Moda: nowa era oświecenia

@shutterstock.com

Spośród wszystkich rzeczy, które można ponownie wprowadzić do mody na wiosnę, XVIII-wieczny strój, który nie ma praktycznego zastosowania w świecie rzeczywistym, prawdopodobnie nie znajdował się na niczyjej karcie do gry w bingo. Mimo to halki w obręcze przepasujące biodra, oraz ich XVI- i XVII-wieczne krewniaki, fortugały, wyszły z podręczników historii na wiosenne wybiegi. Ich zasięg obejmował zarówno nazwiska wielkich projektantów (Dior, Loewe), jak i wschodzące talenty (Elena Velez, Matty Bovan, Del Core).

@emmiol.com

Nowa era oświecenia

Nawet bufiaste suknie mogą być w tym momencie poszczególnym elementem mody: prawdopodobnie najbardziej kojarzą nam się ten motyw z przedrewolucyjną Marią Antoniną. Projektanci tacy jak Jean Paul Gaultier i Sarah Burton pokazali wariacje na ten temat w ciągu ostatnich kilku dekad. Dlatego Valerie Steele, dyrektor i główny kustosz Muzeum w Fashion Institute of Technology, nie postrzega tego trendu jako bezpośredniego powrotu do epoki, ale jako nawiązanie do bardziej współczesnych projektantów, którzy sami nawiązywali do tych motywów, jak Christian Lacroix, Alexander McQueen i Vivienne Westwood.

Zdaniem projektantów wszystkie te kolekcje zostały przefiltrowane przez pryzmat historyzmu lat 80. New Romantics, mini-crini Westwooda i bufki Lacroix. Zarówno lata 80., jak i XVIII wiek były epoką ekscesów i maksymalizmu w ubiorze, więc logicznym wydaje się, że wracają, gdy wychodzimy z pandemii podekscytowani modą i przebieraniem się na nowo.

@vogue.com

Narodziny mody

Niegdyś większa spódnica oznaczała więcej materiału, a tym samym więcej pieniędzy i władzy. Sztywna konstrukcja, taka jak gorset lub fortugał, podtrzymywała i eksponowała całą tę tkaninę skuteczniej i wygodniej niż warstwy halek.

Choć były to rzeczy niesamowicie niewygodne w noszeniu, były one również wbrew intuicji wyzwalające lub przynajmniej w pewnym stopniu zagrażające porządkowi społecznemu. Krytycy płci męskiej atakowali koncept za nienaturalne rzeźbienie ciała, używając języka zbliżonego do późniejszych krytyków gorsetów, biustonoszy z fiszbinami, spanxu, a nawet chirurgii plastycznej. Uważano również, że styl ten zachęca do rozwiązłości, ponieważ ukrywał, czy nosząca go osoba jest w ciąży.

@sororitevintage.com

Choć w przeszłości społeczeństwo patriarchalne było bardzo potężne, a kobiety miały bardzo niewiele praw i swobód społeczno-ekonomicznych, nie mówiąc już o prawach politycznych – to jednak miały znaczący wpływ na prezentację swojego ciała. A jednym z nielicznych sposobów, aby powiedzieć „Jestem ważną osobą, pamiętaj o mnie” była moda. Z pomocą mody możemy bez ograniczeń wyrażać się i dziś, szczególnie gdy w nadchodzącym sezonie do dyspozycji będziemy mieli także symboliczne elementy z XVIII wieku.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis