały, z których materac jest wykonany, choć większość materacy ma dziś własności antyalergiczne. Można je też prać.

Kto kupuje materac w sklepie stacjonarnym, powinien dobrać jego twardość empirycznie. Wystarczy w tym celu położyć się na wznak i poprosić drugą osobę o wsunięcie ręki pod okolicę lędźwi. Jeśli jest to możliwe przy lekkim oporze, podparcie jest właściwe.

Z kolei kupując w Internecie, warto kierować się skalą twardości H: im więcej człowiek waży, tym wyższą twardość materaca powinien wybierać.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis